Hódít a napenergia és a megújulók, kihívások előtt a magyar villamosenergia-ipar

Share Button
Magyarországon is hódítanak a megújuló energiaforrások, főként a napenergia, amely specifikus kihívásokat jelent a magyar energiaszektornak is, főleg a villamosenergia-rendszer működtetésében, a hálózatfejlesztésben és a rendszerirányításban. Emiatt megnövekedett a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító, azaz a Mavir feladatainak a száma is, fontos a digitalizáció és a folyamatos fejlesztés. Biczók András, a Mavir vezérigazgatója nyilatkozott a hazai árampiaci trendekről és kihívásokról a Napi.hu-nak, amelynek fontosabb pontjait gyűjtöttük össze alább.

Az interjú fontosabb pontjai:

  • Fejlődési boom a villamosenergia-iparban: egyre nagyobb az összefonódás a szektorban és növekszik a zöldenergia termelők szerepe, a termelő és fogyasztó rendszerek közötti egyértelmű megkülönböztetések pedig elmosódnak. A villamosenergia-ipar nagyon összetetté vált, így a szabályozás sem egyszerű. Nagyon fontos azonban az ellátásbiztonság fenntartása is.
  • Új kihívások a villamosenergia-hálózat területén: a megújuló energiák integrálása eddig a gyakorlatban nem ismert hálózati karakterisztikákat hoz be. A jelenlegi hálózatok nem arra épültek, hogy a napelemes rendszerek mérete akkora lesz, hogy az elosztó hálózaton keresztül visszatáplálják az energiát az átviteli hálózatra. Egyre több uniós energetikai intézkedéscsomag is érkezik. Biczók András szerint:

Európában mindenki nyögi a hálózatépítés és fejlesztés nehézségeit.

Ehhez pedig hozzáteszi, hogy hálózatfejlesztési és rendszerirányítási szempontból:

Nem tartozunk az élmezőnybe, de a lista felső harmadában vagyunk jelenleg.

A megújulóenergia-termelők integrációjában Németország, Franciaország és Ausztria jár az élen, de hozzánk hasonló nehézségekkel néznek szembe ők is.

  • Nincs idő a késlekedésre: a Mavir esetében is a legfontosabb a digitalizáció minél hatékonyabb kivitelezése. A jelenlegi és jövőbeli feladatok ellátásához (pl. átviteli hálózat üzemeltetése, karbantartása, fejlesztése) erős informatikai és digitalizációs átalakítás szükséges, ami a megújulók integrálásához feltétlenül szükséges. A digitalizáció abban is fontos, hogy ne csak fizikailag, hanem kereskedelmileg is összekapcsolódjanak a piacok.

A cél az, hogy a megújulókkal is kereskedni lehessen az árampiacon.

  • Decentralizált rendszer: a magyar villamosenergia-ipar korábban arra a modellre épült fel, hogy az átviteli hálózat a nagy erőművek és az elosztó hálózatok között foglal helyet, utóbbihoz csatlakoznak a végfogyasztók. A rendszer ezzel szemben most abba az irányba tart, hogy a kiöregedő erőművek helyére inkább kisebb, decentralizált termelők érkeznek. A Mavir vezetője szerint:

A fotovoltaikus és más kisebb teljesítményű egységek esetében így az a feladatunk, hogy néhány egység helyett ma már 2400 termelőegység tudja leadni a hálózatra teljesítményét.

  • Több termelőkapacitás és rugalmas erőművek: erre lenne szükség alapvetően, hogy megfelelő legyen a rendszerterhelés. A fogyasztás folyamatosan nő, mivel:

Az energiatakarékosabb fogyasztók használata mellett is egyre több eszközt kapcsolunk a hálózatra.

  • Új fogyasztási központok, fejlesztések: a budapesti agglomerációban folyamatosan új területeken alakul ki olyan fogyasztási igény, amivel korábban nem számoltak a szakemberek (pl. Bicske, Ócsa és Göd közötti déli körgyűrű). Kiemelt fontosságú Kelet-Magyarország is, ahol szűkös a termelőerő mennyisége is és osztrák és szlovák import szükséges. Sok a régi elem is, ami felújításra, cserére szorul.
  • Napelemes hálózatok: a Mavirnak mintegy 1400 megawattnyi 50 kilowatt feletti, ipari méretű fotovoltaikus rendszerre van rálátása és Biczók András szerint:

A HÁZTARTÁSI NAPELEMEK EGYÜTTES KAPACITÁSA LASSAN ELÉRI A 600 MEGAWATTOT, VAGYIS MEGHALADJA EGY PAKSI BLOKK KAPACITÁSÁT.

Nem régen nyilatkozta Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter, hogy 2030-ra hat gigawatt naperőmű kapacitást szeretne elérni a magyar kormány az ipari és háztartási szektorokban együttvéve (jelenleg 2 gigawatton állunk nagyjából). A megújuló energiaforrások előretörésével egyre fontosabbá válik a megbízható előrejelzés, hiszen itt ez jóval nagyobb kihívás, mint volt az a nagyobb erőművek esetében. Ebben a helyzetben a rendszerirányítónak is több a feladata, fontos a tervezhetőség és a monitoring. A Mavir vezére megjegyzi, hogy:

Az elszámolási rendszert is át kell alakítani, ami azzal járhat, hogy az ár nem biztos, hogy a termelőnek mindig jó lesz.

  • Költségek és feladatok: a Mavir 10 éves fejlesztési tervvel rendelkezik, a szükséges beruházások jellemzően nagyértékűek, összesen százmilliárdos nagyságrendben. Egy-egy alállomás-építési projektje 15 milliárd forintba kerül és 2-3 év munka. A fogyasztás folyamatosan nő, amit hálózati oldalon kell kezelni és szükséges a vezetékek bővítése is. A finanszírozási forrást pedig elsősorban tarifabevételek, illetve hosszú távú hitelkonstrukciók jelentik, valamint uniós források.

Forrás: portfolio.hu