Egy kisebb falu kaphatná ingyen az áramot ezzel a beruházással

Share Button
Több mint 2 250, egyenként 270 wattos napelem-panelt szerelt fel a Gépész Holding, ceglédi logisztikai központjának 6,5 ezer négyzetméteres tetejére, amellyel 160-170 családi ház – ha úgy tetszik – egy kisebb falu éves elektromosáram-igényét termelik meg.

Az épületgépészettel foglalkozó cég 2017-ben döntötte el, hogy a kihasználatlanul álló hatalmas tetőfelületet hasznosítja, amelyhez a napelemek felszerelése volt az optimális megoldás – derül ki a Gépész blogbejegyzéséből.

Mindenképpen európai modulgyártót kerestek, az igényeiknek pedig a 21 éve piacon lévő spanyol Eurener felelt meg a leginkább. A 6 500 négyzetméteres tetőn 98 darab sztringet alakítottak ki, amelyek egyenként 23 darab (két sztringen csak 22 darab), egyenként 270 wattos, polikristályos modult tartanak.

A tető terhelhetősége miatt kelet-nyugati tájolású tartószerkezetet használtak, mert ehhez kevesebb ellensúlyra volt szükség. A napelemek ráadásul árnyékolják is a tetőt, ami miatt nyáron kevésbé melegszik fel a csarnok és a klimatizálásra is kevesebbet kell költeni.

Ekkora mennyiségű napelemhez természetesen sok inverterre volt szükség. Az inverter alakítja át a napelem által termelt egyenáramot a hálózatban használt váltóárammá, illetve ez táplálja vissza a fel nem használt elektromos áramot a hálózatba.

A Gépész Holding ceglédi központjában 25 inverter működik. A cég az osztrák Fronius gyártó Symo modellje mellett döntött. A cég 1945 óta működik és mára a legelterjedtebb invertergyártó lett Európában.

A csarnokban 24 darab 20 KW-os és egy 17,5 KW-os inverter működik, amelyek összesen 497,5 kilowatt teljesítményű. Az áram, egy direkt erre a célra épített 630 kilovoltamperes trafóházon keresztül kapcsolódik rá a hálózatra és táplál vissza az NKM villamos hálózatára.

A logisztikai központon található rendszer éves szinten 700 ezer kilowattóra áramot termel és közel 400 tonna szén-dioxidtól mentesíti a környezetet. Ez az árammennyiség 160-170 családi ház éves igényét képes kielégíteni.

Egy ilyen beruházás nagyjából 150-180 millió forintba kerül, megtérülése pedig a családi házak 10-12 événél kedvezőbb.

Miért érdemes napelemet beszerelni?

Bár egy ekkora rendszer egészen más léptékű, mint egy háztartási kiserőmű, ugyan azokat az előnyöket kínálja:

  • Mentesülünk a villanyszámlától.
  • Nem kell aggódni az esetleges áremelések miatt (ha egyszer vége a lakossági árak befagyasztásának), hiszen kilowattért cserébe kilowattot adunk.
  • Nagy biztonságot ad az üzemeltetésben, hiszen nem függünk a közművektől.
  • Egy átlagos napelem-beruházásnál egy háztartás 8-12 éves megtérüléssel számolhat, ha úgy tetszik, a befektetés 9-10 százalékos hozamot fial. Ez egy vállalkozásnál ez 13-15 százalék is lehet.
  • Az alacsony rezsiköltség miatt a beruházás értéknövelő is egyben.
  • A rendszer amortizációja évi 1 százalék alatt van.

Forrás: napi.hu