Brutális hatékonyságot értek el a jövő napelemes rendszerével

Share Button

Kiemelkedően jó eredményeket produkált 2018 forró és száraz nyarán az úgynevezett agrofotovoltaikus napenergia hasznosítás. A napenergia-termelést növénytermesztéssel kombináló megoldással a földhasználat hatékonyságát 186 százalékra tudták emelni egy németországi tesztben – közölte a Fraunhofer ISE.

Az agrofotovoltaikus rendszerek tesztelése két éve folyik Németországban mintegy harmad hektáros termőföld területen. Az összességében 194 kilowatt teljesítményű fotovoltaikus rendszert öt méter magas állványra rögzítették, míg a földben, a panelek alatt négyféle növény termesztésével kísérleteztek: téli búza, burgonya, lóhere és zeller.

Míg egységnyi terület földhasználati hatékonysága különálló, tehát nem kombinált alkalmazásuk esetén a fotovoltaikus rendszer és a növénytermesztés esetében egyaránt 100-100 százalék, addig az együttes, agrofotovoltaikus alkalmazás 2017-ben 160, 2018-ban pedig 186 százalékos hatékonyságot volt képes elérni – számolt be a szervezet a teszt eredményeiről. Ezt azt jelenti, hogy egyetlen, egységnyi földterületen egyszerre történő alkalmazásuk mellett is közel ugyanakkora eredményt hozott a napenergia- és növénytermesztés, mint ha két ugyanekkora, különálló földterületen telepítették volna ugyanezeket.

Az eredmény annak köszönhető, hogy míg a napelemek száma/sűrűsége csak kevéssel marad el attól, mintha önálló, földre telepített fotovoltaikus rendszerről lenne szó, addig az alá telepített haszonnövények a panelek nyújtotta árnyékban nem egyszer nagyobb terméshozamot értek el, mint a kizárólag növénytermesztésre használt referenciaültetvényeken. A panelek mintegy 30 százalékkal mérsékelték a talajfelszín besugárzását, míg a talajnedvesség nyáron nagyobb, télen kisebb volt a napelemek alatt, mint egy sima ültetvényen.

2018-ban a napelemekre érkező sugárzás (sugárzásösszeg) a megelőző évit 8,4 százalékkal haladta meg, a termelt áram mennyisége ugyanakkor körülbelül 2 százalékkal nőtt. Az agrofotovoltaikus rendszer villamosenergia-termelésének költsége versenyképes a kis méretű fotovoltaikus rendszerével, a költségek pedig várhatóan tovább csökkennek majd a méretgazdaságosságnak és a tanulási folyamatnak köszönhetően.

Forrás: portfolio.hu