Jelentős változások előtt áll a hazai és az európai uniós villamosenergia-piac

Share Button
Az iparág jövőjét meghatározó jogszabályokról, azok hazai implementációjáról beszélt Horváth Péter János, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke a MEKSZ 2021 Konferencián.

A Hivatal elnöke elmondta: a piacintegráció javítja az ellátásbiztonságot és mérsékli a kiegyenlítő energia költségeit, az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer pedig a végfelhasználói oldalon megjelenő energiamegtakarítást ösztönzi.

Horváth Péter János, a MEKH elnöke

Horváth Péter János előadásában rámutatott, hogy az európai uniós energiapiaci integráció folyamatosan mélyül: a nagykereskedelmi piacon régiós rendszerünk – amelynek tagjai Magyarország, Csehország, Románia és Szlovákia – a 23 tagot számláló nyugat-európai rendszerrel az osztrák és a német határokon keresztül fog összekapcsolódni 2021 közepén, ami tovább erősíti a hazai energiatőzsde (HUPX) régiós pozícióját.

A nagykereskedelmi piacok mellett a szabályozási energia piacán is megindul a piacintegráció, és 2022-ben elindul az európai szabályozási energiapiac. A platformhoz való csatlakozás javítja az ellátásbiztonságunkat, remélhetően mérsékli a kiegyenlítő energia költségeit. A felkészülés jelentős alkalmazkodást tesz szükségessé, mivel a szabványos európai szabályozási energiatermékek szigorúbb műszaki paramétereket írnak elő a hazaiaknál – tette hozzá az elnök.

A MEKH elnöke kiemelte, hogy a „Tiszta Energia Csomag” uniós jogszabályainak hazai implementációja jelentős kihívás a hazai kereskedők számára, ugyanakkor új lehetőségek is nyílnak előttük az energiaközösségek szervezőiként, aggregátoraiként. Ismertette, hogy az időjárásfüggő termelők hatékony rendszerbe integrálása érdekében a kereskedőknek is be kell ruházniuk az időjárás és a naperőművi termelés előrejelzésébe.

Horváth Péter János részletesen tájékoztatta az érdeklődőket az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) bevezetéséről is. Elmondta, hogy az új Nemzeti Energiastratégiában és a Nemzeti Energia- és Klímatervben hazánk vállalta, hogy az ország végsőenergia-felhasználása 2030-ban nem haladja meg a 2005-ös értéket. A 2021-től 2030 végéig tartó időszakra vállalt kötelezettség évi 7 PJ új megtakarítás kitűzésével érhető el.

Az EKR lényege, hogy a kötelezetteknek, azaz a villamosenergia és földgáz kiskereskedelmi és egyetemes szolgáltatói engedélyeseknek, továbbá a közlekedési célú üzemanyagot értékesítő vállalkozásoknak, olyan programokat kell bevezetniük és olyan intézkedéseket kell végrehajtaniuk, amelyek a végfelhasználó oldalán igazolt energiamegtakarítást eredményeznek.

A rendszer elősegíti egy-egy szektor energiaintenzitásának csökkenését, így mind nemzetgazdasági, mind iparági és vállalati szinten versenyképességnövelő hatású, ugyanakkor új üzleti lehetőségeket is generál. Kedvezményezettjei a hazai vállalati és lakossági végfogyasztók lesznek úgy, hogy a lakossági energia árak stabilitása továbbra is fennmarad.

Horváth Péter János kiemelte, hogy a hivatal szeretné elérni, hogy minél hamarabb kialakuljon egy jól működő energiahatékonysági piac, ahol a szolgáltatók energiahatékonysági programok iránti kereslete és a fogyasztók beruházási igényei találkoznak, és a legjobb beruházások tudnak megvalósulni.

Forrás: mekh.hu