Külsős szolár piacok fognak hasznot húzni az USA és Kína közötti kereskedelmi háborúból – Fitch

A globális energia és megújuló energia piacot várhatóan jórészt nem fogja érinteni a Trump kormányzat által a kínai árukra kivetett tarifák újabb hulláma. Bár az Egyesült Államok piacára érkező kínai modulszállítmányok száma zuhan, a kínai gyártók az év első felében több panelt küldtek a tengerentúli piacokra, mint 2018 ugyanezen időszakában. A Fitch elemzői eközben azt állítják, hogy az Egyesült Államok szolár piacának bővülése folytatódni fog, a projektek magasabb költségeinek ellenére.

Share Button

Kép: The White House

 

Az USA és Kína között folyó kereskedelmi háború nem jelent komoly fenyegetést a globális energia és megújuló energia piacra a Fitch csoport egységének, a Fitch Solutions Macro Research részlege szerint.

Egy rövid jelentésben a vállalat azt állítja, hogy a Trump kormányzat által a kínai árukra kivetett tarifák újabb hulláma  – amely szeptember 1-jén lép életbe – elsősorban más szolár piacoknak teremtenek majd előnyös helyzetet, mivel az egyesült államokbeli piac korlátozott hozzáférhetősége arra fogja kényszeríteni a kínai gyártókat, hogy a napelem paneleket nyomott áron értékesítsék a kisebb napelem piacokon, különösen Ázsiában.

„Továbbra is a kínai szolár elemek gyártói szenvedik ek a legnagyobb veszteséget, de a kereskedelmi feszültségek közepette is rugalmasak tudnak maradni a növekvő globális keresletnek és a jelentős méretgazdaságossági megtakarításoknak köszönhetően” – vélekedtek a Fitch elemzői.

Azonban a kínai modulgyártók továbbra is elkerülik az új tarifákat azzal, hogy új gyártási kapacitásokat állítanak fel dél-kelet-ázsiai országokban, például Vietnamban és Thaiföldön – tette hozzá a Fitch. A jelentés arra is kitér, hogy az év első felében bővült a kínai panelek exportja, különösen az európai piacokra, Hollandiába és Spanyolországba irányuló exportja, míg az Egyesült Államokba irányuló export visszaesett.

Minimális következmények

A Fitch arról is meg van győződve, hogy a kereskedelmi háború csak minimális mértékben lesz hatással az Egyesült Államok napenergia szektorának jövőbeli fejlődésére, amely a következő évtizedben várhatóan jelentős bővülésen fog átesni.

„Bár a tarifák és a fotovoltaikus berendezések magasabb ára magasabbra fogja srófolni a szolár fejlesztők költségeit, veszélyeztetve a tervezett projektek gazdaságosságát, a szolár berendezések importjának magasabb költségeit két tényező részben ellensúlyozza: egyrészt a kínai napelem panelek kínálata nőtt, mivel a szektoron belül Kína növekedése mérséklődött, másrészt a fejlesztők igyekeznek előnyt kovácsolni a beruházások után járó adókedvezményekből, mielőtt azok 2022-ban lejárnak” – ismertette a jelentés.

A Fitch arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok kormányának közlése szerint a kétoldalas modulokra a továbbiakban már nem fog vonatkozni a szabályozás 201-es szakasza. Ez hihetetlenül pozitív hatást gyakorolhat a hatalmas, elhúzódó építési ütemezéssel bíró projektekre.

Azonban a Fitch szakértőknek meggyőződése, hogy a Donald Trump és Xi Jinping közötti kereskedelmi megállapodás létrejötte valószínűtlen a közeljövőben, elsősorban „eredendő strukturális véleménykülönbségek” miatt. Ennek fenntartásával a globális energia és szolár piacot jórészt továbbra is elkerüli a kereskedelmi háború – állítja a Fitch – mivel a legtöbb már meglévő projektre semmilyen tarifák nem gyakorolnak befolyást.

Forrás: pv-magazine