Iparági konzultáció a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervről

Share Button
A MEKH iparági konzultációra bocsátja a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi terv tervezetét. A kockázati készültségi terv célja, hogy leírja egy esetleges villamosenergia krízishelyzet bekövetkezése esetén végrehajtandó megelőzési, felkészülési és kezelési eljárásokat. A Hivatal elektronikus úton várja az iparági szereplők, iparági szervezetek észrevételeit, javaslatait 2021. augusztus 26-ig.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvényt (a továbbiakban: VET) módosító egyes energetikai tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2019. évi CI. törvény – 2020. január 1-jén hatályba lépett – 29. §-a által ráruházott hatáskörében – mint a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről és a 2005/89/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2019/941/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: kockázati készültségi rendelet) 3. cikk (1) bekezdése szerint kijelölt, a rendelet 4. cikke, 6. cikke, 7. cikk (1) és (2) bekezdése, 10. cikke, 12. cikk (3) bekezdése, 13. cikke, valamint 17. cikke tekintetében eljáró illetékes hatóság – kidolgozza és elfogadja a kockázati készültségi rendelet 10. cikkének megfelelően a magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi tervet.

A kockázati készültségi terv célja, hogy leírja egy esetleges villamosenergia krízishelyzet bekövetkezése esetén végrehajtandó megelőzési, felkészülési és kezelési eljárásokat. A kockázati készültségi tervnek tartalmaznia kell nemzeti intézkedéseket, regionális és adott esetben kétoldalú intézkedéseket. A villamosenergia-ellátási válságok megelőzése, az azokra való felkészülés és azok kezelése érdekében megtett vagy tervezett minden intézkedésnek teljes mértékben meg kell felelnie a belső villamosenergia-piacot és a rendszerüzemeltetést szabályozó rendelkezéseknek. Az intézkedéseknek egyértelműen meghatározottaknak, átláthatóknak, arányosaknak és megkülönböztetésmenteseknek kell lenniük.

A kockázati készültségi rendelet 10. cikk (1) bekezdése előírja, hogy a kockázati készültségi terv tervezetéről az illetékes hatóságnak konzultálnia kell az általa érintettnek minősített elosztásirendszer-üzemeltetőkkel, az átvitelirendszer-üzemeltetőkkel, az érintett villamosenergia-termelőkkel vagy azok szakmai szervezeteivel, a villamosenergia- és földgázipari vállalkozásokkal, az ipari és nem ipari villamosenergia-fogyasztók érdekeit képviselő érintett szervezetekkel.

A kockázati készültségi rendelet 10. cikk (1) bekezdés szerinti iparági konzultációt a Hivatal online felületén hirdeti meg. A konzultáció folyamatának ismertetésével, valamint a beérkező vélemények és figyelembe vételük ismertetésével a kockázati készültségi terv kiegészítésre kerül.

A magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi terv tervezetéről meghirdetett iparági konzultáció időtartama: 2021. július 26. – 2021. augusztus 26. 24:00

A konzultáció időtartama alatt a Hivatal elektronikus úton, a villamosengedelyezes@mekh.hu e-mail címre várja a kockázati készültségi terv tervezetéről a tisztelt iparági szereplők és szervezetek válaszait, észrevételeit és javaslatait.

A magyar villamosenergia-ellátási kockázati készültségi terv tervezete elérhető az alábbi címeken:

Kockázati készültségi terv (PDF / 1,06 MB)
Kockázati készültségi terv (DOCX / 233 MB)

A Hivatal a beérkező véleményekkel és figyelembe vételük ismertetésével a kockázati készültségi terv tervezetét indokoltan felülvizsgálja és módosíthatja.

A kockázati készültségi rendelet 10. cikk (8) bekezdésének megfelelően a Hivatal az első kockázati készültségi tervét 2022. január 5-ig elfogadja és közzéteszi. A Hivatal a tervet négyévente naprakésszé teszi, kivéve, ha a körülmények ezt gyakrabban indokolják.

MEKH.HU