Belgium első energiavásárlási megállapodás céljából telepített napelem parkja

A 2 MW kapacitású tetőre telepített fotovoltaikus modulsor a belgiumi Ontex vállalat ipari parkjában található, amely csaknem a teljes megtermelt energiamennyiséget megvásárolja a projektfejlesztő Menapy cégtől egy 15 évre szóló energiavásárlási megállapodás keretében.

Share Button

Lydia Peeters flamand miniszter balról a harmadik; és a Solarpower Europe vezérigazgatója, Walburga Hemetsberger, jobbról a harmadik, voltak jelen a megnyitó ünnepségen.

Kép: Menapy

 

A francia pv-magazine-ban jelent meg

A flandriai Eeklo ad otthont Belgium első energiavásárlási megállapodás céljából telepített napelem projektjének. A tetőre telepített napelemes rendszer az Ontex tulajdonát képező ipari parkban található – az Ontex eldobható személyi higiénés termékeket állít elő – és 7 200 panelből áll, éves szinten több mint 2 GWh elektromos áram termelésére képes.

Az 1,6millió eurós üzem tulajdonosa és üzemeltetője az a Menapy, amely egyben befektetőként és a fejlesztőként is fellépett, és az elektromos áramot 15 évre szóló energiavásárlási megállapodás útján fogja értékesíteni az Ontex felé. A megtermelt elektromos áramot Tom Pollyn, a Menapy társalapítója és kezelő partner szerint „a piaci árnál olcsóbban” értékesítik.

15 év elteltével a park átmegy az Ontex tulajdonába, és a megtermelt energia az üzem energiaigényének 7,5%-át fogja fedezni, és mindössze 1%-át juttatják az elektromos hálózatba. A tetőn 7 200 darab Suntech panelt helyeznek el, 50 kW-os SMA invertereket és Avasco szerelvényeket telepítenek.

Résztvevői kölcsönök segítségével, a flamand kormány által támogatott WinWIn modell keretében az Ontex munkavállalói részt vehetnek a projekt finanszírozásában. Mivel a közösségi finanszírozás még szervezés alatt áll, a résztvevők pontos száma még nem ismert, de Pollyn abban reménykedik, hogy a munkavállalóknak több mint 10%-a, több mint 170 ember lesz majd részese a programnak. Mindenki 500 és 2000 euró közötti összeggel járulhatna hozzá.

Egy példakép

Az üzemvető Jef Monballyu szerint az Ontex célja, hogy 2030-ra elérje a CO2-semlegességet, és 2017 óta az üzem zöld energiával működik. „Ez kiváló példája annak, amikor helyben megtermelt zöld energiát használnak fel saját fogyasztás fedezésére úgy, hogy az [energiát kapó félnek] nem kell [előzetesen] beruháznia” – közölte Pollyn. „Ennek a sikeres partnerségi kapcsolatnak a mintájára jelenleg hasonló projekteket fejlesztünk az Ontex számára Spanyolországban és Olaszországban. Ilyen a klasszikus energiavásárlási megállapodás.”

A telepítés megnyitó ünnepségén a flamand pénzügyekért, költségvetésért és energiáért felelős minisztere, Lydia Peeters így nyilatkozott: „A Menapy átali harmadik félként biztosított finanszírozásnak köszönhetően az Ontex Eeklo-i üzeme újabb lépést tehet a megújuló energiák irányába. Ezzel a napelem telepítéssel – amely a legnagyobb, amelyet 2013 óta Belgiumban vállalati épületen elhelyeztek – az Ontex jelentős mértékben hozzájárul a 2020-re a megújuló energiákkal összefüggésben kitűzött céljainknak. Be kell mutatnunk ezeket a példákat azoknak, akik kétségbe vonják, hogy ez lehetséges.”

A tavalyi év végén Belgium összes telepített elektromos áramot termelő napelem kapacitása kicsivel meghaladta a 4  GW-ot, ennek körülbelül háromnegyede Flandiában található. Ezek többsége lakóépületek rendszereként valósult meg, legfeljebb 10 kW kapacitással.

Az energiaügyi minisztérium elkötelezett a régió teljes telepített kapacitásának 6,7 GW-ra növelése mellett, 2030-ig bezárólag. Ennek eléréséhez új rendelkezéseket vezettek be, például a „direct line” (közvetlen vonal) modellt, amelyet e régió korábbi energiaügyi minisztere, Bart Tommelein vezetett be. A cél a magánszektor energiavásárlási megállapodásainál a feltételek kedvezőbbé tétele, egyúttal a kereskedelmi és ipari projektek fejlesztése, amelyek mostanáig korlátozott mértékű fejlődést mutattak az országban.

 

Forrás: pv-magazine