Európa éppen csak elérte a 650 MW napelemcella gyártási kapacitást 2020 végén

A Fraunhofer ISE intézet által közzétett Fotovoltaikus jelentés (Photovoltaics Report) arról számolt be, hogy 2020 végén Európa összesen 1,25 GW napelem lapka előállítására alkalmas kapacitással rendelkezett.

Share Button

Kondenzcsíkok Frankfurtban, Németországban

Kép: David Wagman

 

A Fotovoltaikus jelentés legújabb kiadásában, amelyet a német kutatóintézet, a Fraunhofer intézet (Fraunhofer Institute of Solar Energy Systems, ISE) adott ki, nyíltan rámutatott az európai fotovoltaikus gyártás 2020 végén fennálló helyzetére.

A kontinens 22,1 GWp napelem előállításra alkalmas poliszilícium gyártókapacitással rendelkezett akkor, a dokumentum legújabb kiadásának vezetői összefoglalója szerint. A jelentés szerint Európa poliszilícium kapacitása a kínai állam tulajdonát képező, norvégiai székhelyű gyártó, az Elkem és két német cég, a Wacker és a Silicon Products kezében összpontosul.

Ezzel szemben Európa mindössze 1,25 GW napelem lapkát előállító kapacitással bírt a Fraunhofer ISE jelentése szerint, Norvégiában a Norsun és a REC Silicon tulajdonában álló Norwegian Crystals vállalatnál; és Franciaországban az EDF energiacég Photowatt társaságánál. Az európai cellagyártás hiánya még ennél is szembeszökőbb, a tanulmány becslései szerint csak 650 MW előállítására alkalmas létesítmények tartoznak ide, a fin vállalat, a Valoe litvánia gyára; az olasz energiacég, az Enel hazájában folytatott tevékenysége; és Magyarországon az Ecosolifer.

Az év végén a piacon 6,75 GW napelem modul gyártókapacitás volt jelen, azonban ez 29 különböző vállalathoz tartozik, amelyeket a kutatóintézet talált meg. Ez a világ szilíciumból készült napelem modul piacának tavaly 3%-át képviselte – állították a jelentés szerzői – míg Kína 67%-kal járult hozzá a 95%-hoz a szélesebb értelemben vett ázsiai régióban, egyesült államokbeli és kanadai gyártók pedig 2%-kal.

A tanulmány betekintést engedett az energia megtérülési idő kiszámításába egy tipikus Kínában gyártott, 60 cellából álló PERC típusú, 19,9%-os hatékonyságú napelem modult alapul véve. Egy ilyen Indiában felszerelt modulnak mindössze 160,6 napra lenne szüksége annyi energia előállításához, amennyit felhasználtak előállítása során, ez az adat Kanadában 1,42 évre – 518,3 napra – kúszik fel. A jelentés szerzői által idézett példák esetében a rendszer fajlagos költsége, a nem termelő részegységek igénylik a legtöbb időt ökológiai lábnyomuk kiegyenlítéséhez, ez 138,7 és 167,9 nap közé esik.

A Fraunhofer ISE által bemutatott statisztikák között szerepelt az a tény, hogy a napelemek adták Németország elektromos áram termelési kapacitásának 10,6%-át, 5,3%-át Európa és 3,2%-át a világ kapacitásának. A tetőn elhelyezett német napelemes rendszerek költsége a kapacitás egy kilowattjára vetítve 890 és 1 850 euró közé esik; az ország nagyüzemi nagyságrendű napelemes erőműveinél az energia fajlagos költsége jelenleg 0,031-0,057 euró/kWh közötti; és a napenergia segítségével előállított elektromos áramra vonatkozóan 2018 februárjában benyújtott legalacsonyabb ajánlat 0,0433 euró/kWh volt.

A modulgyártás 2010-től megfigyelhető folyamatos, Európából Ázsiába történő áthelyeződése ellenére Németország 7,6%-át telepítette a tavalyi évben az egész világon telepített kapacitásoknak, Európa egésze 23% színhelyéül szolgált, Kína 36%-ot, Észak-Amerika 12%-ot, Japán 9%-ot, India 6%-ot ért el, míg a világ többi része 14%-ot, beleértve a hálózathoz nem csatlakoztatott kapacitásokat.

Inverterek

A British nevű piaci adatszolgáltató cég által az IHS Markit rendelkezésére bocsátott adatok alapján a jelentés az inverterek költségét 0,03 euró/Wp és 0,17 euró/Wp közöttinek becsülte a piacnak nagyjából 64,4%-át adó string termékeknél; a 33,7%-ot kiszolgáló központi inverterekét 0,04 euró/Wp szintűre; az 5,1%-os piaci részesedéssel bíró egyenáram/váltóáram áramoptimalizáló költségét 0,08 euróra; és az 1,4%-os globális rést betöltő mikroinverterekét 0,25/Wp költségűre.

A számos grafikont bővebben bemutató jelentés azt is szemlélteti, hogy Németország szolár betáplálási tarifái hogyan csúsztak le a csúcsról, miközben a háztartási elektromos áram ára stabilan emelkedett a 2008-2013 közötti időszakban, és rávilágított, hogy az ország hogyan bővült körülbelül 7-8 GWp csúcsidőszaki napenergia kapacitással 2010, 2011 és 2012 során, közvetlenül azután, amikor a gyártás áthelyeződött a távol-keleti régióba. Az európai gyártókat azonban felbátoríthatja az a tény, hogy Németország 2017 óta évente stabilan 1 GW-tal növekvő vagy hasonló mértékben folytatja a telepítéseket.

 

Forrás: pv-magazine