Billiós összegeket költöttek a G20 országok fosszilis tüzelőanyagokra 2015 és 2019 között – mai árakon több mint 4 TW szolár kapacitás helyett

Több mint 3 milliárd dollárt kaptak a szennyező energiaforrások az EU-tól és a világ 19 legnagyobb gazdaságától ez alatt a négy év alatt, annak ellenére, hogy a G20 tagországok már 2009-ben elkötelezték magukat a fosszilis tüzelőanyagoknak juttatott támogatások kivezetése és a klímaváltozás kezelése mellett.

Share Button

Több billió dollár ment füstbe bizonyos esetekben szó szerint.

Kép: Benita5/Pixabay

 

A BloombergNEF által a klímára vonatkozóan kiadott ténymegállapítások bírálták a G20 tagországok szakpolitikai intézkedéseit, és kiemelték a kesztyűs kézzel irányított fosszilis tüzelőanyagokra vonatkozó finanszírozást.

Az ebben a hónapban közzétett Klímavédelmi szakpolitikai tények (Climate Policy Factbook) kiadvány nyomon követi a G20 tagállamok alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság irányába tartó fejlődését, ami magában foglalja az EU mellett a világ 19 legnagyobb gazdaságát is.

A legfontosabb adat az, hogy a kormányok a beszámolók szerint összesen 3,3 milliárd amerikai dollár összegben nyújtottak támogatást a szén, a kőolaj és a gáz ágazatok számára valamint az ezekhez kapcsolódó fosszilis tüzelőanyagokkal folytatott áramtermeléshez a 2015 és 2019 közötti időszakban. A 2021-es árakat alapul véve a Bloomberg becslése szerint ebből az összegből 4 232 GW kapacitásnak megfelelő új napelem erőművet lehetett volna finanszírozni.

Ezt az adatot úgy lehet érzékelni, hogy több mint három és félszerese az Egyesült Államok teljes elektromos hálózatának, és csaknem nyolcvanszorosa a Németországban telepített, hálózathoz csatlakoztatott szolár kapacitásoknak, ez az ország pedig világelső a napelemek terén. Ennek ellenére a jelentés rangsorában Németország még mindig 46 milliárd dollárt fektetett be a fosszilis tüzelőanyagok támogatásába a 2015 és 2019 közötti időszakban, ugyanakkora összeget, mint az Egyesült Államok.

A legnagyobb támogatók listáján szerepel Kína 793 milliárd dollár, Szaúd-Arábia (440 milliárd USD), és Oroszország (406 milliárd USD) fosszilis tüzelőanyagokra fordított támogatással:

 

A G-20 országok fosszilis tüzelőanyagok támogatásai

Egyéb/Egyesült Államok/Olaszország/Egyesült Királyság/Franciaország/Mexikó/Brazília/Argentína/Indonézia/India/Oroszország/Szaúd-Arábia/Kína

 

A Bloomberg által a tényekről kiadott adatokból kiderült, hogy a G-20 országokban a fosszilis tüzelőanyagokra folyósított támogatások állami tulajdonú vállalatokba történő beruházások formájában jelentek meg. A jelentés kiemelte Törökországot, mint nagyüzemi szénerőművekbe fektető országot, amely az elemzések szerint a 10 GW szénerőmű kapacitás hozzáadása helyett kiépíthetett volna 25 GW szolár kapacitást.

A Klímavédelmi szakpolitikai tények (Climate Policy Fact Book) három területre összpontosít a felmelegedés korlátozását célzó kormányzati intézkedéseket illetően:

  1. a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának kivezetése;
  2. a szén-dioxid-kibocsátások árazásának fejlesztése; és
  3. a klímakockázatok bemutatásának bátorítása.

Michael Bloomberg, a Bloomberg alapítója és az ENSZ főtitkárának különleges megbízottja klímacélok és megoldások terén, ezt nyilatkozta: „A klímaváltozás elleni küzdelem megnyeréséhez sürgős és merész lépések szükségesek minden ágazatban, és a kormányoknak kell mutatniuk az utat. Abban reménykedünk, hogy a G20 tagországok megszívlelik a jelentésben foglaltakat, megfogadják ajánlásait saját, a Párizsi Éghajlatváltozási Megállapodásból fakadó célkitűzéseik elérésére, és bemutatják a világnak az ellenálló és fenntartható globális gazdaságban rejlő egészségügyi és gazdasági előnyöket.

Antha Williams, a Bloomberg Philanthropies környezetvédelmi vezetője úgy fogalmazott, hogy a szén, az olaj és a gáz támogatásának folytatása „meggondolatlanság”, ami sürgős intézkedést igényel. „Ahogy a klímaügyi vészhelyzetek egyre intenzívebbé válnak világszerte, a fosszilis tüzelőanyagok infrastruktúrájának további támogatása csakis egyfajta meggondolatlanságnak minősíthető” – vélte.

A G-20-as országok 2009-ben elfogadták a „nem hatékony fosszilis tüzelőanyagok támogatásainak kivezetését és észszerűsítését”, de nem határozták meg a „nem hatékony” fogalmát.

Forrás: pv-magazine