Magasabb fokozatba kapcsol a napenergia terjedése

Share Button
Idén és a következő években is rekord nagyságú új naperőmű kapacitást telepíthetnek a világon. Az emelkedő trendből a várakozások szerint Magyarország sem marad majd ki; a folyamatot egyebek mellett a támogatások, az áramár-emelkedés és a bruttó elszámolás elhalasztása erősíti.

2020 után várhatóan 2021-ben is rekord nagyságú új naperőmű kapacitást telepítenek világszerte, az előrejelzések szerint nem is kicsit gyorsul a bővülés. Az új telepítésekben konzervatív becsléssel is 20 százalékot közelítő mértékű növekedés a naperőművek alkatrészeinek elmúlt időszakban látott jelentős áremelkedése és a fő nyersanyagok piacán kialakult tartós hiány ellenére következhet be. A korábban vártnál dinamikusabb kapacitásbővülés a következő években is folytatódhat, így az évtized közepére akár közel meg is háromszorozódhat a világszerte működő naperőművek beépített teljesítménye.

A Solar Power Europe iparági szervezet prognózisa szerint a 2020-ban telepített 138,2 GW új fotovoltaikus kapacitást követően 2021-ben 163 GW-tal bővülhet a globális naperőmű-állomány beépített teljesítőképessége. Ez azt jelentené, hogy akárcsak tavaly, idén is 18 százalékkal gyorsul a növekedés üteme. A szervezet optimista forgatókönyve szerint ugyanakkor az sem kizárható, hogy kedvező esetben közel 200 GW (197,9 GW) új naperőmű kapacitás jön létre, míg a pesszimista szcenárió 123,5 GW-os bővüléssel számol. A „médium” forgatókönyv által előre jelzett 163 GW körüli növekedés összhangban áll több, a közelmúltban megjelent prognózissal is. Az IHS Markit ugyan 182 GW-ról 171 GW-ra, a BloombergNEF pedig 184-ről 182 GW-ra módosította le 2021-es előrejelzését, de így is a globális naperőműpark masszív növekedését vetítik előre.

Magyarországon is fellendülés jöhet

A magyarországi helyzettel kapcsolatban általánosságban elmondható, hogy a napelemes iparágban, ahogy gyakorlatilag a teljes építőiparban, alapanyag- és szállítói kapacitás hiány volt tapasztalható az utóbbi időben. 2021-re vonatkozólag tehát, – szemben az elmúlt évekkel – mind a logisztikai, mind a gyártási költségek drasztikusan emelkedtek – mondja Mohos Imre, a megújuló energia hasznosításával foglalkozó Optimum Solar Csoporthoz tartozó Optimum Solar Zrt. Regionális Értékesítés Osztályvezetője.

Ugyanakkor a háztartások esetében a rendszeres és magas intenzitású támogatások jelentős felhajtóerővel bírnak. A vállalati szektorban az ár növekedés ellenére véleményünk szerint hasonló fellendülés várható, egyfelől a zöldenergiát támogató növekvő pályázati összegek miatt, másfelől a vállalatok versenyképességének azon feltétele miatt, hogy termékeik előállítása zöldenergia felhasználásával történjen és ezt igazolják is

– fogalmaz.

Tapasztalataink szerint a lakossági és a vállalati szektorban is egyre nagyobb az igény és az érdeklődés a napelemes rendszerek vagy egyéb megújuló energia iránt. 2021-től Magyarországon minden újonnan létesülő beruházás kötelezve van arra, hogy az energia felhasználásának 25%-át megújuló energiából biztosítsa, egyébként nem kap használatbavételi engedélyt – emlékeztet Székely Csaba, az Optimum Solar Zrt. Értékesítési Tanácsadója.

Az elsődleges és legfőbb motiváció a napelemes rendszer telepítésére a folyamatosan emelkedő áramár, de hasonlóan fontos tényező, hogy a nagyvállalatok kötelezve vannak az ökológiai lábnyom csökkentésére – mondja Mohos Imre. Az előzetes információk szerint 2022-ben a vállalati szektor mintegy 30-50%-os áramár emelkedéssel számol. Eddig a piac jellemzően pályázat túlsúlyos volt, nagyon üdvözölnénk a kedvező banki konstrukciók megjelenését – fogalmaz a szakember. A nyugat-európai bankrendszerre jellemző, hogy a kihelyezett hitelek 25%-a valamilyen zöldenergia-beruházást finanszíroz, bízunk benne, hogy a hazai bankszektor is nyit ebbe az irányba, amihez támogatást nyújthat a Magyar Nemzeti Bank 2019-ben megfogalmazott Zöld Programja – fűzi hozzá.

Forrás/bővebben: portfolio.hu