Egymás alá licitáltak a Metár-pályázaton

Share Button
Többszörös volt a túljelentkezés a megújuló alapú és hulladékból származó villamosenergia-termeléshez felhasználható támogatás iránt. Az eredményhirdetésre októberben vagy novemberben kerül sor.

Az idén is kedvező ajánlatok érkeztek három és félszeres túljelentkezés mellett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által, az innovációs és technológiai miniszter felkérésére meghirdetett pályázaton. Az április 30-án kiírt tenderen megújuló energiaforrásból történő áramtermelésre nyerhető el támogatás. Az ajánlatokat a hivatalban augusztus 4-én 9 órától bontották.

A MEKH közleménye szerint a pályázók összesen 1009 gigawattóra (GWh) igényeltek támogatást a kiosztható 300 gigawattórával szemben. A pályázók napelemes erőműveket terveznek építeni, de érkezett pályázat egy hulladéklerakóból származó gázt hasznosító, 0,5 megawattos (MW) erőműre is. A pályázó erőművek összteljesítménye 629 megawatt.

A legalacsonyabb ajánlati ár kilowattóránként (kWh) 15,73 forint volt, az igényelt mennyiséggel súlyozott ajánlati átlagár pedig 18,41 forint. Legfeljebb 20 megawattos erőművel lehetett pályázni, míg tavaly akár 50 megawattossal is.

A napelemes technológia fejlődését mutatja, hogy az ajánlati árak a kisebb erőművi méret és a fokozódó piaci bizonytalanságok ellenére is kedvezőbben alakultak a tavalyinál.

Az átlagos ajánlati ár a 2019-es 23,58 forintról 2020-ban 20,66 forintra esett, most 18,41 forint volt, míg az átlagos nyertes ár két éve 22,45 forint, tavaly 1782 forint volt. Az idei adatra még várni kell, de a közlemény szerint a fentiek alapján valószínűleg alacsonyabb lesz a múlt évinél is.

Horváth Péter János, a hivatal elnöke ugyanakkor kiemelte a közleményben, hogy jelentős kihívást jelent a vártnál gyorsabban teret nyerő, időjárásfüggő napelemes erőművek ingadozó és nehezen becsülhető termelésének integrálása a villamosenergia-rendszerbe. A zavartalan ellátás érdekében az időjárásfüggő technológiák elterjedését időben össze kell hangolni a villamosenergia-rendszer stabilitásának és rugalmasságának növelésével.
Az eredményhirdetés 2021 októberében vagy novemberében várható.

Forrás: vg.hu