Hírek a közelmúltból

Share Button

Napelem, szigetelés: Brüsszel üzent a budapesti paneleseknek és a családi házasoknak

Share Button

„A budapesti lakáshelyzetre való tekintettel nagyon vonzó perspektíva lehetne”, hogy létrehozzuk az európai városok koalícióját és az Európai Beruházási Bankon keresztül nyújtunk a nagyvárosoknak forrást napelemek telepítésére és lakóházak szigetelésére – jelezte terveit az mfor.hu-nak Frans Timmermanns.

Az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke a felelőse a minap bejelentett Európai Zöld Megállapodás végrehajtásának, így tényleg fontos, hogy milyen tervei vannak. Timmermanns az interjúban azt jelezte: a városok koalícióján keresztüli pénzosztás kiküszöbölheti azokat a minap Budapesten is felerősödött félelmeket, hogy a magyar kormány vajon mennyi felzárkóztatási támogatást juttat a fővárosnak a 2021-2027-es uniós költségvetésben. Az ügyvezető alelnök úgy fogalmazott:

Egy kormány miért akarna közbelépni, ha egy ilyen európai mértékű nagyvárosi koalíció alakul? Nem hiszem, hogy ez problémát szülne.

A brüsszeli vezető szerint a városok koalíciójának létrehozásával a zéró kibocsátású tömegközlekedés megteremtésében is nagyot léphetnének előre. Felvetette: jelenleg a városok önállóan pályáznak elektromos buszok beszerzésére, de „mi lenne, ha növelnénk a volument, 2-300 helyett 5-6 ezer busz beszerzésére írva ki pályázatokat? Ez az európai buszgyártóknak is nagy ösztönzést adna”.

Amint megírtuk: alaptalan, hogy Budapest ne jutna szinte semmi uniós felzárkóztatási forráshoz 2021 után, hiszen nagyobb közlekedési (HÉV-vonalak és kocsik, ferihegyi gyorsvasút), illetve környezetvédelmi és energiahatékonysági projektekre (soroksári Duna-ág, ingatlanok energiahatékonysági programja) biztosan lesz forrás. Az viszont reális kilátás, hogy a relatív magas fejlettsége miatt és Pest megye leválása miatt 2021-től tényleg jóval kevesebb uniós támogatásra számíthat.

Mivel az őszi önkormányzati választásokon ellenzéki lett a budapesti városvezetés, így Karácsony Gergely főpolgármester egyfajta „előremenekülésként” és a forrászuhanási kockázatok mérséklése érdekében ősszel létrehozta a visegrádi fővárosok polgármestereivel az új városi szövetséget. Ezzel párhuzamosan aktívan lobbizni kezdett Brüsszelben azért, hogy a nemzeti kormányok forráselosztási rendszerétől részben függetlenül, közvetlenül is forrásokhoz tudjanak jutni a nagyvárosok.

ENNEK A BUDAPESTI ELKÉPZELÉSNEK A FELKAROLÁSA ÉS KITERJESZTÉSE RAJZOLÓDIK KI TIMMERMANNS SZAVAIBÓL AZZAL, HOGY AZ EURÓPAI VÁROSOK KOALÍCIÓJÁT AKARJA LÉTREHOZNI.

Forrás: portfolio.hu

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

Négy különböző cselekvési terv a zöldebb Magyarországért

Share Button

Idén már négy különböző cselekvési terv is elfogadott a kormány. A tervek célja, egy zöldebb Magyarország létrehozása úgy, hogy biztonságos és megfizethető maradjon az energiaellátás. A tervek közt például szerepel a földgázfelhasználás részarányának csökkentése.

Napraforgó alakú, napkövető rendszerrel ellátott napelem telep Zala megyében (Fotó:MTI/Varga György)

Négy különböző cselekvési terv, egy közös cél jegyében: a zöldebb Magyarországért. Így lehet jellemezni azokat a dokumentumokat, – köztük a Nemzeti Energiastratégia 2030-at és Magyarország Nemzeti Energia- és Klímatervet – amelyeket január közepén fogadott el a kormány. Ezekben a többi között az szerepel, hogy Magyarország vállalja, hogy az 1990-es értékhez képest 2030-ra legalább 40 százalékkal csökkenti a klímaváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátását.

Cél, hogy biztonságos és megfizethető maradjon az energiaellátás.

A közép- és hosszú távú stratégia kialakításánál a legfontosabb cél az volt, hogy biztonságos és megfizethető maradjon az energiaellátás, illetve a szolgáltatás Magyarországon. „Ezt össze kellett hangolni a környezet- és klímavédelemmel, mert

az energiaszektor a legnagyobb szennyezőnek számít,

a klímaváltozást okozó káros anyagoknak például mintegy 80 százalékáért felelős” – mondja Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára az M1 Summa című műsorában.

Kaderják Péter szerint ahhoz, hogy az üvegházhatású gázkibocsátások terén eredményeket érjünk el, sok teendőre van szükség. „Minden technológiát, ami a rendelkezésünkre áll, föl kívánunk használni” –mondta.  Hozzátette, ehhez szükségünk van a nukleáris energiahasznosítás fenntartásához, éppen ezért

kulcsfontosságú a Paks 2-es projekt megvalósítása.

Hozzátette, nukleáris energiahasznosítás mellett a megújuló villamosenergia-termelési technológiák használatára is hangsúlyt fektetnek, főként a hazai napenergia felhasználására.

Kaderják Péter hozzátette: a megújuló energiaforrások jelenlegi 13 százalékos részarányát minimum 21 százalékra növeli az ország 2030-ra, és vállalja azt is, hogy 10 év múlva – a GDP-növekedés ellenére sem nő az energiafelhasználásunk a 2005-ös szint fölé.

A távfűtés terén is ki kell a használni a megújuló energiaforrásokat 

Kaderják Péter szerint látványos az előrelépés és a fejlődés a napenergiára alapuló villamosenergia-termelési rendszerek terén. Hozzátette, a megújuló energiafelhasználásnak a fűtés területén is nagy szerepe van, például a távfűtésben a földgázfelhasználás részarányát a jelenlegi 70 százalék fölötti arányról 50 százalékra, vagy az alá fogják csökkenteni.

Az energiahatékonyság többféleképpen javulhat a Magyar Energetikai és Közmű- Szabályozási Hivatal szóvivője szerint. Scherer Zsolt példaként a korszerű fűtéssel és szigeteléssel rendelkező új ingatlanok számának növekedését említette, de a geotermiában, biomasszában rejlő lehetőségeket is ide sorolja.

A távhőszolgáltatás közel 20 százaléka már most is zöldnek tekinthető

– jegyzi meg Scherer Zsolt.  Elmondta, jelentős lehetőség rejlik a geotermiában. Hozzátette, talán a legjobb példa e tekintetben pont a távhő. Miskolc, Győr, Szentes, Hódmezővásárhely jó példák arra, hogy a geotermikus energiát, hogyan lehet hatékonyan felhasználni a távfűtésben.

Forrás: hirado.hu

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

Kaderják Péter: A GDP 2-2,5 százalékára lesz szükség ahhoz, hogy elérjük 2050-re a klímasemlegességet

Share Button

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára szombaton, Gödöllőn azt mondta, Magyarországon a 2050-re kitűzött klímasemlegességi cél eléréséhez a következő 30 évben a GDP 2-2,5 százalékát kell környezetvédelmi beruházásokba fektetni, megközelítőleg 120 milliárd eurót.

Kaderják Péter a 20. Országos Környezetvédelmi Találkozó gálavacsorájának megnyitóján elmondta, hogy a következő európai uniós költségvetési időszakban legalább a költségvetés 25 százalékát a klímavédelemhez kapcsolódó energetikai, vízgazdálkodási, közlekedési és más programokra kell majd fordítani, ezért nemcsak a klímavédelem, hanem a gazdaság területén is adottak a fejlődési lehetőségek.

Működésbe lépett a SPAR-Mobiliti töltőhálózat

Share Button

Február 1-jétől üzemel a 33 töltőoszlop.

A SPAR Magyarország 2019 júniusában adott ki közleményt arról, hogy a környezetudatosságra nagy fókuszt helyező üzletlánc partneri kapcsolatot kötött az NKM Mobilitás KFt.-vel. Ez az autósokat annyiban érinti, hogy 17 db SPAR és INTERSPAR áruház parkolójában telepítettek összesen 33 db, egyenként két Type2 aljazattal rendelkező AC töltőoszlopot.

A következő listában megtalálod, melyik SPAR és INTERSPAR áruházaknál találhatók a 2020. február 1-jétől működésbe lépő elektromos autó töltők.

  • INTERSPAR hipermarket – 1103 Budapest, Sibrik Miklós u. 30.
  • INTERSPAR hipermarket – 1203 Budapest, Széchenyi u. 1.
  • INTERSPAR hipermarket – 2030 Érd, Iparos u. 5.
  • INTERSPAR hipermarket – 2049 Diósd, Balatoni út 2/A
  • INTERSPAR hipermarket – 2800 Tatabánya, Győri u. 25.
  • INTERSPAR hipermarket – 2890 Tata, Május 1. út
  • INTERSPAR hipermarket – 5000 Szolnok, Mátyás Király u. 29.
  • INTERSPAR hipermarket – 9400 Sopron, Selmeci u. 15-17.
  • INTERSPAR hipermarket – 4400 Nyíregyháza, Korányi Frigyes u.
  • INTERSPAR hipermarket –  8360 Keszthely, Tapolcai út 37.
  • SPAR szupermarket – 1048 Budapest, Megyeri u. 236.
  • SPAR szupermarket – 1182 Budapest, Alacska út 3.
  • SPAR szupermarket – 6000, Kecskemét, Március 15-e u. 5/A
  • SPAR szupermarket – 6000, Kecsemét, Jász u. 26.
  • SPAR szupermarket – 4033 Debrecen Derék u. 68/B
  • SPAR szupermarket – 8200 Veszprém, Jutasi út 18.
  • SPAR szupermarket – 6725 Szeged, Szentháromság u. 68.
Forrás: alapjarat.hu

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

A napenergia-felhasználás utat tör magának a lakossági fogyasztás terén

Share Button

A napelemes lakossági beruházások rohamléptekben terjednek Magyarországon, ma már egyre több épületen tűnik fel a napenergiát hasznosító technológia. A hálózatra visszatápláló napelemrendszer az egyik legkényelmesebb napenergia-hasznosítási mód, és felépítése viszonylag egyszerű.

A fotó illusztráció (Fotó: MTI/Varga György)

Napelemekkel fotovillamos úton tudjuk hasznosítani a napenergiát, a napkollektorokkal pedig termikus úton, sajnos utóbbiak egy kicsit háttérbe szorultak, aminek viszont nagy és robbanásszerű fejlődése van, az a napelemes rendszerek piaca – derül ki az M1 Kék bolygó műsorában. Olyan mértékben lecsökkent a technológia ára, hogy ma már a legolcsóbb villamosenergia-termelési módszer a napelemek segítségével hajtható végre.

Nagyon dinamikus fejlődést látunk ebben az ágazatban. Amíg 2013-14 környékén még csak ötezer darab háztartási méretű kiserőmű rendszerünk volt az országban, ez 2018 végére a negyvenezret is meghaladta.

Vannak működésbeli támogatások és finanszírozási támogatások. A Magyar Fejlesztési Bank energiahatékonysági lakossági programja hátterében egy gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program áll, és erre a programra pályázhatnak magánszemélyek, társasházak és lakásszövetkezetek is. Minden olyan beruházást támogat, amely hozzájárul az energiahatékonyság javításához. Ebben van lényegében az a terület is, amely az új napelemes rendszereknek a megvásárlását segíti, ez egy nullaszázalékos hitelprogram.

Magánszemélyek

ötszázezer és tízmillió forint között vehetik igénybe ezt a hitelt,

húszéves futamidővel, társasházak és lakásszövetkezetek esetében lakásonként kétszázötvenezer és hétmillió forint között változik ennek az összege és ugyancsak húsz évre vehető igénybe.

A működési támogatást a lakossági napelemes beruházások esetében a villamosenergia-törvény garantálja. Aki ma háztartási napelemes rendszert telepít a házába az ingyen használhatja energiatárolóként a meglévő hálózatot, nem kell költséges akkumulátorokban tárolnia az energiát, a túltermelt mennyiséget nyáron visszatáplálhatja a hálózatba.

A villamosenergia-hálózat szolgál egyfajta tárolóként

Télen pedig a hálózatból fogyaszthatjuk el, így tehát a villamosenergia-hálózat szolgál egyfajta tárolóként.

Ez alapján mindegy melyik évszakban mennyi energiát termelünk. Az éves szaladó elszámolás miatt egy éven belül bármikor megtermelhetjük a villamos energiát, és bármikor felhasználhatjuk veszteség és költségmentesen, tehát emiatt nem okoz problémát, ha télen kevesebbet áramot termel a rendszer, mint nyáron.

Magyarországon a villamos energia bruttó fogyasztási ára európai összehasonlításban a második legalacsonyabb. Így a lakossági napelemes beruházás megtérülési ideje hosszabb, hat–nyolc év a szakértők szerint.

Egy magyar családnak általában 2080 kilowattóra az éves villamosenergia-felhasználása,

ezt egy 1,5–2 kilowattos napelemes rendszerrel tudják kielégíteni, amelynek a beruházási költsége hatszáz- és nyolcszázezer forint közé tehető.

Egy két kilowattos rendszer általában 280-300 wattos napelemekből áll, tehát hat-tíz darab napelem segítségével már meg tudják valósítani azt. Egy napelem 1,6 négyzetméteres, viszonylag csekély tetőfelület kell hozzá, gyakorlatilag bárhol meg lehet oldani bármilyen családi házra, vagy akár társasházra is a villamosenergia-termelést.

Társasházak esetében általában jellemzőn kisebb a tetőfelület, emiatt nem tudják az egész háznak az összes fogyasztását kiváltani.

Forrás: hirado.hu

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

Kocsonyafesztivál – Zöld Sátor – Válts a klímáért!

Share Button

VÁLTS a klímáért! VÁLTS zöldre!

Még nagyobb kaput tárunk a Zöld Sátor szervezésével az idei Kocsonyafesztiválon, mint a régebbieken. Húsz, huszonöt helyett, idén kétszer annyi partnerrel váltjuk majd egymást a Kandia utcán felállítandó 350 négyzetméteres sátorban.
Velünk lesznek a miskolciak környezet és természetvédelmi szemléletformálásáért, életmódváltásáért nap, mint nap tevékenykedő szervezetek, de nagy várakozással készül az egyetem több tanszéke is, valamint több, országos és vidéki székhelyű szakmai szervezet is.
Hangsúlyosan helyet adunk az éghajlatváltozással, a fenntartható életmóddal, az energiaszegénységgel, valamint a levegőminőség védelmével kapcsolatos témáknak, hiszen az a célunk, hogy minél több segítséget nyújtsunk az alkalmazkodás lehetőségeinek megismeréséhez.
Így például az energiatakarékosság és hatékonyság, a tüzeléstechnika, a napenergia, szalma és a kender sokszínű hasznosításáról is sok mindent láthatunk és hallhatunk majd a standokon és előadásokon. A Zöld Színház projektben tevékenykedők bemutatják bevált példáikat az intézményi zöldítőknek. A háziasszonyok az éltető élelmektől, a kovászoláson a csíráztatáson át, a „mentes” élelmekig, számos ötletet vihetnek majd haza a konyhájukba. Ezen túlmenően ismét hozzáférhetnek a családok a Miskolcon nehézkesen beszerezhető, környezetkímélő vegyi anyagokhoz, zero waste megoldásokhoz és termékekhez, környezeti tanácsadás keretében pedig kiszámolhatják ökológiai lábnyomukat. A kertészkedők, önellátásra törekvők számára számos program szól majd, a komposztálástól a magbörzén és gyümölcsészeten át, a megyénkbeli figyelemre méltó roma biogazdaságok megismeréséig.
A szabadidő hasznos eltöltésére több kerékpáros, turista szervezet invitálja a látogatókat, sőt, egy belvárosi kincskeresésre azonnal elindulhatnak majd a családok, vagy baráti társaságok. A nemzeti park, a barlangászok is megjelennek a talán kevéssé ismert földtani értékekre fókuszálva.
A Zöld Sátorban valamennyi partnerünk interaktív programmal készül, és a sok résztvevő miatt naponta más és más szereplőkkel találkozhatnak majd a látogatók. Míg a felnőttek nézelődnek, a gyerekkel a játszóházban fajátékokkal, kreatív tevékenységekkel foglalkoznak önkénteseink, illetve fonott tárgyak készítésébe is bevonják őket az autista alapítvány munkaasztalainál.
A fiatalok gondolatainak megjelenésére külön odafigyelünk és helyet biztosítunk az alternatív generációk számára performanszra, pódiumbeszélgetésre is. Az általános és középiskolásoknak szóló VÁLTS! című rajzpályázatra február 10-ig várjuk az alkotásokat, és szívesen látjuk a nyerteseket iskolájuk és családjuk kísérőivel az eredményhirdetésre15-én, szombaton. A szülők és pedagógusok számára segítség lehet, hogy tucatnyi környezeti nevelési módszer kerül alkalmazásra a standokon, így például a Herman Ottó Vándortanösvény, de az iskolakertek létrehozásával kapcsolatban is előadás és kiállítás egyaránt bekerült a programba.
A Zöld Sátor fő médiatámogatója a Civil Rádió Miskolc lesz, melynek fiatal munkatársai segítségünkre lesznek abban, hogy valamennyi előadás felvételre kerüljön és elérhető legyen online a későbbiekben is, illetve folyamatosan riportokat készítenek a látogatókkal is.

Akik már biztosan velünk lesznek a Zöld Sátorban:
1. Alsódobszai Hernád menti Természetvédelmi Kulturális és Sport Egyesület
2. Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány
3. „BioHarmónia Tai Chi Egyesület
4. Bükki Nemzeti Park Igazgatósága
5. Civil Rádió Miskolc
6. dr. Varga Csaba, orvos közgazdász
7. Egy fa Egyesület
8. Elosztó Projekt
9. Energia és Környezet Alapítvány
10. Holdam Egyesület
11. Iskolakertekért Alapítvány
12. Jane Goodall Intézet
13. Kerékpáros Miskolc Egyesület
14. Kovászfa Kiadó
15. Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata
16. Magház Hálózat
17. Magyar Madártani Egyesület Bükki helyi csoport
18. Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség
19. Magyar Természetvédők Szövetsége
20. Magyarországi Cserépkályhások, Kandallóépítők és Gyártók Országos Ipartestülete (MACSOI)
21. Mályi Természetvédelmi Egyesület
22. Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület
23. Mentes Miskolc
24. MICIKLI
25. Miskolc Város Önkormányzata – LIFE Projekt
26. Miskolci Alternatív Generáció (MAG)
27. Miskolci Autista Alapítvány
28, Miskolci Csajok a Bicajon
29. Miskolci Egyetem, Műszaki Földtudományi Kara
30. Miskolci Fotóklub
31. Miskolci Gombász Egyesület
32. Miskolci Nemzeti Színház
33. Miskolci Tükörkép Közéleti Egyesület
34. MRCC – Miskolci Road Cycling Team
35. Ökológiai Intézet Alapítvány
36. Ökoszolgálat Alapítvány
37. Pászk Norbert, gyógynövényszakértő
38. Pro Lecsó – Pillangó Fejlesztések (pro Cserehát Egyesület)
39. Réthy Fashion
40. Szűcs Gergely – gyümölcsész
41. Tetragenom Kft.
42. Túraterápia
43. Zöld Akció Egyesület
44. Zöld Ifjak (FFF Miskolc)
45. Zöld Kapcsolat Egyesület
A Zöld Sátor részletes programját február 7-i Zöld Sajtóreggelinken hozzuk nyilvánosságra, illetve a Zöld Szemmel időszakos periodika különszámában.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

Szervező:
Zöld Kapcsolat Egyesület
fnzs@ecolinst.hu
Osztható esemény: https://www.facebook.com/events/481023696146306/
https://zoldkapcsolat.hu/

HÁTTÉR:
A „Zöld Sátrat” hat év kihagyással, nyolcadik alkalommal állítjuk fel Miskolcon annak érdekében, hogy együttműködő partnereinkkel együtt a környezetvédelmi programok sokszínűsége kellő vonzerőt jelentsen ahhoz, hogy minél többféle korosztályt és látogatót csábíthassunk be standjainkhoz. Jó időben húszezren, rossz időben „csak” tíz ezren választották régebben a sátras forgatagot.
Az idei Kocsonyafesztiválon is tucatnyi szervezettel, csaknem harminc tevékenységgel várjunk minden régi és új érdeklődőt!
A programcsomag még alakul, de hamarosan hírek, pályázati kiírások jelennek meg.
Érdemes követni a következő néhány hét tájékoztatóit!

Szeretettel vár ismét minden látogatót:
A Zöld Sátor csapata

Forrás: https://www.facebook.com/events

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.