Kína kibocsátást csökkentő intézkedései megszorítják a napelemek gyártását

Az ipar leállítása és a csökkentett gyári termelési kapacitási szintek jelzik, hogy a szolár gyártók által felhasznált nyersanyagokat előállító vállalatokat ugyanúgy érintik az elektromos áram fogyasztására vonatkozó intézkedések, mint a többi szektort. Frank Haugwitz elemző bemutatása alapján egyenlőre még nem világos, hogy Peking biztosít-e bármilyen kedvezményt a szolár ágazatnak vagy sem.

Share Button

Az elektromos áramfogyasztására vonatkozó korlátozások sújtják a kínai napelem ágazatot.

Kép: NASA Worldwind/Flickr

 

2020 szeptemberében Kína elnöke, Xi Jinping azt bejelentette, hogy Kína szén-dioxid kibocsátása csúcsa 2030 előtt fog bekövetkezni, és 2060-ig elérik a „szén-dioxid semlegességet”, ennek a „kettős szén-dioxid politika” nevet adták. Decemberben további részleteket tettek közzé, konkrétan Kína arra fog törekedni, hogy szén-dioxid intenzitását (egységnyi GDP-re jutó szén-dioxid-kibocsátását) a 2005-ös szinthez képest több mint 65%-kal csökkentse, és hogy 2030-ig 25%-kal növelje a nem fosszilis tüzelőanyagok részesedését az energiafogyasztáson belül. Ráadásul Kína legalább 1,2 TW napelem kapacitást és szélenergia termelési kapacitást kíván üzembe helyezni 2030-ig. 2020 végén Kína 253 GW telepített szolár és 281 GW szélerőmű kapacitással rendelkezett.

A „kettős ellenőrzési politika” mind az energiafogyasztásra, mind az energiaintenzitásra kitűzött mennyiségi célkitűzések alacsonyabb szintre helyezését jelenti – az utóbbi az egységnyi GDP növekedés eléréséhez fogyasztott energiát képviseli. 2020-ban Kína 5 milliárd tonna szabványos szénnel egyenértékű energia fogyasztására korlátozta magát. Ennek eredményeként a tartományoknak az év korábbi részében a Kína Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottsága (National Development and Reform Commission, NDRC) által meghatározott célkitűzéseket kell elérniük.

 

Ezt követően, júniustól augusztus közepéig a NDRC kettős ellenőrzési eredménylapot bocsátott ki mindegyik tartomány számára. Az eredménylapok három színt használnak a jelzésre: piros, narancs és zöld. Ha egy tartomány narancs és/vagy piros minősítést kap, akkor várhatóan intézkedéseket fog hozni annak érdekében, hogy a tartományt visszavezesse a helyes útra, mivel törekednek a „zöld jelölés” elérésére. Meglepő módon a két negyedéves eredménylap kiadása között a „piros jelzésű” tartományok száma néggyel nőtt (30%), és Fucsien tartomány narancs színűről augusztus közepére kétszer is teljesen pirosra váltott. Augusztus közepére a 30 tartományból csak 10 érte el a zöld minősítést, és egyes tartományok, így Fucsien, Guangdong, Guangxi, Csiangszu, Ningxia, Csinghaj és Jünnan tartományok mindkét célkitűzést túllépték.

Ezt a trendet figyelembe véve szeptember közepén az NDRC módosított intézkedéseket jelentett be saját kettős ellenőrzési politikája részeként. Ennek következtében a különböző tartományok akcióterveket készítettek annak érdekében, hogy még 2021 vége előtt elérjék ezeket a célkitűzéseket.

A tartományi kormányzatok akcióterveinek hatása a napelem beszállítási láncra

Jünnan tartomány ennek ékes példája. Jünnan tartományi kormányzata utasítást adott ki arra vonatkozóan, hogy szeptember és december között az ipari szilícium előállítását 90%-kal csökkenteni kell. Január és augusztus között Jünnan ipari szilícium termelése adta Kína teljes belföldi ellátásának körülbelül 20%-át. Az ipari szilícium ára mostanra elérte a 80 000-90 000 RMB/tonna (12 400-$14 000 USD) szintet, ami az előző év azonos időszakához képest 300%-os emelkedésnek felel meg.

Jünnani helyi alumíniumgyártók 200 000 tonnányi gyártási kapacitást állítottak le az teljes 730 000 tonnás kapacitásból, ami egyetlen napon belül 20%-os áremelést váltott ki. Az alumínium árak jelenleg a 2000-es évek közepe óta mért legmagasabb szinteken mozognak. Január óta az alumínium ára több mint 50%-kal emelkedett. Hasonló módon a nyersszóda (nátrium-karbonát) is elérte a 10 éven belüli legmagasabb árszintjét, és január óta 80%-kal drágult. A nyersszóda nélkülözhetetlen a szolár üveg előállításához.

Emelkedő elektromos áram díjak

Annak érdekében, hogy meg tudjanak birkózni a helyzettel a jövőben, Jünnan tartomány a héten bejelentette, hogy 50%-kal megemelik az ipari felhasználásra szolgáló áram díját, az intézkedés január 1-jén fog hatályba lépni.

A poliszilícium ára 2018 elejétől folyamatosan csökkent, az ár tavaly áprilisban és májusban érte el történelmi mélypontját. Azóta az árak felfelé tartanak, a legutóbbi tranzakciót 270 RMB (41,95 USD)/kg áron kötötték meg. Ez utóbbi 13,2%-kos emelkedést képvisel a nemzeti ünnepek előtti szinthez képest.

Következésképpen a nyersanyagok árának megugrását figyelembe véve – ami magasabb árat jelent a poliszilícium, az EVA, a hátlapok, az alumínium keretek, a szolár üveg, a kötődobozok és egyebek esetén – a napelem panelek árai az utóbbi 12-18 évben nem tapasztalt szintet értek el. Egy 60 MW kapacitásnak megfelelő, szolár modulok beszerzésére irányuló nyilvános pályázat kapcsán az árajánlatok átlaga wattonként 2,10 RMB (0,326 USD) lett, a legmagasabb ajánlat elérte a 2,208 RMB-t (0,343 USD). Azonban ami még fontosabb, hogy ennek a 60 MW-os megrendelésnek a zömét májusban kell teljesíteni, így ez egyúttal azt is jelentheti, hogy a minden korábbinál magasabb modulárak maradnak a következő két negyedév során is, vagy azt, hogy a gyártók mennyire fognak vonakodni áraik csökkentése terén a következő 6-7 hónapban. Érdemes megfigyelni azonban, hogy decemberben a napelem panelekre adott ajánlatok átlagára 1,55 RMB (0,24 USD) / watt volt.

 

A magas árakat figyelembe véve a gyártók csökkentették termelésüket a különböző ipari erőforrásokkal összhangban. Például a 26 modul gyártósor átlagos kapacitás kihasználási aránya 46%, míg az 52 cella gyártósoré 43% volt. A hónap elején kezdődött ünnepi időszak előtt a cellasorok csaknem 30%-kal magasabb kapacitási tényezővel működtek.

Összességében a 30 tartományból és régióból jelenleg 20-ra kivetett teljesítmény korlátozások határideje eltérő, időtartamuk 1-2 héttől több hónapig terjedhet, vagy akár eltarthat szeptemberig is. Ami még nem tisztázott, hogy a következő napokban, hetekben a napelemek gyártói kapnak-e mentességet a korlátozások alól, az iparág stratégiai jelentőségére és fontosságára való tekintettel.

Az „Ipari Zöld Fejlesztési Terv 2016-2020” megvalósításáért felelős Ipari és Információtechnológiai Minisztérium 2020 októberében adta ki a 719 országos jóváhagyást szerzett zöld gyár és az 1073 zöld termék ötödik tételét. Bár ebben szerepelnek a napelemekkel kapcsolatos termékek, úgy tűnik, hogy tucatnál kevesebb napelem gyártó került fel az országos listára. A Csiangszu és Zhejiang tartományok tartományi listáin összesen 98 illetve 79 vállalat szerepel a több száz szolár cég közül, de hasonló módon mindegyik listára csak egy maroknyi szolár cég került fel.

Mentesség

Még azt sem lehet tudni, hogy figyelembe fogják-e venni a „zöld gyárak listáját”,  amikor meghatározzák, hogy a szolár cégek mentesülnek-e a korlátozások alól. Az egyik példa, ami arra utal, hogy a napelem vállalatok mentesülhetnek, az a Belső-Mongóliához kapcsolódik, amelyet nevesítettek és megszégyenítettek, amiért nem teljesítette a 2019-re szóló energia célkitűzéseit. A kormányhivatalnokok gyorsan elrendelték sok cégnél a gyártás visszafogását vagy teljes leállítását. Azonban miután az egyik helyi lapkagyártó azzal érvelt, hogy a stratégiai jelentőségű ágazatokat mentesíteni kell, megengedték neki, hogy folytassa a termelést.

Sajnos a kettős ellenőrzési politika mellett a közelgő „Legfontosabb Területek Légszennyezésére vonatkozó Őszi-téli Átfogó Terv 2021-2022” (Autumn and Winter Air Pollution Comprehensive Plan for Key Areas 2021-2022) további nyomás alá helyezheti a különböző ipari szektorokat, beleértve a szolár napelemekét is. A Környezetvédelmi és Ökológiai Minisztérium által frissen közzétett első tervezet 60 várost céloz meg (a korábbi tervek csak 28 várost érintettek), és szigorú termelési korlátozásokhoz vezethetnek, ezért negatívan érinthetik a napelem beszállítói ágazat egészét. Elképzelhető, hogy az érintett városok számának több mint duplájára emelése annak következménye, hogy Kína lesz a házigazdája a februárban kezdődő 2022-es Téli Olimpiának. Mivel a játékok ideje alatt végig kék égboltot szeretnének biztosítani, a megvalósítani tervezett intézkedések nem csak széles körűek, hanem szigorúan érvényesítik is ezeket.

 

Forrás: pv-magazine

 

Kína fotovoltaikus ágazatának rövid bemutatása: emelkedő lapkaárak és óriási napkövető rendelés

Kína fotovoltaikus ágazatának rövid bemutatása: a modulgyártók a napelem üvegre vonatkozó korlátozások enyhítésére szólítják fel a kormányt

Adomány a kínai napelemes projekteknek – a hatóságok jóváhagyták felvételüket a támogatási katalógusba