Mi várható a 347/2013 infrastruktúra rendelet felülvizsgálatától?

Share Button

Összefoglaló a 2020. november 3-i PiacMonitoring Klubról

A PiacMonitoring Klub témája a jelenleg felülvizsgálat alatt lévő 347/2013 EU infrastruktúra rendelet1 (TEN-E rendelet) volt. A zártkörű eseményen a rendelet céljai és eszközrendszere mentén a következő főbb megállapítások hangzottak el:

A TEN-E rendelet fő célja az egységes villamosenergia- és földgázpiacok létrejöttének támogatása volt, elsősorban a szükséges határkeresztező infrastruktúra kialakításával, ezzel növelve az Európai Unióban a piaci integrációt, az ellátásbiztonságot, a versenyképességet és a fenntarthatóságot. A rendezvény résztvevői egyetértettek abban, hogy a határkeresztező infrastruktúra kapcsolatok sikeresen hozzájárultak az első három cél megvalósulásához. Ezek nélkül ma Magyarországon sem beszélhetnénk jól működő villamosenergia- és főleg gázpiacokról, hiszen a rendelet és korábbi előzményének tekinthető európai uniós pénzügyi források segítették például a magyar gázhálózat összekötését a szomszédos országok közül Romániával, Horvátországgal és Szlovákiával.
Konszenzus volt abban a kérdésben is, hogy a jövőben várhatóan a fenntarthatóság célja kerül a TEN-E rendelet középpontjába. Ennek egyik oka, hogy a kitűzött célok jórészt megvalósultak, másrészt az európai energiapolitikai kihívásokat és célkitűzéseket a Green Deal határozza meg. A rendelet által támogatott projektkategóriák közül bizonyosan ki fog kerülni az olajszállítási infrastruktúra, és legalábbis szigorodni fog a gázinfrastruktúra támogathatósága (civil szervezetek és a megújulóenergia-szektor a földgázprojektek teljes kizárást is szorgalmazzák). Új fókuszterületként várhatóan a hidrogénszállítás, a digitalizációs célok elősegítése és a megújulók integrációját támogató projektek kapnak prioritást.
A földgáz területén Magyarország kifejezetten haszonélvezője volt a TEN-E-nek, hiszen minden közös érdekű határkeresztező infrastruktúra-fejlesztési projektünk részesült támogatásból. A résztvevők elmondása szerint a jövőbeli fejlesztési tervek között szerepel, hogy a meglévő infrastruktúrát képessé tegyük (legalább részben) hidrogén szállításra is, ami összhangban van a várható TEN-E rendeleti változásokkal. A magyar szereplők közül az E.ON okos hálózat (smart grid) projektje már fel is mutatta az első sikeres tapasztalatot ebben az új irányban. A 2020-as támogatott projektek közt megtalálható a Danube InGrid2 (Magyarország és Szlovákia), amely 101.931.000 € építési támogatást kapott3.
Elhangzott, hogy valószínűleg a Balkán gázpiaci összeköttetéseinek hiányzó elemei továbbra is szerepelhetnek majd az EU által támogatott projektek között, erre utal a nemrégiben megjelent DG NEAR által kiadott közlemény. Az „An Economic and Investment Plan for the Western Balkans”4 közleményben a balkáni országok egyes projektjeit zászlóshajó projektek közt említik (pl. a Görögország-Észak Macedónia, a Horvátország-Bosznia és Hercegovina, és Észak Macedónia-Koszovó* összeköttetések). A dekarbonizációs célok technológiasemleges elérésében a földgáznak még juthat szerep, ugyanakkor a projektek beruházási költsége nagyon rövid üzemidő alatt nem biztos, hogy megtérül, ezért indokolt az óvatosság.
Elhangzott, hogy a TEN-E rendelet kötelező társadalmi konzultációs előírása és az engedélyezés gyorsításának szándéka olykor egymásnak ellentmondanak. A villamos energia határkeresztező vezetékek megvalósításának engedélyeztetése során felmerülő társadalmi konzultáció és a nagyfeszültségű vezeték projektekkel szembeni negatív lakossági attitűd jelentősen lassítani tudja a projektek megvalósítását és a beruházási költségek számottevő emelkedéséhez vezethet.

1 Regulation (EU) No 347/2013 of the European Parliament and of the Council of 17 April 2013 on guidelines for trans-European energy infrastructure and repealing Decision No 1364/2006/EC and amending Regulations (EC) No 713/2009, (EC) No 714/2009 and (EC) N, 2013

2 https://ec.europa.eu/energy/maps/pci_fiches/PciFiche_10.7.pdf
https://danubeingrid.eu/
3 Forrás: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/list_of_all_projects_receiving_eu_support_under_the_2020_cef_call.pdf
4 Lásd: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/communication_on_wb_economic_and_investment_plan_october_2020_en.pdf

Forrás: rekk.hu