Lakossági napelemes pályázat: érdemes lenne több ponton módosítani a kiírást

Share Button
Százas nagyságrendben érkeztek észrevételek és kérdések az augusztus végén társadalmi egyeztetésre bocsátott, 3-11,5 millió forint közötti támogatást kínáló lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési EU-pályázat felhívástervezetéhez. A lakosság és a napelemes szakma egyaránt jelentős módosításokat javasol, ezek szerint szerint a támogatások, a műszaki tartalom, valamint a finanszírozás terén több ponton feltétlenül érdemes lenne változtatni.

Mint korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a vélemények, kérdések számos kategóriát, témát felölelnek, így a jogosultsági kör, a beruházási cél, a beruházás mérete és felosztása vagy az egy főre eső jövedelem számításának kérdése kiemelten foglalkoztatja a jellemzően lakossági hozzászólókat, akik között ugyanakkor például pályázati szaktanácsadót, projektmenedzsert vagy a Magyar Hőszivattyú Szövetséget is ott találhatjuk. (A javaslatokat szeptember 12-én 23:45-ig lehetett benyújtani.)

A beérkező hozzászólásokra nem válaszolnak egyesével, de ezek figyelembevételével várhatóan jelentősen módosulhat majd a kiírás – hogy mikor, az egyelőre kérdéses. Értesüléseink szerint a kedvezményezetti kör például várhatóan módosul a jelenlegihez képest, de a változás konkrét tartalmáról egyelőre nem tudhatók részletek.

Kár volt sietni az otthonfelújítási támogatással?

A konkrét felvetések között szerepel számos egyéb mellett például a támogatható napelemes rendszerre, hőszivattyúra és akkumulátoros tárolóegységre vonatkozó műszaki paraméterek meghatározásának kérdése; a komplex fejlesztésen belül a nyílászárócsere és az energiatároló választható elemmé történő átminősítésére vonatkozó kérés; a napelemek földre telepíthetőségének megengedésére irányuló javaslatot; a szigetelés támogatható beruházások közé való beemelését célzó indítvány; vagy épp az a kérdés, hogy a nyugdíjas családok miért nem pályázhatnak.

Akad olyan is, aki azt kezdeményezi, hogy számlával igazolva visszamenőlegesen azoknak is járhasson a támogatás, akik idén telepíttettek napelemes rendszert. A hozzászóló bizonyára sokak véleményét fogalmazza meg, amikor csalódottságáról ír annak kapcsán, hogy azért esnek el most a 100 százalékos állami támogatástól, mert a szaldóelszámolás új támogatott projektek esetében bejelentett, majd elhalasztott júliusi kivezetése miatt az otthonfelújítási támogatással valósították meg napelemes beruházásukat. Végül, de nem utolsósorban érthető módon sokakat foglalkoztat a jövedelmi korlát, illetve a beszámítandó – például KATA-s, nyugdíjas, külföldi – jövedelmek és igazolásuk kérdése is.

A pályázat kialakításának folyamatában a Manap iparági egyesület is részt vett, oly módon, hogy tavasszal az illetékes minisztériummal (Innovációs és Technológiai Minisztérium) egyeztetve reagált a tárca által felvázolt tervezetre, és megosztotta saját álláspontját, javaslatait is. Míg bizonyos javaslatok „átmentek”, mások nem jelentek meg a közelmúltban társadalmi véleményeztetésre kiadott verzióban, melyben van kellemetlen meglepetés is – mondta el a Portfolio-nak Szolnoki Ádám, a Manap elnöke.

A jobb módúak is ingyenpénzhez juthatnak

Az iparági egyesület legnagyobb problémája a jelenlegi, hangsúlyozottan nem végleges pályázati kiírási tervezettel kapcsolatban az, hogy bár a támogatás egyik fő célja a kommunikált kormányzati szándék szerint az energiaszegénység csökkentése lenne, és a kiírásban is több helyen utalnak az átlag alatti jövedelmű családokra, ugyanakkor

A KIÍRÁSBAN MEGHATÁROZOTT JÖVEDELEMSZINT A RÁSZORULÓKNÁL JÓVAL JOBB HELYZETBEN LÉVŐ HÁZTARTÁSOK RÉSZVÉTELÉT IS LEHETŐVÉ TESZI.

Forrás/bővebben: portfolio.hu