Biden 10 évre szóló adókedvezmény hosszabbítást javasol egy 2 billió USD infrastruktúra befektetési terv részeként

Share Button

A Biden kormány elkötelezetten együttműködik a republikánus képviselőkkel az elképesztő méretű befektetési csomag kidolgozásában. Kép: Joe Biden/Twitter

Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden a tiszta energia termelésére és tárolására is kiterjedő befektetési adókedvezmény 10 évre szóló meghosszabbítását is belefoglalta a ma bemutatandó 2 billió USD értékű infrastruktúra befektetési tervbe.

Az utóbbi hetekben mert keringtek pletykák a befektetések ösztönzéséről, azonban ma (2021. március 31-én) a Fehér Ház kiadta a tények listáját, amelyben részletezik az „Az amerikai munkahelyek terve” névre keresztelt csomag tartalmát, mielőtt az újságírókat és vezető kormányzati tisztviselőket tájékoztatták.

A terv része a tiszta energia termelésével kapcsolatos beruházások után járó adókedvezmény (Investment Tax Credit, ITC) meghosszabbítására vonatkozó javaslat, amelyet kiterjesztettek az energiatárolási rendszerre is. A meghosszabbításon belül fenn fogják tartani a közvetlen kifizetési opciót is. Az adójóváírások mértékét 10 év alatt fokozatosan fogják csökkenteni, azonban a csökkentés ütemét még nem tették közzé.

A jóváírásokat azonban „szigorú munkavégzési normákhoz” kapcsolják annak biztosítása érdekében, hogy a hosszabbítás eredményeként létrejövő munkahelyek „minőségi munkahelyet jelentsenek, ahol a dolgozókkal tisztességes bánnak és szabadon csatlakozhatnak szakszervezethez a közös fellépés érdekében” – áll a Fehér Ház közleményében.

A terv további intézkedései közé tartozik a tiszta energiával összefüggésben, hogy létrehoznak egy energiahatékonyságra és tiszta energiára vonatkozó szabványt, amelynek célja a villanyszámlák csökkentése és az áram előállításból eredő szén-dioxid kibocsátás csökkentése, ugyanakkor a piaci versenyképesség növelése.

 

A szövetségi kormányzat épületeit is kötelezik teljes energiaigényük tiszta energiával történő fedezését minden nap, a nap 24 órájában.

Megcélozták a hálózati infrastruktúra fejlesztését is, és további beruházási adókedvezményt fognak létrehozni a legalább 20 GW-os kapacitású, nagyfeszültségű villamos vezetékek fejlesztésének ösztönzésére, amelyet az új Hálózatkiépítési Hatóság támogat az Energiaügyi Minisztériumon belül, hogy felgyorsítsák Amerika tiszta energiára történő átállását.

A terv részleteinek az újságírók számára történő bemutatása során egy meg nem nevezett vezető kormányzati tisztviselő a beruházásokat „történelmi” jellegűnek nevezte, majd tisztázta, hogy a tiszta energia szabványt nem végrehajtó hatóságon keresztül fogják érvényesíteni, hanem törvényhozással.

„[A tiszta energia szabvány] olyasvalami, amellyel mi – amely része az Elnök tervének, és amelyen a szenátus bevonásával kíván dolgozni… a továbbiakban. Ez részét fogja képezni annak a jogalkotási javaslatnak, amelyen a szenátussal fogunk tovább dolgozni” – fogalmazott a tisztviselő.

A csomag útja

A terv méretét és hatókörét figyelembe véve nagyban folyt a találgatás, hogy milyen úton törekszik a Biden kormányzat ennek a stratégiának a megvalósítására. Más ösztönzésre vonatkozó törvényjavaslatokat költségvetés-módosítási intézkedésként vittek át, hogy elkerüljék a szenátusi szavazatok többségének megszerzését, azonban a 2 billió USD esetében ugyanez az út éles bírálatokat váltana ki.

A Fehér Ház tisztviselői szűkszavúak maradtak, amikor az újságírók tegnap arról faggatták őket, hogy Biden mely útin kíván haladni a tervvel, jelezték, hogy a terv bemutatása „csupán a folyamat kezdete”, és a terv részleteit a mai nap folyamán, később fogják ismertetni. A tisztviselő arra célzott, hogy a Biden kormány a törvényhozáson keresztül vezető utat szorgalmazná, amely egy rendkívül összetett eljárás ígéretét hordozza magában, amely a republikánusok támogatását igényli.

„…El fogjuk kezdeni és már el is kezdtük a széles körű egyeztetéseket a szenátusbeli partnereinkkel – republikánusokkal és demokratákkal – a tervre építkezést, a meghallgatást, az észrevételek igénylését, és az előrelépés leghatékonyabb módjának felderítését” – jelezte a tisztviselő.

Azonban az infrastrukturális beruházások finanszírozásának adóemelés révén történő támogatása máris merev ellenállásba ütközött. Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának elnök-helyettese és vezető tisztségviselője azt mondta, hogy ugyan szükség volt egy „nagy, bátor programra” az ország „lemorzsolódó infrastruktúrájának” modernizálásához, azonban az ár adózáson keresztül történő kifizetése bármelyik gazdaságot lelassítaná a COVID-19 utáni visszaállás terén.

„… Meggyőződésünk, hogy a javaslat veszélyes mértékben téves az infrastruktúra kifizetésének módját illetően. Ha jól csináljuk, a ma elvégzett jelentős infrastrukturális befektetés a jövőt szolgáló befektetés, és felhasználóinak, azoknak akiknek az előnyére szolgál ez a befektetés ugyanúgy fizetniük kell érte az idők során, úgy 30 éven keresztül, mint egy új otthonért” – tette hozzá Bradley.

Forrás: pv-tech.org

Kapcsolódó témájú cikkeink:

Mit tehet Biden elnök energiaügyben az első 100 nap alatt?

5 megújulókat elősegítő lépés, amely Joe Biden megválasztott elnöktől várható

Biden elrendelte, hogy kormányzata klímaváltozás elleni küzdelmet képviselő megközelítést alkalmazzon