Háztartási méretű kiserőmű

Share Button

A háztartási méretű kiserőmű fogalmával könnyedén összetalálkozhatunk, ha a különböző megújuló energiákat hasznosító otthonunkban kiépíthető rendszerekről olvasunk. Emiatt bár a fogalom ismerősen csenghet a mögötte rejlő tartalommal nincs mindenki tisztában. Ezt a hiányt pótlandó, az alábbiakban a háztartási kiserőművek fogalmát, típusait járjuk körbe, mindenki számára érthető formában, lehetőleg mellőzve a jogi fogalmakat, melyek a témát jellemzik.

Háztartási méretű kiserőmű fogalma

A jelenlegi szabályozás értelmében háztartási méretű kiserőműnek minősül az a villamos energiát termelő berendezés, amely kisfeszültségű hálózatra (otthoni hálózatra) csatlakozik, valamint annak csatlakozási teljesítménye nem haladja meg az 50kVA-t.

Pontokba szedve az alábbiak szerint jellemezhető egy háztartási méretű kiserőmű:

  • csatlakozási teljesítménye nem haladja meg az 50 kVA-t,

  • közcélú kisfeszültségű hálózathoz, illetve kisfeszültségű magán- vagy összekötő vezeték hálózatra csatlakozik,

  • névleges teljesítőképessége nem haladja meg a felhasználó rendelkezésre álló csatlakozási teljesítményének mértékét.

Vagyis minden napelemes rendszer, mely az említett teljesítmény alatt van, háztartási kiserőműnek nevezhető. Azonban a napelemes rendszereken kívül más típusú háztartási erőmű rendszerek is léteznek, melyekkel ritkábban találkozhatunk.

A háztartási kiserőművek típusait az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:

  • Napelemes rendszer

  • Szélturbinás rendszer

  • Vízturbinás rendszer

  • Motorhajtású termelő berendezés

Az utóbbi három típussal ritkábban találkozhatunk Magyarországon, a napelemes rendszerek a legismertebbek a lakosság körében is.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

 

magyar-napelem-napkollektor-szovetseg

Háztartási méretű kiserőmű telepítése

A háztartási kiserőművek telepítéséhez egyrészt szükségesek bizonyos környezeti adottságok (megfelelő tájolás, dőlésszög, tartószerkezet) valamint bejelentési és engedélyeztetési követelményeknek is meg kell felelnünk emellett.

Abban az esetben, ha rendszerünk nem csatlakozik a közcélú hálózatra, akkor a háztartási kiserőmű engedély nélkül is telepíthető, viszont bejelentési kötelezettségünk ez esetben is fennáll a régiós áramszolgáltató felé.

Amennyiben háztartási kiserőművünk a közcélú hálózatra csatlakozik és ezáltal a háztartásban fel nem használt villamos energiát a közhálózatba képes visszatáplálni, akkor a rendszert mindenképp engedélyeztetnünk kell a régióban működő áramszolgáltató felé.

Ráadásul a hálózatra kapcsolást és az üzembe helyezést megelőzően a hálózat megfelelő működése érdekében szükséges az engedélyeztetés, tervkészítés, ellenőrzés is, főképp biztonsági szempontokból.

Inverter telepítés

A hálózatra tápláló villamos energiát termelő rendszerek nagyon fontos eleme az inverter. Ezek fő feladata, hogy a napelemek, turbinák által előállított egyenáramot a közüzemi hálózatnak megfelelő feszültségű és frekvenciájú váltakozó árammá alakítsa át.

Emiatt azonban közcélú hálózatra csak rendszer engedéllyel rendelkező inverterek csatlakoztathatók. Ezen engedélyezett inverterek listája országosan egységes, így könnyebben megtalálhatjuk a számunkra megfelelő típust.

Háztartási méretű kiserőművek elszámolása

A visszatápláló rendszerek esetében az üzembe helyezés esetén azért is fontos az áramszolgáltató jelenléte, mert az üzembe helyezést követően az elszámolás módja megváltozik és az úgynevezett szaldós elszámolás ép életbe. Vagyis az ezt követő időszakban a külön erre a célra felszerelt mérőóráról leolvasott adatok alapján, a hálózatból fogyasztott és a hálózatba visszatáplált energia különbsége képezi majd az elszámolás alapját.

Fontos fogalom az elszámoláshoz kapcsolódóan, a KÁT jelentése. Erről részletesen a KÁT jelentése című cikkben írtunk.

Összegezve:

A háztartási kiserőművek fogalma tehát valójában semmi újdonságot nem tartogat számunkra. Összességében nem más, mint egy gyűjtőfogalom, melybe beletartoznak a napelemes rendszerek, de a szél- és vízerőművek is, melyek szintén létesíthetőek a háztartásokban is, bár jóval ritkábbak.

 

Érdekli a napelem téma? Rendszeresen frissülő tartalommal, a legújabb hírekkel, újdonságokkal és hasznos információkkal várjuk a Napelem oldalunkon! Érthetően szakemberektől!