Már lehet pályázni a napelemes rendszerre

Share Button
Nem úri huncutság a napelemrendszer kiépítése otthonra! A Napból előállított energia a csökkenő ára és az ökológiai okok miatt is egyre népszerűbb.

Belterületi lakosok 0 százalékos hitelkonstrukció mellett 5 millió forintig jelzálogteher nélkül telepíthetnek napelemrendszert. Ehhez csupán 10 százalék önerővel kell rendelkeznie az ingatlantulajdonosnak. A tapasztalat azt mutatja, hogy a havi villanyszámla értéke nagyjából lefedi a hitel törlesztőrészletét.

Ha napelem, akkor pályázat!

Az állam 0%-os kamatú hitelprogrammal támogatja a lakóépületek energiahatékony felújítását, ezen belül a napelemes rendszereket is. A támogatási program azok számára is elérhetővé teszi a beruházást, akik nem rendelkeznek a napelemes rendszer teljes árával, mivel az induláshoz elég 10%-os önerő. A fix, forintalapú törlesztés 0% THM mellett valósul meg. Természetes személyek 500 ezer–10 millió forintot igényelhetnek. 5 millió forint hitelösszegig biztosíték nem szükséges. A futamidő 5–20 év között változik. Ez a belterületi lakosok számára meghirdetett pályázat. A tapasztalat azt mutatja, hogy a havi villanyszámla értéke lefedi a hitel törlesztőrészletét – tájékoztatta az ingatlanbazar.hu-t Harcsa- Pintér Sándor, a 3 Comm Line Kft. szakértője.

Persze hiteligényléskor több feltételnek is meg kell felelni: a pályázó lakhelye vagy tartózkodási helye legyen a beruházás helyszíne, és tulajdoni hányaddal rendelkezzen az érintett ingatlanban. Fontos, hogy 5 millió forint felett biztosítékot is fel kell mutatnia az igénylőnek!

Tanyára, falura is!

Létezik napelempályázat külterületi tanyákon élők számára is: ennél az utófinanszírozott konstrukciónál 95 százalék támogatás mellé csupán 5 százalék önerőt kell felmutatnia a tulajdonosnak. Egy másik pályázati lehetőség a falusi csokhoz kapcsolódik: a maximum 10 millió forintig igényelhető falusi csokból 5 millió forint az ingatlan energiahatékonyságot növelő korszerűsítésére fordítható. Ennek keretében pályázható meg napelemrendszer kiépítése.

Kiépítés lépésről lépésre

1. Árajánlatkérés
Célszerű több napelemmel foglalkozó cégtől is árajánlatot kérni. Ehhez szükség lesz egy havi villanyszámlára és az éves áramfogyasztásra. Ugyanis ezek alapján határozható meg, mekkora fogyasztású rendszert ajánlott kiépíteni otthonában. Magánháznál a rendszer mérete legalább 1, de lehetőség szerint 2 év elszámoló áramszámlája alapján kerül meghatározásra.

2. Helyszíni felmérés
Helyszíni terepszemle előzi meg az árajánlat-készítést. A szakemberek felmérik a tető nagyságát, tájolását, teherbíró képességét, valamint az elektromos csatlakozási pontot.

3. Energetikai tanúsítvány beszerzése
A kivitelező cég nagy valószínűséggel ajánl önnek energetikus szakembert, aki alaposan szétnéz otthonában: végignézi a nyílászárókat, a ház terveit, a szigetelést, és minden olyan információt begyűjt öntől, ami alapján egy részletes energetikai tanúsítványt készít el – két példányban.

4.Hiteligénylés
Amint ezeket a megrendelő és a kivitelező cég megkapta, ön már mehet is a hitelt kérelmezni a bankba (amennyiben nem önerőből kívánja finanszírozni a beruházást). Csakis MFB-pontként nyilvántartott pénzintézetbe mehet, vagyis a Magyar Fejlesztési Bank hálózatába tartozó intézménybe, ebből kb. 650 van az országban.

Ezeken kívül szükség van az ingatlantulajdonos mint megrendelő és egyben hiteligénylő keresetigazolására is. A beruházás 90 százaléka igényelhető meg, 10 százalék önerőt a megrendelőnek kell biztosítania még a kivitelezés előtt! Fontos tudni, hogy ha az ingatlannak több tulajdonosa is van, mindenkitől kell a beruházásról szóló, hozzájáruló nyilatkozat. És természetesen a hitelkérelmi nyomtatvány sem maradhat otthon.

5. Kölcsönszerződés aláírása
Ez csakis személyesen történhet meg, a sikeres elbírálás után, erről a kivitelező cég is tájékoztatást kap a banktól. A napelemes rendszer kiépítése csakis ezután kezdődhet meg.

6. Engedélyeztetési folyamat elindítása
Szerencsére ez nem az ön dolga, hanem a kivitelezőé! Az áramszolgáltató felé indított folyamat több hónapot is igénybe vehet, de 2-3 hónapot biztosan: igénybejelentés, szolgáltató válasza az igénybejelentésre, csatlakozási dokumentáció elkészítése, csatlakozási dokumentáció jóváhagyása. Ez azzal is jár, hogy a szolgáltató új mérőórát szerel fel az ingatlannál, de ez a teljes folyamat legvégén történik meg.

7. Kivitelezés
Ha az engedélyeztetés megvan, kezdődhet a rendszer kiépítése. Ez nagyjából 2-3 napos munkát jelent – természetesen az ön otthonánál.

8. Hitelfolyósítás
Amint kész a teljes kivitelezés, a cég teljesítést igazoló, végső elszámoláshoz szükséges dokumentumcsomagot küld pénzintézetünknek, amely ezután már utalja is a megítélt kölcsönt a kivitelezőnek.

35 év élettartam, 10 év megtérülés

A legpraktikusabb a tetőre szerelni a napelemes rendszert, mert ott nincs útban. Ha a tetőszerkezet tájolása, formája vagy a hasznos alapterület nem megfelelő, például a tetőtéri ablakok, kémények vagy egyéb árnyékhatás miatt, akkor ne a háztetőre kerüljön, hanem a kertbe, fém- és faállványzatra, garázstetőre. A lényeg: a nap minél tovább süsse a napelemeket!

Napelemrendszert hosszú távra érdemes tervezni, legalább 30-35 évre. Ehhez viszont kell a minőségi beruházás. Akár 20% eltérés is lehet a felső középkategóriás eszközök, illetve az alacsonyabb színvonalú termékek között. A megtérülés ideje a rendszer méretétől és a beépített eszközök minőségétől függ. Minőségi eszközökből nagyjából bruttó 2,5 millió forintért kivitelezhető kulcsrakészen, minden szükséges adminisztrációval együtt egy 5 kW-os napelemes rendszer. A beruházási összeg nagyjából 10 év alatt térül meg.

Forrás: delmagyar.hu