Kanadából és az Egyesült Királyságból finanszírozott kísérletek intelligens hálózati megoldásokra

A két nemzet kormányától érkező, a megmérettetést lehetővé tevő állami források esetében olyan projektekre vonatkozó javaslatokat várnak, amelyek hozzájárulnak az elektromos hálózatok tiszta és rugalmas energiára történő átállásához.

Share Button

A két kormány szeretné irányítani a hálózatot érintő innovációt, hogy megbirkózzanak a megújuló energiák fokozódó terjedésében rejlő nehézségekkel

Kép: analogicus/Pixabay

 

Kanada és az Egyesült Királyság kormányzata az elektromos hálózatok javítását célzó innovatív projektek finanszírozásában társult, állami alapok felajánlása mellett.

A két nemzet létrehozta az „Előremutató Áram Kihívást (Power Forward Challenge)” pályázatot, amely minden terület három legjobb projektjét 3 millió kanadai dollárral (1,8 millió angol fonttal) díjazza, hogy mindegyik elkezdhesse kísérleti projektje megépítését.

A győztesek egyike, a legjobb kísérleti projektet összeállító csapat további 1 millió kanadai dollár (600 000  angol font) értékű díjat nyerhet el.

A pályázatok beadásának határideje március 15-e, és a pályázatban megjelenik az együttműködés aspektusa is, emiatt a kikötések között szerepel, hogy minden projektnél kötelező legalább 20%-ban a másik nemzet beszállítói által szállított tételeket beépíteni.

A projektek számára 1 millió kanadai dollár értékben már korábban is biztosítottak pályázati lehetőséget – mindkét ország pályázói számára – pályázatuk elkészítési folyamatának támogatására. A múlt hónapban járt le ennek az előző lehetőségnek a határideje, de a díj kanadai kezelői azt jelezték a pv magazine felé, hogy a márciusi határidő előtt beadandó pályázatok esetében nem volt kötelező kritérium, hogy erre az előző támogatásra is jelentkezzenek.

A politikai döntéshozóknak lépést kell tartaniuk a hálózati technológiával

A hálózatoknak választ kell adniuk számos témakört, például az elektromos járművek terjedését, a megújuló energiák és a tárolásra alkalmas eszközök kereskedelmi forgalomba hozatalának térnyerését, valamint a hálózat teljesítményének maximalizálásához szükséges új technológiákat illetően, és ezekből előnyt kell kovácsolniuk.

A díj kiosztói így nyilatkoztak: „Átütő erejű, moduláris rendszerű, méretezhető és kölcsönös átjárhatóságot biztosító megoldásokat várunk, amelyet egyértelműen értéket képviselnek a végfelhasználó és a hálózat számára egyaránt.”

Az Egyesült Királyság már innovatív kísérleti megoldások sorát próbálta ki, Skóciától Cornwall-ig, hogy ezzel támogassa a rugalmas hazai hálózatot.

A múlt hónapban Londonban intelligens hálózati konferencia segítségével megtartott Westminster-i energiaügyi, környezeti és szállítási fórumon Alan Whitehead, az árnyékkormány energiaügyi és klímaváltozási minisztere kijelentette: a kulcsfontosságú kérdés az, hogy hol következik be az a fordulópont, amelyet követően a politikai döntéshozók magukévá teszik a kísérleti projektekben bemutatott technológiai változásokat, és olyanná alakítják az iparági szakpolitikát, hogy lehetővé tegye a hálózat átalakítását.

A kanadai-angol „Előremutató Áram Kihívást (Power Forward Challenge)” pályázat nyerteseit 2021 márciusában fogják bejelenteni. A támogatásra jogosultak – kis- és középvállalatok – nonprofit szervezetek, közösségi csoportok és tudományos intézetek – itt vehetik fel a kapcsolatot a szervezőkkel.

Forrás: pv-magazine