Függő marginális nyereség

A kábelberendezéseket gyártó FCM AG vállalat termék innovációja új előnyöket kínál a EPC cégek igényeinek kiszolgálásához.

Share Button

Kép: Fränkische Cable Management AG

 

Egyedi körülmények fennállása miatt egy tervezéssel, közbeszerzéssel és építéssel foglalkozó (engineering, procurement, and construction, EPC) szolgáltató kereste meg a kábeltechnikai berendezéseket gyártó Fränkische Cable Management AG-t (FCM AG), olyan kihívásokkal, amelyekkel az acélból készült kábeltartó csipeszekel összefüggésben szembesültek. Az EPC szolgáltató szerint az acélból készült kábeltartó csipeszek elég drágák és kissé elavultak voltak. Az FCM AG speciális műanyagból készített kábeltartó csipesz megoldást, hogy megfeleljen a fejlesztő igényeinek.

„Az új kábeltartó csipesz csak kis részét képezi a napelem erőmű egészének” – vélte Jonny Billeter, az FCM AG ügyvezetője. „Azonban az energiát előállító üzem esetében ez komoly tényező a megbízható üzemeltetés szempontjából, amely egyúttal költségmegtakarítási lehetőséget is rejt magában.”

Ahogy a fotovoltaikus termelés kilépett a gyermekcipőből, és versenyképes piaci szereplővé fejlődött, egy pár dolog különböző hatásokat vésett a piac arculatára/jellegére. Először is a verseny a lehető legalacsonyabb teljes energiaköltség eléréséért, amely valóan késhegyig menő küzdelemmé vált. A 0,02 USD/kWó szintű díjazással működő pályázatok hallatán már senki nem vonja össze a szemöldökeit, mivel az Egyesült Államok és Brazília is úgy nyilatkozott, hogy áttörték a bűvös két centes határt. A zuhanórepülést folytató árak mellett az itt-ott elérhető kisebb nyereségek dönthetik el, hogy az adott pályázat nyer vagy veszít.

Amikor nem alkalmazzák a rendszerek pályázatok rögzített tarifáival történő viszont-finanszírozását, akkor a fejlesztésre valószínűleg a támogatási rendszereken kívül, energiavásárlási megállapodások (PPA-k) keretében kerül sor. Itt merül fel az új kihívás. A rögzített mértékű, állami támogatások esetében a megtérülési idő a tíz éves sávon belülre esik. Azonban az energiavásárlási megállapodásokkal lefedett napelem parkoknak zökkenőmentesen kell üzemelniük 20-30 éven át, hogy kitermeljék a számlát és a nyereséget. A támogatás nélkül számított hozadék csak akkor valósulhat meg, ha nincsenek meghibásodások és leállások. A megbízhatóság kulcsfontosságú kérdéssé vált, minden korábbinál nagyobb mértékben.

Az FCM AG-t felkereső EPC cég számára az jelentette a kihívást, hogy az acélból készült kábeltartó csipeszre tervezési korlátok vonatkoznak, amelyek nem módosíthatók. Az acél a műanyaghoz képest rendkívül nehéz anyag. A műanyag csipeszek darabonként mindössze 200 grammot nyomnak, ami lehetővé teszi, hogy a dolgozó a helyszínen „fordulónként” 50 darabot magával vihessen. A vállalat szerint az FCM AG által kínált, műanyagból készült alternatíva alacsony tömegének és a függő kialakításnak köszönhetően körülbelül 35 százalékkal csökkenthetők a kábeltartó csipeszek telepítésével kapcsolatos költségek.

Az FCM AG mostanáig 200 000 darabot telepített ebből az új típusú műanyag kábelrögzítőkből a Benban Solar komplexumnál, ez a rendszer Egyiptomban található és 300 000 napelem modulból áll. A körülbelül 1000 mm és 1500 mm közötti távolságba történő elhelyezésre javasolt kábeltartó könnyen mozgatható a kábelsorok között és telepíthető egyforma távolságok kihagyásával.

Ez a mellékes előny kezd átfordulni a telepítési költségek csökkenésébe. Az alacsonyabb tömeg azt is jelenti, hogy a szállítás és a berendezés helyszínen belüli mozgatása is alacsonyabb költségszinttel jár.

A másik fontos szempont, hogy az FCM AG kábelcsipesz biztosítja az adott távolságot a 150 mm-es adat- és a táp-/távkábelek között, ezzel megelőzhető a kölcsönös interferencia kialakulása. Az adatkábel és a tápkábel közötti távolság fenntartása nagyobb jelentőségű lehet, mint azt elsőre gondolnánk. A lapok mentén futó kábelek és csatlakozó vezetékek jelentős elektromágneses mezőt képeznek. Ha az erőmű nyomon követését és optimalizálását szolgáló adatkábelt a tápkábel közvetlen közelében helyezik el, az induktivitás zavarhatja a jelet, és hamis vagy megszakadó adattovábbítást eredményezhet.

A könnyen bepattintható kialakításból fakadó előnyök és a műanyag alkalmazása további előnyök sorát kínálja, hozzájárul, hogy az erőmű meghibásodások nélkül működjön 20 éves vagy annál is hosszabb élettartama során. A modern poliamid vegyületnek (PA6/PA66) köszönhetően nem csak maguk a csipeszek lesznek tartósabbak, de a kábelek is kevésbé lesznek kitéve a durva fémfelületekhez súrlódás kockázatának. Bizonyos körülmények között a kábelek műanyag szigetelésének a fémcsipeszekhez dörzsölődése a kábel idő előtti kopását eredményezheti; ez a folyamat valószínűleg sokkal lassabban zajlik akkor, ha a műanyag szigetelés műanyag csipeszekkel érintkezik.

Ez az innovatív megoldás kiváló időjárás állóságot és UV-stabilitást jelent akár 30 éven át. Az univerzális termék gyors és egyszerű felszerelése, alacsony tömege és a tengerpart területeken jelentős korrózióállósága lehetnek a meggyőző tényezők a jövőbeli kábelcsipesz kiválasztása során

További információkért vegye fel a kapcsolatot a következő címen: info.cable@fraenkische-ch.com.

Forrás: pv-magazine