Megújuló energia Fehérváron – már működik a Videoton Holding naperőmű

Share Button
Közel 200 millió forintos beruházással hozta létre napelemparkját a Videoton Holding. Az naperőmű éves szinten várhatóan 650 – 700 MWh villamosenergiát biztosít, ami 225-245 tonna/év CO2 kibocsátás megtakarításnak felel meg. Ez egyenértékű egy 41 hektáros tölgyerdő CO2 elnyelésével.

Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy jelentős energia felhasználóként régóta tanulmányozzák a napenergia hasznosítását.

A VT-Naperőmű építése ez év nyarán készült el, a próbaüzem 2019. június 17-én indult, mostanra pedig már az üzemszerű termelés folyik. A termelt villamos áramot az E.ON hálózatán keresztül a MAVIR veszi át.

Harcsa-Pintér Sándor, a kivitelező 3 COMM Line Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a napelempark kialakítása során nagy hangsúlyt fektettek az üzembiztonságra, a megbízhatóságra, a megfelelő minőségű alkatrészek beépítésére és a várható hosszú élettartamra is. Az 1986 db SHARP napelem, 546 kWp beépített teljesítménnyel bír és éves szinten várhatóan 650 – 700 MWh villamosenergiát fog biztosít, ami 225-245 tonna/év CO2 kibocsátás megtakarításnak felel meg. Ebből a szempontból ez egyenértékű egy 41 hektáros tölgyerdő CO2 elnyelésével.

Székesfehérvár polgármestere szerint a napelempark létrehozása társadalmi felelősségvállalást is mutat a Videoton Holding részéről.

Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy nemcsak a Videoton, hanem a város egész közösséges számára hasznos tapasztalatokkal szolgálhat majd a projekt. A polgármester hozzátette, hogy a Videoton fontos szereplője a város életének nem csak munkáltatóként és az egyik legnagyobb adófizetőként, hanem abban a tekintetben is, hogy technológiai újdonságokat hoz Székesfehérvárra, vállalva ennek kockázatait és finanszírozását.

A VT-Naperőmű projekt teljes költsége közel 200 millió Ft, amelyet a Videoton saját forrásából finanszíroz.

A projekt magában foglalja a napelem parkot, annak elektromos és fizikai védelmét, valamint az E.ON-nál szükséges alállomás átalakítások költségét is. Az energetikai beruházás számításaink szerint, a jelenlegi szabályzórendszer figyelembe vételével, a METÁR támogatást is beleértve várhatóan kb. 11 éven belül térül meg. Ez az ipari befektetések viszonylatában kifejezetten hosszú megtérülésnek számít.

Amennyiben a tapasztalatok a várakozásoknak megfelelőek lesznek, további napelem park bővítéseket is tervezik.