Csökkenő rezsi és csökkenő függőség vár a magyar fogyasztókra

Share Button

Radikális, és egyre gyorsuló átalakulás megy végbe az energiaszektorban, ami a hazai energiapolitikát is kihívások elé állítja.

A gyors változások mellett a legfontosabb célok változatlanok, folyamatos, megbízható és megfizethető energiát kell biztosítanunk a fogyasztók számára

– mondta Kádár Andrea Beatrix az Innovációs és Technológiai Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság Energiastratégia 2018 című konferenciáján.

A tiszta energiába történő átmenetet segítik az integrált tervezési módszerek. A nemzeti energiastratégia a magyar fogyasztót helyezi a fókuszba, a legfontosabb szakpolitikai feladatok pedig

  • az energiaellátás biztonságának megerősítése,
  • az energiaszektor klímabarát átalakítása,
  • valamint az energetikai innovációkban és a klímaváltozásban rejlő gazdasági fejlesztési lehetőségek kihasználása.

Támogatni kell továbbá a fogyasztó független, energiatermelő tevékenységét. Ezekhez szükség van arra is, hogy az energia- és klímapolitika szorosan együttműködjön. A helyettes államtitkár elmondása szerint

a hazai kitermelés a fogyasztási igényeknek jelenleg nagyjából a 15-20 százalékát fedezi, a cél, hogy ennek részaránya növekedjen, és ezzel párhuzamosan egyre kisebb legyen Magyarország energia-importigénye.

Az is fontos cél, hogy az ország energiatermelési portfóliója több lábon álljon, létrejöjjön egy változatos hazai áramtermelési energiamix.

Kádár Andrea Beatrix, az ITM energetikáért felelős helyettes államtitkára
Fotó: Kallus György

Szintén nagy kihívás a szektor számára a klímabarát átalakulás, ehhez fel kell térképeznie az energia-megtakarítás lehetőségeit, törekednie kell az energiahatékonyságra, hasznosítani kell a megújuló energiát, továbbá szükség van a közlekedés zöldítésére és a nukleáris energia hasznosítására.

Az egyik legnagyobb fejtörést és kihívást a megújuló energiaforrások hazai rendszerbe történő integrációja jelenti.

Ehhez ugyanis nagymértékű hálózatfejlesztésre lesz szükség, ami csak digitalizációval és okoseszközökkel valósítható meg hatékonyan. Komoly hazai fejlesztések kezdődtek Magyarországon, egyre több lakossági napelem-rendszer kiépítéséhez érkeznek engedélykérések, ezek száma az elmúlt néhány évben megnégyszereződött.

Jelentős és dinamikusan növekvő villamosenergia-többletre lesz szükség az elektromobilitás fejlődése és az elektromos autók terjedése miatt. A járműgyártás jövője kétségtelenül ebbe az irányba mutat, és Magyarország fontos szerepet kíván betölteni a modern járművek fejlesztésében is.

A fogyasztók kilépnek a passzív szerepkörből, és megjelennek a termelő-fogyasztók. Erősödnek majd választási lehetőségeik, jelentősen csökken függősége a szolgáltatóktól, és alacsony lesz a rezsije.

Szintén nagy kihívást jelent a szektor számára , hogy olyan új eszközöket biztosítson, amelyek nagy mennyiségű energia tárolására alkalmasak. Továbbá fel kell készíteni a villamosenergia-rendszert a decentralizált működésre, és az időjárástól függő változó teljesítményekre. Összességében magas hozzáadott értékű, innovatív és exportképes üzleti és technológiai megoldásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország megvalósíthassa energetikai stratégiáját.

Forrás: vg.hu