Már az idén le kell állni az új energiamezők kiaknázásával, ha 2050-re zéró kibocsátást akarunk

Share Button

Már az idén le kell állni az új olaj- és földgázmezők kiaknázásával, és nem szabad több szénerőművet építeni, ha a globális felmelegedést 1,5 fok alatt akarjuk tartani, illetve el akarjuk érni 2050-re a nettó zéró károsanyag-kibocsátást – szögezte le a Nemzetközi Energia Ügynökség legújabb jelentésében (IEA). 

Az IEA hangsúlyozta, hogy a cél elérése érdekében például 2035-től nem szabad fosszilis üzemanyag-tüzelésű gépkocsikat értékesíteni, és a megújuló energiába történő globális befektetések összegét több mint duplájára kell emelni 2 ezer milliárd dollárról 5 ezer milliárd dollárra.

Egyre több ország beszél a nettó zéró kibocsátásról, ami nagyon szép dolog, de egy nagy, és növekvő szakadékot vélek felfedezni az erről szóló retorika és a valóság között

– fogalmazott Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója.

Mindazonáltal nem lehetetlen feladat. Birol a Guardiannek kifejtette: a fokozatos karbonsemlegesítéshez szükséges technológiák nem a képzelet szüleményei, már léteznek, csak még fejleszteni kell rajtuk. Olyan új technológiákról van szó mint a hosszú élettartamú akkumulátorok, a hidrogén felhasználása mint üzemanyag, a megújuló energiaforrások megcsapolása és a szén-dioxid megkötése.

Bár egyes ipari szektorok, például a vasipar, az építőipar és a szállítmányozás dekarbonizálása kifejezetten nehéz feladat, Birol szerint a globális gazdaság más részeinek szén-dioxid-mentesítése a már létező technológiákkal nem lehetetlenség. Az IEA a vonatkozó elemzése szerint például a nap- és szélenergia elterjedésével 2040-re karbonsemlegessé lehetne tenni a globális villamosenergia-előállítást.

Az IEA annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy az átállás a megújuló energiákra nem róna terhet a gazdaságra, éppen ellenkezőleg, nettó haszonnal járna.