Hidrogén szakértők egy fedél alatt

Share Button

 A Fronius már mintegy 20 éve kutat és fejleszt hidrogén-megoldásokat, és ez idő alatt vezető szereplővé vált a zöld hidrogén gyártásában. A vállalatnak nagy tervei vannak arra, hogy hogyan építsen tovább erre a rengeteg tapasztalatra. A Fronius Hidrogén Kompetencia Központ úttörő ünnepségére a vállalat felső-ausztriai Steinhaus telephelyén került sor még 2020-ban. A jövőben a Fronius itt összegyűjtheti erőforrásait, és így a zöld hidrogén felhasználásával előreléphet a megújuló mobilitás és a megújuló energiaforrás megoldások fejlesztése területén.

„A 24 óra napsütés lehetséges, mert a megújuló energiát éjjel-nappal elérhetővé tudjuk tenni” – állítja Martin Hackl, a Fronius International GmbH Solar Energy üzletágának globális Sales & Marketing igazgatója. „A technológia, amely jövőképünket valósággá változtatja, már létezik, ennek egyik példája a hidrogén elektrolízissel történő előállítása. Üzemanyagcellával kombinálva a hidrogénben megvan a lehetőség, hogy teljesen forradalmasítsa az energiaellátást.” A hidrogén sokoldalú és nagyon könnyen tárolható. Használható üzemanyagként járművekben, vagy energiaforrásként hő és elektromos áram előállítására. Mindazonáltal a hidrogén csak akkor mondható megújuló energiaforrásnak, ha nap- vagy szélenergia felhasználásával jön létre „zöld hidrogén”.

Kutatási és fejlesztési helyszín

„A steinhausi Hidrogén Kompetencia Központ ideális mód erőforrásaink egyesítésére és a hidrogén kutatásának, fejlesztésének, gyártásának és értékesítésének előmozdítására a hidrogénnel működő rendszerek területén” – mondja Walter Stockinger, a Fronius International GmbH Solar Energy üzletágának globális Research & Development igazgatója. „A jövőben képzések és ügyféltájékoztató bemutatók is zajlanak majd itt.” A csúcstechnológiás vállalat tovább bővíti know-how-ját számos együttműködés, innovatív kísérleti projekt és a hidrogén-energiára összpontosító szakértői testületekben való részvétele révén. Így ez a modern fejlesztési helyszín innovációs központként fog működni, és ideális kísérleti és tesztkörnyezetként fog szolgálni a legújabb H2 alkalmazásokhoz.

 

 

A hidrogénnek mindenekelőtt a közlekedés széndioxid-mentesítésében lesz központi szerepe – előnyei ott láthatók a legegyértelműbben, ahol a nagy hatótávolságok, a nagy terhek szállítása és a rövid tankolási idő szerepel a szempontok között. A nulla kibocsátású, alacsony zajszintű és erőteljes hidrogénhajtás nagy lehetőségeket rejt magában a különféle járműtípusok, például autóbuszok, teherautók, speciális járművek és targoncák hagyományos belső égésű motorjainak felváltásában. A Fronius már kifejlesztett olyan megoldást, amely az ügyfél igényei szerint méretezhető: ez a Fronius Solhub. A steinhausi létesítmény saját Solhubbal fog rendelkezni, amely átalakító- és tárolórendszereket foglal magában, és a meglévő járműparkot most hidrogénnel hajtott járművekkel egészítik ki.

Járművek napenergiából nyert zöld hidrogénnel való hajtása

A Fronius Solhub, amelyet nemrégiben az „Intelligens E Díj 2020” díjra jelöltek az „Intelligens megújuló energiaforrás” kategóriában,[1] teljes kulcsrakész megoldás a decentralizált hidrogéntermelés, -tárolás és
-szolgáltatás területén. Elektrolízis segítségével a helyszínen keletkező, környezetbarát energiát zöld hidrogénné alakítja, amely hosszú távon tárolható. Ezen felül az elektrolízis és a rekonverziós eljárás további előnyös hozadéka, hogy a hulladékhő felhasználható épületek fűtésére vagy meleg víz előállítására, maximalizálva ezzel a rendszer általános hatékonyságát.

 

A Fronius Solhub egy teljes, kulcsrakész megoldás a decentralizált hidrogéntermeléshez, -tároláshoz és -szolgáltatáshoz

Egyre több járműgyártó kínál már üzemanyagcellás modelleket vagy prototípusokat. Léteznek már üzemanyagcellás autóbuszok, tehergépjárművek, belső logisztikai járművek, sőt sípályák készítéséhez használt gépek is. A következő lépés a szükséges tankolási infrastruktúra kiépítése. A Solhub lehetővé teszi vállalatok, önkormányzatok és más szervezetek számára, hogy saját üzemanyagukat zöld hidrogén formájában állítsák elő pontosan ott, ahol arra szükség van. Gyakran előfordul, hogy nagy tetőfelületek állnak rendelkezésre napelemes rendszerek telepítéséhez, és miután megtörtént ezek felszerelése, megkezdődhet a tiszta, zöld hidrogén előállítása!

 

Bővebb információ itt olvasható ezzel kapcsolatban >

 

[1] Egyéb díjak: VCÖ (Osztrák Közlekedési Klub) Mobilitás díja, Felső-Ausztria (2020), Felső-Ausztria tartomány Energiacsillag díja az „Innováció” kategóriában (2019), Nemzeti Környezetvédelmi és Energetikai Díj (2018)