CEER-tanulmány: A beruházási hajlandóság növelése a cél

Share Button
Az Energiaszabályozók Európai Tanácsa (CEER) közzétette tanulmányát a magas megújuló részarány mellett működő energiapiacokon szükséges beruházásokkal kapcsolatban.

Az utóbbi években jelentős ütemben bővül Magyarországon az időjárásfüggő megújuló alapú villamosenergia-termelés részaránya. A CEER tagjaként a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szorosan nyomon követi a nemzetközi energiaszabályozói jó gyakorlatokat, különös tekintettel a hazánknál magasabb időjárásfüggő megújuló részarányú villamosenergia-termeléssel rendelkező országokra és uniós tagállamokra.

A szervezet legfrissebb tanulmány rámutat, hogy Európában az egyre növekedő részarányú, időjárásfüggő, alacsony határköltségű megújuló alapú villamosenergia-termelés csökkenti a villamos energia átlagárát a termelésnek kedvező időjárási viszonyok mellett. Ugyanakkor a kedvezőtlen időjárási viszonyok (napsütés vagy szél hiánya) növelik az átlagárat, és mindez megnöveli a villamosenergia-rendszerek rugalmasság és kiegyensúlyozás iránti igényét.

Ilyen környezetben felmerül a kérdés, hogy a villamosenergia-piacok képesek lesznek-e továbbra is olyan hosszú távú beruházási ösztönzőket nyújtani, melyek biztosíthatják a rendszer szükségleteinek megfelelő rugalmassági és ellátásbiztonsági beruházások megtérülését, és így elősegítik a vonatkozó, több évtizedes távlatú beruházói döntések meghozatalát. Az európai szabályozó hatóságok kiemelt feladata, hogy biztosítsák az energiaátmenet megvalósításához szükséges hatékony és a hosszú távú beruházási jelzéseket is ösztönző piaci szabályrendszerek kialakítását.

A tanulmány megállapítja, hogy a problémák forrása nem a magas megújuló részarány, sokkal inkább a piaci hiányosságok visszatükröződése. Emiatt alapvető fontosságú, hogy a tagállamok és a nemzeti szabályozó hatóságok törekedjenek a piaci hiányosságok megszüntetésére olyan átlátható, hiteles és kiszámítható módon, ami növeli a beruházási hajlandóságot és csökkenti a befektetői várakozások bizonytalanságát.

A tanulmány kitér a szükséges ösztönzők ismertetésére is:
> az árképzést akadályozó nagykereskedelmi árkorlátok eltörlése,
> a rendszerösszekötők fejlesztése,
> a kereslet oldali válaszintézkedések bevezetése,
> az energiatárolás ösztönzése,
> költséghatékony és piaci alapú kiegyenlítő-szabályozási és rendszerszintű szolgáltatási piacok kialakítása,
> szűkösségi árazás bevezetése,
> kapacitásmechanizmusok alkalmazása,
> a hosszú távú (határidős) piacok likviditásának és termékskálájának növelése,
> hosszú távú áramvásárlási szerződések ösztönzése,
> szabályozó oldali kiszámíthatóság növelése.

A CEER (angol nyelvű) tanulmánya elérhető a szervezet honlapján.

Forrás: MEKH.HU