Izrael és Jordánia megállapodást ír alá napenergia és víz cseréjéről

Izrael és Jordánia napenergia és sómentesített víz cseréjére készülnek, miután a két ország a hét elején szándéknyilatkozatot írt alá.

Share Button

A miniszterek találkoztak John Kerry, az Egyesült Államok elnöki klímaváltozási küldöttje által szervezett aláírási ünnepségen

Kép: Izrael Energiaügyi Minisztériuma

 

A megállapodás keretében Jordánia napelem erőműveket fog építeni összesen 600 MW kapacitás erejéig, az ezek által termelt elektromos áramot a szomszédos Izraelbe fogja exportálni, a megvalósíthatósági tanulmányok készítése a jövő évben fog kezdődni.

Ezzel egyidejűleg Izrael akár 200 millió köbméter sómentesített vizet is szállíthat Jordániának, amely a világ második vízben legszegényebb országa az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint.

Az Egyesült Államok közvetítésével létrejött megállapodást egy az Egyesült Arab Emirátusokban megtartott esemény alkalmával írták alá, amelyhez csatlakozott John Kerry, az amerikai elnök klímaváltozási küldöttje, aki hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés kiváló példája annak, hogyan gyorsíthatja fel az együttműködés az energia átállást.

„A Közel-Kelet a klímaválság frontvonalába tartozik. A régió országai kizárólag az együttműködés révén tudják elérni a kihívás által megkövetelt szintet” – vélte Kerry.

Izrael célja, hogy 2030-re 16 GW-os napelem flottával rendelkezzen, mivel 2050-re el akarja érni a nettó nulla kibocsátást az energia szektorban.

A tavalyi év végén megtartott árverés 609 MW napelem mellett 2,4 GWh energiatárolási kapacitást eredményezett, ugyanakkor az ország további megújuló projekttel állhat elő egy új együttműködés részeként, amelyben partnerei a francia közműcég, az EDF és az Abu Dhabi-ban működő fejlesztő, a Masdar.

Izrael energiaügyi minisztere, Karine Elharrar jelezte, hogy a Jordániával aláírt szándéknyilatkozat hangsúlyos üzenetet fog eljuttatni a világ minden részébe arról, hogy az országok hogyan működhetnek együtt a klímaválság kezelésében.

„Jordániának bőségesen állnak rendelkezésére területek és a napfény, ami tökéletes a napelem erőművel telepítéséhez, a jó energiaügyi megoldásokhoz és tároláshoz, míg Izrael sómentesítő üzemeket üzemeltet, amely enyhítheti a Jordániában tapasztalható vízszűkét” – mondta.

Forrás: pv-tech