Jövő tavasszal indulhat a kereskedelmi üzem az új magyar-szlovén határkeresztező távvezetéken

Share Button

Jövő tavasszal indulhat a kereskedelmi üzem az új magyar-szlovén határkeresztező távvezetéken – közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. csütörtökön az MTI-vel.

Tájékoztatásában a Mavir felidézte, hogy folyik a Szlovénia és Magyarország közötti Cirkovce-Pince határkeresztező távvezeték építése. A szlovén átviteli rendszerirányító társaság (ELES) rendelkezésére áll a kivitelezési munkákra vonatkozó összes szerződés, és a nagyfeszültségű berendezések beszerzésére irányuló szerződéseket is megkötötték vagy függőben vannak.
A teljes szlovén nyomvonal mentén folyik az építkezés, ahol a részleges építési engedélyek már rendelkezésre állnak. A munkálatok jelenleg abban a szakaszban vannak, hogy bizonyos területeken már az acélszerkezeteket építik.
A közleményben hozzátették azt is, hogy a koronavírus-járvány miatt a terepmunka hat hónapos késéssel kezdődött meg.A projekt előre nem látható komplikációi miatt az ELES módosította a távvezeték építésének ütemtervét. A módosított ütemterv legkésőbb 2021 júliusára prognosztizálja a végleges építési engedély megszerzését, a távvezeték pedig várhatóan 2022 márciusára épül meg és áll majd készen a próbaüzemre.
Ez azt jelenti, hogy 2022 márciusában a szlovén-magyar határ bevonható lesz az integrált villamosenergia-piac kialakítását célzó európai projektekbe, és ezzel egyidejűleg a határkeresztező kapacitások kereskedelmét is lehetővé teszi – emelte ki a Mavir.
A projekt hivatalosan várhatóan 2022 végén zárul, amikor befejeznek minden építési munkát és tájrendezést, amelyet a szlovén területrendezési terv alapján írtak elő.
A közleményben Biczók András, a Mavir Zrt. vezérigazgatója kiemelte: Szlovénia az egyetlen szomszédos ország, amellyel eddig nem volt közvetlen összeköttetése Magyarországnak. A rendszerösszekötő magyarországi szakasza már évekkel ezelőtt elkészült és rendelkezésre áll. A hiányzó 80 kilométer hosszú 400 kV-os Cirkovce-Pince összeköttetés létrehozása jelentős lépés lesz mindkét ország átviteli rendszerirányítójának az energiaellátás biztosítása érdekében – hangsúlyozta.

Forrás: MTI