Magyarországon felemelkedőben a támogatás nélküli szolár

Share Button

A támogatás nélküli megújuló projektek már megjelentek Magyarország szolár piacán.

Kis Ferenc az RSK Csoport képviseletében és Máté Kinga Solar PV Hungary színeiben elemzik a 2021 februárjában Magyarországon zajlott legutóbbi megújuló energia árverések eredményeit. 210 MW új kapacitást bírálták el kedvezően, ezek közül 185 MW kapacitás „nulla értékre” pályázott, és 6 projektjük nem igényel állami támogatást.

A sikeres kísérleti pályázatot követően a második hivatalos METÁR pályázatot 2020. október 15-én indították. 2021. február 11-én a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) honlapján tették közzé az elfogadott projektek listáját.

. A pályázatokat két kategóriában nyújtották be: az első a kis PVPP termelők kategóriája 0,3 MW és 1 MW között, a nagy kategória a 1 és 49,99 MW közöttiek számára.

Rögzített és napkövetős projektek uralják az árveréseket

Összességében 257 érvényes projektet nyújtottak be, amelyek közül 36 projektet ítéltek nyertesnek, 189 érvényes volt, de nem ítélték nyertesnek. A benyújtott projekteknek mindössze 12%-át zárták ki érvénytelen minősítéssel. Ez a pályázat technológia semleges, azonban egy geotermikus projekt pályázott 10 MW telepített kapacitásért 70 GWh/év és egy gáztároló 0,5 MW kapacitásért 3,5 GWh/ év eléréséért. A két előbbi kivételtől eltekintve csak rögzített vagy napkövetős szolár technológiára alapozott projektek vettek részt az árverésen.

A 225 érvényes projektből 107 a kis kategóriában évi 118 GWh kapacitással, vagyis a rendelkezésre álló 40 GWh keretre 3-szoros túljelentkezés volt. A többi 118 projekt a nagy kategóriába tartozik, az éves kapacitásuk 1842 GWh, ez 5,3-szorosa a meghirdetett 350 GWh éves kapacitásnak.

Kis Ferenc

A 2021 februárjában megtartott energia árverések eredményei

 

A szerződések pénzneme a magyar forint, de az egyszerűség kedvéért az árak euróba történő átszámítását 355 HUF/EUR árfolyamon végeztük. A 2020-as KÁT betáplálási tarifához, vagyis a 0,1057 EUR /KWh szinthez képest a második pályázat ajánlatai sokkal alacsonyabbak lettek, a nagy kategóriában 0,04557 EUR/KWh és 0,05062 EUR/KWh közötti, míg a kis kategóriában 0,05915 EUR/KWh és 0,06487 EUR/KWh közötti tartományban mozogtak. Az eltérés nem csak a KÁT betáplálási tarifával összevetve jelentős, hanem a tavalyi kísérleti pályázat nyertes ajánlataihoz képest is, amelyek nagyobb projekteknél 0,0569 EUR/KWh és 0,06408 EUR/KWh között, míg a kisebb projekteknél 0,05972 EUR/KWh és 0,07307 EUR/KWh között mozogtak. A kis kategória átlagos ajánlata 0,06296 EUR/KWh volt, míg a nagy kategóriáé 0,04851 EUR/KWh.

A kapacitási korlát 20 MW-ról 50 MWra nőtt.

A tavalyi pályázat óta az egyes kategóriák mérete is módosult, akkor a teljes odaítélt kapacitás 66 GWh és 134 GWh volt, míg a második pályázatnál a kisebb kategória enyhén bővült 40 GWh szintre, míg a nagy kategória jelentős mértékben bővült, elérte a 350 GWh-t, ami azt jelenti, hogy a nagyobb kategóriába eső befektetéseknek adtak elsőbbséget. Ezeken a határértékeken belül a legfeljebb 1 MW-os kategóriában 30 projektet nyilváníthattak nyertesnek, míg a legfeljebb 50 MW-os kategóriában hat nyertest hirdettek. Bár az első pályázat esetében a maximális mennyiségű támogatott kapacitás 15 GWh/év volt pályázónként, ez a mennyiség 50 GWh/év és 175 GWh/év szintre nőtt a pályázat második fordulójának mindkét kategóriájában.

 Magyarország kísérleti árveréseket tart legfeljebb 5 GW-os napelemekre

„Ahogy a kapacitásra vonatkozó határt 20 MW-ról 50 MW-ra emelték, a nagyobb volumenű projektek kedvező hatást gyakoroltak a külföldi befektetők étvágyára. E tekintetben a projektek felét külföldi befektetők egyénileg, vagy a helyi piac egyik meghatározó szereplőjével létrehozott vegyesvállalatok formájában nyújtották be” – vélekedett az eredményekről Máté Kinga energiaügyi szakértő.

 

Új szabályok a külföldi befektetések átvilágítására

Még hozzátette: „A második árveréssel egyidejűleg megfigyelhető jelenség, hogy számos tranzakcióra kerül sor a korábbi nyertes pályázatok helyi fejlesztői és a nemzetközi befektetők között. Azonban a COVID-19 járvány miatt Magyarország új szabályokat vezetett be a külföldi befektetések átvilágítására, ez vonatkozik az energiával kapcsolatos stratégiai tranzakciókra is.

 

Az említett rendszerben az illetékes miniszter előzetes tájékoztatására vonatkozó kötelezettség keletkezik a 2021 június 30-át követően végrehajtott ilyen tranzakciók jóváhagyásáért, azzal az indoklással, hogy ezek kritikus hatást gyakorolnak a nemzeti érdekekre. Továbbá ha bármilyen, a törvényben rögzített küszöböt elérő, akár közvetlen, akár közvetett befolyás megszerzésére kerül sor egy napelem erőműben, azt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tudomására kell hozni, ennek elmulasztása körülbelül az árbevétel 1%-át elérő vagy 100 millió forint bírságot vonhat maga után.”

Napelem erőmű Magyarországon

Az első két METÁR pályázati felhívásban a támogatási időszakot 15 évre csökkentették a KÁT 20-25 éves támogatási időszakával szemben. Ezen felül a KÁT rendszer termelői korábban mentesültek az ún. kiegyenlítő költségek megfizetése alól. Ezzel ellentétben a jelenlegi METÁR árverés nyertesei a kiegyenlítő költségek 100%-át fogják fizetni a kereskedelmi üzemeltetés kezdetétől. A kiegyenlítő költségek 2019-ben átlagosan 0,0084 EUR/KWh-t tettek ki, de ez még változhat számos tényezővel összefüggésben, ezek lehetnek műszaki, a földgáz piac diktálta, időjárási és jogi tényezők.

 

Elsőbbség a barnamezős projekteknek

Érdemes megemlíteni a barnamezős területek jelentőségét: azonos ár felkínálása esetén a barnamezős projektek élveznek elsőbbséget. Az első árverésnél erre a kritériumra 32 alkalommal hivatkoztak, amelyből 7 esetet nem dokumentáltak megfelelően, 18 esetet győztesnek minősítettek, 7 esetet nem nyertesnek (és egy kivételével 6 a nagy naperőmű kategóriába tartozott). A második körben azt láttuk, hogy 30 érvényes projekt jelezte, hogy barnamezős helyszínen kerül majd megvalósításra, 20 a nagy kategóriában (egyik sem került be a győztesek közé), és 10 a kis kategóriában (közülük 4-nek ítéltek oda szerződést).

Figyelemre méltó, hogy a 30 barnamezős projekt közül csak egy 7,5 MW-os erőmű döntött napkövetők rendszerek alkalmazása mellett, az összes többi rögzített szerkezetű. Mi több, 2021. február 19-én a hivatal elnök-helyettese hangsúlyozta a barnamezős területek jelentőségét a napelemes fejlesztések szempontjából egy online eseményen, és sürgette további ösztönzések alkalmazását ebben a szegmensben.

 

Jogi keretek hátráltatják a piaci alapú megújuló termelést

„A nagy kategóriában a 6 nyertes projektből 4 napkövető rendszereket választott, a kis kategórián belül a projektek fele. Ha megnézzük a 2019-ben benyújtott legalacsonyabb ajánlatot, akkor azt látjuk, hogy 32 projekt kínált ennél alacsonyabbat, és nem kerültek be a nyertesek körébe, ezek összesen 335 MW kapacitást képviseltek. Bár ennek a pályázatnak a korai szakaszban tartó projektjei beküldhették pályázatukat, a jelentős túljegyzett pályázat mutatja a magyar piac stabilitását.

A mérséklődő támogatások az energiavásárlási megállapodások lehetséges fellendülését jelzik, azonban Magyarországon az érvényben lévő jogi keretek miatt a piaci alapú megújuló termelést plusz adó hátráltatja, amely eredetileg a kisebb távfűtéses rendszerek versenyképességét támogatta.

 

Remény az energiavásárlási megállapodásos projekteknek a következő években

 

Összefoglalva több mint 1 GW projektet nem ítéltek nyertesnek ebben a pályázatban, ugyanakkor az előirányzott költségvetésnek mindössze 9%-át kötötték le, évi 200 000 euró értékben. A sikertelen pályázóknak módjuk nyílik újraértékelni projektjeik költségét és újra benyújtani a projektet a 2022 közepéig megtartott négy pályázatra, ez áll a minisztérium erre vonatkozó közleményében. Alternatívaként a 10 MW fölötti nagyságú 29 projekt számíthat a megújuló energia adó kedvezőtlen változásaira is, és megcélozhatja a tisztán kereskedelmi alapú energiavásárlási megállapodásos projekteket a következő években” – jelezte Kis Ferenc, az RSK Europe megújuló energia üzletágának fejlesztési igazgatója.

Forrás: pveurope.eu

Kapcsolódó témájú cikkeink:

Magyarország másik megújuló árverést fog tartani idén

Magyarország 131,4 MW napelem kapacitást allokál megújuló árverés keretében

A napenergia elsöprő sikerre számíthat Magyarország első megújuló árverésén a 0,067 amerikai dollár/kWh szintű legalacsonyabb ajánlattal