Gyökeret ereszt a zöldenergia infrastruktúrája

Share Button

Magyarországon, a fejlett világ nagy részéhez hasonlóan, óriási érdeklődés tapasztalható a zöldenergia forradalma iránt. Bár a szkeptikusok számos okot felhoztak arra, hogy a zöldinfrastruktúra miért nem tud gyökeret verni, a magyarországi légkör határozottan azt sugallja, hogy a fenntartható energia jövője iránti mai elkötelezettség tartós lesz.

Magyarország zöldenergiára törekvése a legjobb úton halad, mivel az ország az e téren való fejlődés kedvező pontjához érkezett.

Ez olyan tényezők összejátszásának köszönhető, amelyek valószínűleg egymást erősítik majd az elkövetkező években.

Tehetett volna Magyarország többet már hamarabb is? Bár sokan kívánatosnak tartják, hogy egy adott területen elsőként lépjenek a piacra, ennek kockázatai is vannak: olyan technológia bevezetése, amely nem váltja be a hozzá fűzött reményeket; túlzottnak (vagy akár megfizethetetlennek) bizonyuló költségek és a széles körű társadalmi elfogadottság általános elmaradása.

Ha Magyarország most vág bele a zöldenergia nagyszabású fejlesztésébe, valószínűleg számos ilyen üzleti és politikai aknát megkerül, és ideális helyzetben lesz ahhoz, hogy sikerre vezesse zöldülő gazdaságát.

A kormány támogatása

A magyar kormány erőteljesen támogatja a zöldenergia infrastruktúráját, és nemcsak nemzeti prioritássá tette bizonyos megújuló energiaforrások fejlesztését, hanem számos forrást is mozgósított, hogy a projektek megvalósításához szükséges beruházásokat vonzóvá tegye.

Globális támogatás

Az olyan multilaterális intézmények, mint az Európai Unió, a Zöld Klíma Alap és mások, a zöldenergia támogatását jövőbeli fejlesztési terveik kritikus alkotóelemévé tették. Az Egyesült Államokban a Biden-kormány megújította a zöldenergia támogatását, és az európai Green New Dealről folyó diskurzus alapján is okkal feltételezhető, hogy

a következő öt-tíz évben világszerte rekordszintű (politikai és pénzügyi) befektetések lesznek majd ezen a területen.

Ez a háttér kétségtelenül Magyarországnak is javára válik majd.

A technológia tökéletesítése

Az ország zöldenergia-portfóliójának bővítése azzal a további előnnyel is jár, hogy Magyarország a legmodernebb technológiát használja majd a területen. A nap- és szélerőművek, valamint más megújuló technológiák korábbi, más országokban az elmúlt évtizedben történt bevezetése azt jelenti, hogy ezeket a technológiákat már kipróbálták, adaptálták és finomították. Természetesen a technológia idővel tovább fog fejlődni, de megnyugodhatunk, hogy a Magyarországon hamarosan kiépülő tiszta infrastruktúra rendkívül hatékony és biztonságos lesz.

Állami támogatás

A tiszta energiatermelés szükségességének társadalmi elfogadottsága azt jelenti, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítések jelentős társadalmi támogatást élveznek. Ez nemcsak erkölcsi támogatást nyújt a zöldenergia-termelésre irányuló erőfeszítéseknek, hanem a fosszilis tüzelőanyag-alapú technológiákról való átállás költségeit is elfogadhatóbbá teszi.

Egyre többen ismerik fel, hogy az emberiségnek nincs B bolygója, és hogy a tiszta technológiára való átállással járó problémák halványulnak azokhoz a kockázatokhoz képest, amelyekkel a változások nélkül néznénk szembe.

Az üzleti élet is beszállt

A vállalatok és a cégek egyre inkább elkötelezettek amellett, hogy energiaszükségletüket megújuló forrásokból fedezzék, és hajlandók ennek érdekében kreatív stratégiákat alkalmazni. A vállalatok vezető szerepe ezen a területen egyre meghatározóbb lesz az üzleti közösség egésze számára, ami viszont tovább erősíti a zöldenergia előállításának támogatását az ország egészében.

A fenntartható energia területén az egy évtizedes fokozatos növekedést követően Magyarország jó helyzetben van ahhoz, hogy éljen a zöldenergia-infrastruktúra elkövetkező gyors bővülésének előnyeivel, kihasználva a hatékonyságot és a biztonságot, valamint a társadalmi és üzleti elfogadottságot a politikai támogatás hátterével.

Forrás: vg.hu