Forradalmasíthatja az ipart az egyenáram

Share Button

Váltóáramú áramellátásról egyenáramúra váltani ipari felhasználásban számos előnnyel kecsegtet. A stabilabbnak, hatékonyabbnak és rugalmasabbnak ígérkező hálózati modell fő célja az egyre erősödő digitalizáció kiszolgálása.

A váltás várhatóan csökkenteni fogja az energiaveszteséget és fogyasztást, és segít mérsékelni a szükséges maximális teljesítményt.

A precízen vezérelt fordulatszámú elektromos motorokat használó berendezésekben, mint a robotokban, a mozgások fékezésekor energia szabadul fel. Ez az energia váltóáramú hálózatban elvész, egyenáram mellett viszont megoldható a tárolása, majd későbbi visszatáplálása, ezáltal hatékonyabb rendszer érhető el. Az ilyen motorok működtetése önmagában szükségtelenül bonyolult váltóáramú hálózatban, ugyanis minden motorhoz külön kell a váltóáramot egyenárammá alakítani. Az új elképzelés szerint a bejövő váltóáramból egyszer kell csak központilag egyenáramot létrehozni, majd az egész gyár ezt használná, ezzel kiküszöbölve a számos átalakítás okozta veszteségeket.

A jövőre készülve

A gyárak egyre inkább támaszkodnak robotok általi automatizációra és digitalizációra, ezek pedig stabil energiaellátást igényelnek. A váltóáramú hálózatban előforduló rövid kimaradások az érzékeny vezérlőegységek hibáihoz vezetnek, ezzel költséges leállásokat és selejtes, félkész termékeket eredményezve.

Egyenáramú hálózat használata mellett a tárolható energia miatt biztosított a zavartalan működés az áramellátási hibák ellenére is, így az automatizáció térhódításának előfeltétele ez a megoldás.

Az automatizált rendszereknek nagy az energiaigényük, és ezáltal csúcsteljesítményük. Szintén az egyenáramú koncepcióval megvalósuló energiatárolási lehetőségnek köszönhető, hogy ezek a csúcsteljesítmények jelentősen mérsékelhetők.

A Kuka kínálata

A német robotikai és automatizációs vállalat, a Kuka saját megoldási csomagja, a SmartProduction Center segítségével egy korábban 50 kilowattos csúcsteljesítményű eszköz egyenáram melletti értéke 20 kilowattra csökkenthető. Az energiatárolók pontosan akkor küldenek áramot, amikor az szükséges, csökken a csúcsteljesítmény, ezáltal olcsóbb az üzemeltetés – a Kuka a fékezési energiák visszanyerésétől 8 százalékos költségcsökkenést vár. A gyárak áramfogyasztásának csökkenése a szén-dioxid kibocsátást is csökkenti, amihez még az egyenáramú rendszerben hatékonyabban hasznosítható és tárolható megújuló energiaforrások is hozzájárulnak.

Nehezen megjósolható, mikor érkezik el az egyenáramú átállás, a Kuka piacképes megoldása azonban rendelkezésre áll. A cég a DC-Industry 2 elnevezésű kutatásában 38 másik vállalattal igyekszik forradalmasítani az ipari energiaellátást. A projekt komplett gyárcsarnokok átállítására fókuszál és a német állam támogatását is élvezi.