Mennyi napelem kell egy házhoz?

Share Button

A fenti kérdést bizonyára sokan feltették már maguknak, vagy szakértőknek, amikor valaki a napelemes rendszer kiépítésének ötletével kacérkodik. Ez azonban egy olyan témakör, amit számos változó befolyásol, emiatt a konkrét válasz sem egyszerű. Az alábbiakban viszont mi ezt igyekszünk megközelíteni, vagyis hogy mennyi napelem is kell egy házhoz.

Napelemek telepíthetőségét befolyásoló tényezők

Sajnos sok esetben nem az a kérdés, hogy mennyi napelemre van szükség, hanem hogy mennyit vagyunk képesek telepíteni az adott lakóingatlanra. Ezt több tényező is befolyásolhatja, ezért mindegyikre érdemes odafigyelni.

Hasznosítható tetőfelület

A hasznosítható tetőfelület szól leggyakrabban közbe, amikor telepíthetőségről van szó. A napelemek ugyanis a legtöbb esetben tetőszerkezeten kapnak helyet, ám nem biztos, hogy a tetőn elegendő hely áll rendelkezésre. Hiába szeretnénk tehát mi egy 20 napelem panelből álló rendszert, ha tetőszerkezetünk nagysága mindössze 10-15-re elegendő.

Tetőszerkezet anyaga

A tető anyaga szintén befolyásolhatja nagyra törő terveinket. Ez esetben a régi típusú palatetőkkel rendelkező ingatlanok, mondhatni ki is esnek a játékból, mert ezeknek a fúrása szigorúan tilos és így telepítésre sem alkalmasak.

Tetőszerkezet állapota

Nem elhanyagolható részlet az adott tető állapota sem. Ugyanis, ha nem megfelelő a teherbírása, akkor először mindenképp tetőcserére lesz szükségünk. Ennek legfőbb oka, hogy egy napelemes rendszert több évtizedre tervezünk, vagyis a tetőnek is legalább ennyit ki kell bírnia majd.

Napelemek mennyiségét befolyásoló tényezők

Amennyiben rendelkezünk a telepítéshez szükséges területtel, akkor jöhet a szükséges mennyiséget befolyásoló tényezők számbavétele. Természetesen itt is jó pár tényezőt figyelembe kell vennünk a tervezés során.

Napelem tájolása

A maximális teljesítmény megközelítéséhez a déli tájolást tekinthetjük ideális tájolásnak. Minden ettől eltérő tájolás 5-10%-al ront a teljesítményén, ahogy haladunk az északi tájolás felé. Ettől függetlenül azonban érdemes lehet megépíteni dél-nyugati vagy dél-keleti tájolás esetén is egy-egy napelemes rendszert.

Erről a témáról bővebben a napelem tájolása című cikkben írunk.

Napelem dőlésszöge

A legtöbb napelem esetén az ideális dőlésszög 30-35% körül van. Az ehhez képest való bármekkora eltérés, teljesítmény csökkenést eredményez. Ilyenkor érdemes figyelembe venni, hogy a kisebb különbségek is jelentős változást okozhatnak a megtérülési időben.

Erről a témáról bővebben a napelem dőlészsőge című cikkben írunk.

Napelem típusa

Ma már számos napelem típussal találkozhatunk, de napjainkban lakossági használat terén a leghatékonyabbnak a monokristályos és polikristályos napelemek számítanak. Ezek méretükben, hatékonyságukban, élettartamukban és nem utolsó sorban árukban is megfelelő opciót nyújtanak a lakossági fogyasztóknak.

Éves elektromos áram fogyasztás

Amennyiben megvan megfelelő tájolás, dőlésszög és a napelem típusa is kiválasztásra került, akkor jöhet a nagy kérdés, hogy mekkora a ház elektromos fogyasztása. Ezt a legegyszerűbben a villanyszámlák alapján lehet kiszámolni, amivel megtudhatjuk mekkora költséget kell kiváltania a napelemes rendszerünknek. Az éves fogyasztás meghatározásakor javasolt kissé fölé kalkulálni, hiszen így biztosan rendelkezésünkre áll majd elég teljesítmény, még egy-két új fogyasztó becsatlakozása esetén is.

Napelem mennyiség meghatározása

Magyarország napsütéses óráinak értékei jónak mondhatók napelemes rendszer telepítése szempontjából. Ennek is köszönhetően elmondható, hogy átlagosan évente 1100-1200 kWh termelésre képes egy 1 kW teljesítményű rendszer.

Családi házak esetén a jellemző napelemes rendszerméret 2,5 és 5,4 kW közé tehető. Emiatt minden ház esetén egyéni számolást kell végezni, de elmondható, hogy 1200 kWh fogyasztáshoz, 1 kW teljesítmény szükséges. Tehát ha háztartásunk éves szinten 3600 kWh-t fogyaszt, akkor arra, egy 3 kW teljesítményű rendszer szükséges.

Egy ekkora rendszer esetén természetesen nem mindegy milyen napelem típust választunk, de elmondható, hogy megközelítőleg 10-12 napelem panel képes ezt a mennyiséget megtermelni számunkra.

Összegezve

Arra a kérdésre tehát, hogy mennyi napelem szükséges egy ház energiával való ellátásához, minden ingatlan esetében más és más válasz adható. Ez nagyban függ a tető méretétől, a tájolástól, dőlésszögtől, napelem típusról és persze a kiváltandó energiamennyiségtől is. Már csak emiatt is azt javasoljuk, hogy minden esetben szakember segítségével történjen a napelemes rendszer tervezése, hiszen ezzel sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg saját magunkat is.