Gyárleállásokhoz vezethetnek az elszálló energiaárak

Share Button
Belelapoztak a gyártók a legrosszabb forgatókönyvekbe is, a rekordszintű energiaárak olyan mértékben drágíthatják meg a termelést, amit a piac már nem fizet meg. Uniós szintű beavatkozásra lenne szükség az eszkalálódó probléma megfékezésére.

Gyárleállásokhoz vezethet az építőanyag-gyártóknál a rekordszintű energiaár-emelkedés, ami az építőiparban olyan mértékű költségnövekedést és ellátási problémákat okozhat, amit meg sem közelítenek a tavalyi és idei alapanyag-ellátási gondok – mondta a VG-nek Járomi Judit, a legnagyobb európai tetőcserépgyártó cégcsoport, a Terreal-Creaton magyarországi cégének, a Creaton South-East Europe (SEE) Kft.-nek az ügyvezetője.

A villamosáram-költségük 100 százalékkal lesz magasabb, a földgázbeszerzés pedig 30–50 százalékkal kerül többe, mint egy éve, miközben a szén-dioxid-kvóta ára is megduplázódott. Mindezek ellenére a Creaton SEE Kft. nem tervezi a gyártás leállítását a lenti egységeiben

– tette hozzá az ügyvezető.

Fotó: Creaton

Mivel mindeközben az energia folyamatosan és drasztikusan tovább drágul, szerinte az építési termékek piacán az önköltség emiatt olyan mértékben megemelkedhet, amit már nem lehet majd érvényesíteni a fogyasztói árakban, mert a végfelhasználók nem fizetik meg.

Egy esetleges krízis reális lehetőségével a gyártók csak nemrég, szeptemberben szembesültek, azóta már a legrosszabb forgatókönyvekbe is belelapoztak, és nem csak az építőanyagok és az építési termékek gyártásánál.

Ez az ágazat a legnagyobb energiaigényűek közé tartozik, ezért a Creaton magyarországi kerámiacserép-gyártó üzemében is további energiahatékonyság-növelő beruházásokra készülnek, párhuzamosan a termelési kapacitás bővítésével, miután az építőipari termelés évek óta két számjegyű  növekedést produkál Magyarországon.

A konjunktúra tartósnak és számottevő mértékűnek ígérkezik, a Creaton Lentiben működő üzemének új egységét a múlt hónapban adták át. Az 1,17 milliárd forintos, negyedrészt államilag támogatott beruházás révén csaknem 42 millió cserép előállítására lett képes a gyár. A Lentiben épült üzem jelentős részben robotizált, a 230 dolgozót a régiós átlag felett fizetik meg, ezért a fluktuáció a 2004-es és a 2008-as gyárépítés óta alig 1 százalék csupán. Pedig a közeli országhatárok miatt jókora elszívó hatása van az euróban fizető szlovén, osztrák és horvát cégeknek is.

Forrás/bővebben: vg.hu