Mi a titka a napelemes rendszerek töretlen népszerűségének?

Share Button
Magyarországon évről- évre növekszik a háztartási méretű kis erőművek száma, amelyek az energiát vízből, szélből, biomasszából is nyerhetik, de a lakossági szegmens esetében a napelemes rendszerek telepítése a legnépszerűbb.

Hazánk rejtett kincsei

Ez egyrészt annak köszönhető, hogy hazánk a megújuló energiákat illetően különösen gazdag természeti erőforrásokban és rendkívüli adottságokkal rendelkezik. A nap-, földhő-energia, valamint a termál-vízkészleteket tekintve országunk kimagasló értékekkel bír.

Magyarországon a napsütéses órák száma átlagosan 1800 – 2000 óra/év között van.

Kedvező piaci feltételek

Másrészt a rendelkezésre álló erőforrások mellett a piaci környezet is magyarázatot adhat a bővülésre.
A technológia rohamosan fejlődik, ezáltal az egyre jobb minőségű napelemes rendszerek elérhető árakon kerülnek piacra, valamint magánszemélyeknek is szólnak az Eu-s és állami támogatások (egyelőre kamattámogatás formájában).

Jelentős növekedés évről évre

A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal (MEKH) elemzései szerint a háztartási kiserőművek összesített kapacitása egy év alatt 46% százalékkal emelkedett. 2015-ig évről évre duplázódott a napelemes kis erőművek száma, ez a lendület továbbra is kitart, 2017-ben már Magyarországon 29 593 napenergiát hasznosító HMKE-t (háztartás méretű kiserőmű) regisztráltak. Az előrejelzések szerint a növekvő tendencia nem változik. Ez köszönhető annak, hogy egyre többen élnek a lehetőséggel, hogy egy napelemes rendszer telepítésével 0 Ft-ra csökkentsék az áram számlájukat.

Adatok forrása: www.mekh.hu

Elektromos hálózat teljesítménye

Az szabad szemmel is jól látható, hogy amerre jár az ember, gombamód szaporodnak a házak tetején a napelemes rendszerek. Viszont azzal a ténnyel is számolni kell, hogy az elektromos közhálózat nem ilyen jellegű használatra (hálózati visszatáplálásra) lett tervezve, a szolgáltatók nincsenek felkészülve a dömpingre és egyáltalán nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudják tartani a lépést a növekedés ütemével. Akár ez a napelemes rendszerek telepítésének korlátozásához is vezethet, illetve a jövőben nagyon jelentős – és költséges- fejlesztéseket kell megvalósítani az elektromos közhálózaton, hogy további napelemes rendszerek létesülhessenek.

A napelemkről és napelem rendszerekről írtunk a Napelemek fajtái című cikkben is!

Ne halogassa tovább, gondolkodjon előre!

Amennyiben szeretne napelemes rendszert telepíttetni, érdemes időben elkezdenie a tervezést, mert a megrendelés és az üzembe helyezés között hónapok telhetnek el.

1. A folyamat a helyszíni felméréssel és a napelemes rendszer megtervezésével kezdődik.
2. Ezután az áramszolgáltató felé Igénybejelentést kell benyújtani, amelyben jelezni kell, hogy az adott ingatlanon napelemes rendszer telepítését tervezi. A szolgáltató válaszul visszaküldi az Előzetes áramszolgáltatói tájékoztatót (ajánlat), amelyben rögzíti, hogy az adott ingatlan alkalmas-e műszakilag a beruházásra, illetve szükséges-e valamilyen fejlesztés (pl. hálózatbővítés).
3. Az ajánlat alapján a villamos tervező elkészíti a Csatlakozási dokumentációt, amelyet továbbítani kell az áramszolgáltató felé. A jóváhagyást követően következik a szerelés.
4. Az elkészült napelemes rendszert készre kell jelenteni a szolgáltatónál, aki ezt követően egy oda-vissza mérő órát szerel fel, amivel mérhető a napelemes rendszer visszatáplálása is.

Forrás/bővebben: delmagyar.hu

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!