Egyesült Államok: a vállalatok 2,8 GW napenergiára kötöttek szerződést 2018-ban

A Sziklás Hegység Intézet (Rocky Mountain Institute) által kiadott legújabb jelentés szerint az Egyesült államokban a vállalatok idén 2,8 GW napenergiára kötöttek szerződést, ez egy gigawattal meghaladja a korábbi évben megkötött szerződések együttes értékét.

Share Button

A Facebook hatalmas adatközpontjai Los Lunasban, Új-Mexikóban, amelyek várhatóan az év végén kapcsolódnak be a rendszerbe.

Kép: Facebook

A megújuló energiák tekintetében kiemelkedő év volt az idei. A Sziklás Hegység Intézet (Rocky Mountain Institute, RMI) megújuló üzletággal foglalkozó központjának legújabb adatai azt mutatják, hogy – az Egyesült Államok számára erre az évre kitűzött 6,4 GW nem a helyszínen megtermelt megújuló energia szerződések részeként – a cégek 2,8 GW napenergia beszerzésére kötöttek megállapodásokat.

Ez nem csupán minden korábbi évnél magasabb adatot jelez, de az RMI szerint a 2018-ban megkötött üzletek volumene 1 GW-al meghaladja az összes korábbi év összesített adatát. Ez illeszkedik a megújuló energiák beszerzését jellemző általános fellendülés trendjébe, ahol a 2018-as adat az eddigi legmagasabb eredményt felmutató év, a 2015. év kapacitásának dupláját érte el.

 

Az amerikai vállalatok 2014 és 2018 között megújuló energiákra vonatkozóan kötött megállapodásai, a kapacitások gigawattban

Technológia az élen

A Facebook által aláírt 22 darab megújuló energiára vonatkozó megállapodás, köztük az a hatalmas, körülbelül 1 GW kapacitású napelemparkra vonatkozó, amely az AlabamábanGeorgiábanÚj-Mexikóban, Oregonban és Utahban elhelyezkedő adatközpontokat fogja kiszolgálni megújuló energiával azt eredményezi, hogy idén a Facebook került a megújuló energiát beszerzők listájának élére. A tavalyi évben megkötött mindössze két megállapodáshoz képest ez robbanásszerű fejlődést képvisel, és arra utal, hogy a közösségi oldalak óriása fokozottabb ellenőrzés alá került a 2015-ös választások finisében a hamis vagy félrevezető hírek terjesztésében játszott állítólagos szerepe miatt.

Bár a Facebook ügyleteinek 1,85 GW értékével messze megelőzi versenytársait, az AT&T által beszerzett 820 MW megújuló energia is lenyűgöző mennyiség, és különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy a vállalat ebben az évben lépett először erre a piacra. A telekommunikációs cég után a Walmart következik a sorban, amely a helyszíni napenergia termelésre átállást komolyan vevő vállalatok egyike volt, és 23 MW napenergia előállítására szerződött 21 Illinoisban található létesítményére még az év korábbi részében.

A Microsoft a 4., míg az Apple az 5. helyet szerezte meg, ami nem meglepő, tekintve, hogy a technológiai vállalatok az elsők között voltak a megújuló energiákra történő átállás terén. Azonban az egy évig listavezető Google is idén sokkal lejjebb csúszott, valószínűleg azért, mert már lefedte teljes energiafelhasználását megújuló energiák beszerzésére vonatkozó megállapodásokkal.

Exxon?

Némi meglepetést okozhat a megújuló energiák beszerzésére vonatkozó megállapodást kötő vállalatok listájának idei harmadik helyezettje: ez az ExxonMobil.

Az ExxonMobil bizonyára érzi a nyilvánosság megtévesztésével és a klímaváltozással összefüggő tudományos tények évtizedekig történő elhallgatásával kapcsolatban rá nehezedő állítások súlyát, de a megújuló energia átvételének oka ennél egyszerűbb lehet: a gazdaságosság. A cég 12 évre szóló szerződést írt alá a dán Ørsted fejlesztéséből megvalósult szél- és napenergia projektek által előállított energia beszerzésére, hogy ellássa a permkorszakbeli medencében működő olajkitermelését, és a Bloomberg részére megküldött e-mail szerint az ExxonMobil a diverzifikációra és „versenyképes költségekre” hivatkozott.

2025-re négyszeres növekedés

Az RMI megújuló üzletággal foglalkozó központja nyomon követi a társaságok megújuló energia beszerzéseit, de arról nem tudnak adatokkal szolgálni, hogy ezek a projektek mikor fognak csatlakozni a rendszerhez. Valószínűleg a projektek nagyobb része 2019 elejéig el fog indulni, hogy teljes mértékben kiaknázhassák a beruházások után járó 30%-os adókedvezményt (ITC-t). Azonban több évbe telhet a teljes megvalósítás, mivel a fejlesztésekre vonatkozó jelenlegi IRS útmutató szerint a napenergia projekteket egészen 2023 végéig is halaszthatják,  mivel továbbra is igényelhetik a 30% adójóváírást, amennyiben folyamatosan zajlanak az építési munkálatok.

Az RMI és más elemzők is további növekedésre számítanak. Miranda Ballentine, a Megújuló Energia Vásárlók Szövetségének (Renewable Energy Buyers Alliance, REBA) vezérigazgatója 2025-ig négyszeres növekedést vár a megújuló energiák beszerzésénél.

Forrás: pv magazine