Csaknem elkészült a SolarPower Europe iparági stratégiája

A ma Brüsszelben megtartott Napenergia Csúcstalálkozón az iparági csoport azt nyilatkozta, hogy most készítik elő a kínálati oldalra irányuló iparági szakpolitika elindítását az európai fotovoltaikus ágazat számára. A gyártási szektor 2012 óta töretlen népszerűségnek örvend a kontinensen, és egy sor kedvezőtlen szakpolitikai intézkedés hátráltatta eddig.

Share Button

 

Walburga Hemetsberger, a SolarPower Europe vezérigazgatója beszél a 2019-es Napenergia Csúcstalálkozón.

Kép: SolarPower Europe

 

Az iparági testület, a SolarPower Europe ma úgy nyilatkozott, hogy az európai napelem ágazat kínálati oldalára irányuló iparági szakpolitika felvázolásánakvégső szakaszához érkeztek.

A Napenergia Csúcstalálkozónak a szervezet ad otthont Brüsszelben, és Walburga Hemetsberger vezérigazgató szerint a napelem értéklánc Európában 80 000 embert foglalkoztat, és azt szeretné, ha ez a szám 2030-ig elérné a 300 000. E célból a SolarPower Europe stratégiára vonatkozó javaslatot fog benyújtani az Európai Bizottságnak március 18-án.

„Európának dolgoznia kell saját belső versenyképességén, mert ha akarunk, létrehozhatunk tetszőleges számú befektetési klasztert és társulást, de ha az adózásról, az adminisztratív eljárásokról, az engedélyeztetésről van szó, és nem biztosítunk számukra teret a versenyben, akkor ezek a befektetések nem fognak Európában maradni” – fejtette ki Aurelie Beauvais, a SolarPower Europe szakpolitikákért felelős igazgatója. „Fontos megérteni, hogy ezek kéz a kézben járnak: befektetés a kínálati oldalról, növekvő kereslet és a mindezt lehetővé tevő kedvező befektetői környezet. Valójában ez nem csak a napenergiára igaz, hanem bármilyen Európa területén folytatott gyártásra is.”

Beauvais egy olyan példát hozott fel, amelyet Christian Westermeier, a SolarPower Europe elnöke és marketingért, értékesítésért és műszaki alkalmazásokért felelős elnökhelyettese említett a szilíciumgyártó Wacker Chemie cégnél. Westermeier mondta el, hogy egy szilíciumot előállító üzem dokumentációjának elkészítése Európában két vagy három évet venne igénybe. Kínában ugyanez az eljárás csak 12 hónapba telne.

Kereslet oldali támogatás

Hemetsberger vezérigazgató azt javasolta, hogy 2030-ig Európában legyen 30 millió új háztetőre telepített napelem, de ahhoz ragaszkodott, hogy a SolarPower Europe továbbra is a nagyüzemi léptékű projektfejlesztést fogja támogatni, míg a háztetőkön elhelyezett és épületekbe integrált napelem is egyre nagyobb teret hódít.

Véleménye szerint rövid távon a könnyen elérhető eredmény fellendítheti a fotovoltaikus eszközök iránti keresletet a mobilitási ágazatban és a helyiségek fűtése területén; a továbbiakban pedig a szén visszaszorítása az acélipar és a vegyipar területén kínál majd hatalmas lehetőségeket a napenergia számára.

Beauvais úgy vélte, hogy a kereslet továbbra is valószínűleg ingadozni fog a napenergia ágazat fejletlen, konjunktúra és dekonjunktúra váltakozásával leírható jellegének köszönhetően, de e téren még tart a tanulási folyamat, ez az abban is megnyilvánul, ahogy az európai fejlesztők a minőségre összpontosítanak, hogy meghosszabbítsák az üzemek élettartamát.

Nem a pályázati követelmények számítanak

A szakpolitikákért felelős igazgató jelezte, hogy a SolarPower Europe nem foglal állást konkrét pályázati feltételekre vonatkozóan, például a helyi tartalomra vonatkozó kikötések vagy a Franciaországban alkalmazott, vitatott  szén-dioxid-kibocsátás kapcsán, a szervezet új stratégiája inkább globális célokat szolgál. Míg a pályázati követelmények bizonyos országokban bizonyos gyártóknak kedvezhetnek, ezek hatása jelentéktelen, amikor Európa gyártását szeretnénk előnyösebb helyzetbe hozni a világpiacon.

„Igen, a pályázatok mozgatórugót jelentenek,” – tette hozzá, „de egyúttal egyre csökken a jelentőségük, ahogy haladunk előre a támogatás nélküli [projektek] irányába”.

Hemetsberger érdekes betekintést nyújtott a napenergia világának változásáról, kezdetben az európai piacok a technológia korai átvételével napenergia terén a világ élvonalába kerültek, ugyanakkor beszédében arra is kitért, hogy mit tanulhat az Óvilág Kínától.

Az elmúlt pár napban érzékeny témává váló szabadalmak kapcsán a vezérigazgató azt sugallta, hogy a Kínában az innovációra épülő Top Runner program európai változata hozzájárulhatna, hogy az Európa napenergia ágazatának számos szabadalma eljuthasson a szélesebb piacokra. Mostanáig az Európában kidolgozott szabadalmakat gyakran kínai és egyesült államokbeli vállalatok vittek piacra.

Bekerül a Becquerel

Szeptemberben a Becquerel díj nyertesei megjelentek a színpadon Brüsszelben, és bejelentették, hogy elindítják az Európai Napelem Gyártási Tanácsot (European Solar Manufacturing Council, ESMC), hogy lobbizzanak az európai napelem gyártó szektor képviseletében. Közlése szerint Beauvais és szervezete számára ez nem jelent problémát, azonban a szakpolitikákért felelős igazgató hozzátette: „A SolarPower Europe képviseli mind a lefelé, mind a felfelé tartó szektort, lobbizik az európai napenergia ágazat kínálati és keresleti oldaláért egyaránt.”

Beauvais azt mondta, hogy a SolarPower Europe 2017 óta dolgozik a beszállító oldal érdekében, többek között útmutatókat készítettek az adókkal történő ösztönzés, az adminisztratív korlátok lebontása és a finanszírozási programok, a területek és az infrastruktúra egyszerű elérhetősége érdekében.

Még azzal egészítette ki, hogy szervezete 200-nál több taggal és az Európai Bizottsággal folytat szoros együttműködést stratégiai tervük elkészítésében. „Végső soron ez a döntéshozókon múlik” – mondta, és hangsúlyozta, hogy a SolarPower Europe és az ESMC kiegészíthetik egymást és a jövőben akár együtt is működhetnek.

Forrás: pv-magazine