Fellángolt a vita a holland parlamentben a kínai napelem ágazat kapcsán feltételezett kényszermunkáról

Három holland politikai párt vetette fel a kényszermunka kérdéskörét a parlamentben, és felkérték a Külkereskedelmi és Együttműködés Fejlesztési minisztert, Sigrid Kaad-ot, hogy számoljon be az ügyről.

Share Button

A holland parlament épületének belseje.

Image: syfus, wikimedia commons

 

A holland parlamentben működő három párt, a jobb-közép kereszténydemokrata párt (CDA), a szociáldemokrata párt (PvdA) és a zöldek politikai pártja (GroenLinks) nyújtottak be egy sor kérdést a kínai fotovoltaikus ágazatban kényszermunka alkalmazására vonatkozó feltételezésekről Hollandia Külkereskedelmi és Együttműködés Fejlesztési miniszterének, Sigrid Kaad-nak.

A meghallgatásra vonatkozó felkérésre egy a holland pénzügyi hírlap, a Financieele Dagblad (FD) által közzétett cikk megjelenése után került sor, amelyben a kényszermunka kérdéskörét taglalták.

 

A 21 általuk feltett kérdésben a képviselők sürgették a kormányt, adjon magyarázatot, hogy tudtak-e arról, hogy a Kínából importált és a holland napelem piacon felhasznált modulok tartalmazhatnak olyan nyersanyagot, amely a Hszincsiang régióból származik, amelyben a feltételezések szerint a poliszilícium nagyüzemi előállítása során kényszermunkát alkalmaznak.

Arra is felszólították a kormányt, ellenőrizze, hogy a Hszincsiang-i régióhoz köthető szolár termékeket felhasználták-e közpénzekből fizetett támogatásban részesülő projektekhez; meghívták a minisztert, hogy magyarázza el azt a holland és európai megújuló energia piacokra gyakorolt hatást, amelyet a Hszincsiang régióhoz kapcsolódó modulok importjának esetleges leállítása vagy felfüggesztése jelentene.

 

Ezen felül még annak ismertetésére kérték a minisztert, hogy mit tesznek országos és uniós szinten a globális napelem ágazat regionális sokszínűvé tétele érdekében, és hogy a dán cégeknek – amelyek azt állítják, ők csak a lapkákat, cellákat és modulokat előállító gyár szintjén vannak tisztában a történtekkel – milyen mértékben van lehetőségük ellenőrizni a nyersanyagok termelésének folyamatát.

A képviselők felszólították továbbá a kormányt, hogy ellenőrizze a Horizon Advisory nevű konzultációs cégnek a szavahihetőségét, amely januárban közzétette a kínai napelem beszállítói ágazatban alkalmazott kényszermunkával kapcsolatos jelentést. A beszámoló közzététele óta a nyugati országokban vita bontakozott ki, és vizsgálni kezdték, hogy a feltételezéseknek megfelelően alkalmaznak-e kényszermunkát Hszincsiangban és milyen mértékben. Azonban még mindig nagyon keveset lehet tudni az ügyről.

Visszatérve Hollandiára, érdekes azt megfigyelni, hogy Észak-Hollandia CDA részlege, egy külön kezdeményezés keretében azt szorgalmazta a régió kormányzatánál – amely napelem fejlesztésekben bővelkedő terület –, hogy vegyék fontolóra törvény életbe léptetését a napelem szektor etikus beszerzésére vonatkozóan.

Forrás: pv-magazine