Interaktív előadást tartott Gyulán a klímaváltozásról Áder János

Share Button
Egyetlen eldobott cigarettacsikk 500 liter, egyetlen csepp étolaj 1000 liter vizet képes elszennyezni – fogalmazott Áder János köztársasági elnök kedden a Gál Ferenc Főiskola gyulai Egészség és Szociális Tudományi Karán. Az államfő Az elszabaduló klímaváltozástól a fenntartható fejlődésig – okok, megoldások, lehetőségek címmel tartott interaktív előadást az intézményben.

Extrém év és extrém nyár áll mögöttünk – vezette fel előadását a köztársasági elnök, aki ennek kapcsán egyebek mellett szólt a földünket sújtó hurrikánokról, erdőtüzekről és szárazságról is. Mint elmondta, Magyarországon a tavalyi volt a legmelegebb év, amióta feljegyzések készülnek, és az idei június számít az eddigi legmelegebbnek ugyanebben az összehasonlításban. Tavasszal extrém aszályt láthattunk, míg 2018-ból a Duna nagyon alacsony vízállása is megjelenhet emlékképként.

Áder János ezt követően grafikon segítségével mutatta be, hogy miként alakult a természeti katasztrófák száma a világban az elmúlt évtizedekben. 1970 és 1980 között általában száz alatt volt azok száma, az utolsó tíz évben viszont meghaladta az esztendőnkénti háromszázat. A kár mértéke is nőtt. Míg 1980 és 90 között nem haladta meg az 50 milliárd dollárt azok évenkénti értéke, addig az utolsó tíz esztendőben egyetlen évben sem volt 50 milliárd dollár alatt, sokkal inkább 100 és 150 milliárd dollár között.

Áder János számos szemszögből érintette a klímaváltozás témáját előadásában /Fotó: MTI/Illyés Tibor/

A köztársasági elnök ezután meg is szavaztatta a hallgatóságot, hogy mit tartanak a klímaváltozás legfőbb okának. A voksoláson egyértelműen az emberi tevékenységet jelölték meg a legerősebben ható tényezőként a jelenlévők, ami megegyezik a tudományos konszenzussal is. Az elmúlt ezer évből az első mintegy nyolcszáz esztendőben a föld hőmérsékletét egy lehűlési időszak jellemezte. Az 1800-as évektől kezdve azonban, az ipari forradalom elindulásával, a szén, az olaj, a gáz, a rengeteg fosszilis energia elégetésével, az üvegházhatású gázok kibocsájtásával elkezdett emelkedni a hőmérséklet. Áder János ennek kapcsán rámutatott az említett gázok és a hőmérséklet emelkedése közötti összefüggésekre.

Ezekkel párhuzamosan a népesség is folyamatosan emelkedik. Míg az első világháború után nagyjából 2 milliárdan, napjainkban 7,5 milliárdan éltek, 2050-ben már várhatóan 9,5-10 milliárdan élnek majd a földön. Erősödik az urbanizáció, a vízfelhasználás pedig kétszerese, az energia-felhasználás háromszorosa a népesség emelkedésének. Egyre inkább felfűtjük a bolygót.

Áder János érintette a klímasemlegesség kérdését, aminek elérését 2050-re tűzték ki célként. Ez egyébként azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok kibocsájtása egyensúlyban van azok elnyelésével.

A köztársasági elnök hangsúlyozta: 2030-ig megszűnik az energetikai célú szénégetés Magyarországon. Ennek feltétele, hogy megépüljön Paks 2, valamint sikerüljön 2030-ig 7000 megawattra növelni az ország naperőmű-kapacitását.

Mint kitért rá, a mezőgazdaságban ugyancsak változásra van szükség. Az erdősültséget 27 százalékra szeretnék növelni. Az elnök elmondta azt is, hogy az emberek személyenként mit tehetnek a jó ügy érdekében.

Forrás: beol.hu