Mik a napelem tartószerkezet részei?

Share Button

A napelemek tartószerkezetének stabilitása roppant fontos, hiszen hosszútávon meghatározhatják a teljes rendszer működőképességét. Szerencsére ma már igen tartós szerkezetekkel dolgoznak a kivitelezők, aminek köszönhetően a napelemekhez hasonlóan 20-30 éves élettartamról beszélhetünk esetükben is. A tartószerkezetek fontosságán kívül érdemes tudni azonban mik a napelem tartószerkezetek részei is, így jobban megérthetjük miért is fontos a tartós kivitel kialakítása.

Tartószerkezetek felépítése

Maga a napelem tartószerkezet rendszer felépítése az alapokat tekintve nem bonyolult. A hangsúly minden esetben a minőségi anyagok felhasználásán és a pontos tervezésen van, aminek hála maximalizálható a szerkezetek élettartama.

Tetőre szerelt tartószerkezet felépítése

Ha veszünk egy teljesen átlagos cseréptetős épületet, a napelemek rögzítéséhez a következő elemek szükségesek:

  • horog, vagy egyéb rögzítő elemek

  • sín

  • leszorítók

A cserép alá helyezett horgokkal történik a sínek rögzítése, amik a későbbiekben a napelemeket hivatottak tartani. A sínek jellemzően alumíniumból készülnek, melyekhez vég és köztes leszorítókkal kerülnek rögzítésre a napelem panelek.

Természetesen a különböző formájú és anyagú tetőszerkezetek esetén a tetőszerkezethez való rögzítés technikai megvalósítása eltérhet, hiszen egy zsindely, vagy lemeztetős szereléshez különböző elvű rögzítési mechanika szükséges.

Szerencsére a tartószerkezetek kialakítása a teljes rendszer költségének elenyésző részének tekinthető, így amikor napelem árajánlat kérésre kerül sor számíthatunk rá, hogy a napelemek és az inverter fogja felemészteni a legnagyobb összegeket.

Lapostetőre szerelt tartószerkezet felépítése

A lapos tetős épületekre többféle tartószerkezeti megoldás is létezik. A megfelelő technológia kiválasztása többek között attól is függ, hogy milyen a tető anyaga, szigetelése, súlyozható-e a tető. A lapostető esetében már számolni kell szél és hó terheléssel, vízelvezetéssel, át lehet –e fúrni a tetőt. De alapjait tekintve nem sokkal összetettebb, mint a ferde tetős tartó szerkezet, bár az anyagmennyiség több mint a kétszerese a ferde tetős tartószerkezeteknek.

Földre telepített tartószerkezetek

A földi telepítésű rendszerekhez is több megoldás létezik, itt a tartókat lehet betonozni, talajcsavarokkal rögzíteni, vagy lehet egybe épített rendszerre rögzíteni a napelemeket. Ezeket a földi telepítésű napelem rendszereket már minden esetben számítógéppel szokás megtervezni, a speciális igényeik miatt.

A talajcsavaros megoldások esetében a tartó elemeken és rögzítő elemeken kívül az úgynevezett talajcsavarokat érdemes megemlíteni, amik segítségével gyorsan és biztonságosan telepíthetők ezek a szerkezetek. Ráadásul nagy előnyük, hogy egyszerűen át is helyezhetők, amennyiben a rendszert költöztetni szeretnénk.

A földre szerelt tartószerkezetek esetében a beton alapba rögzített tartószerkezet is megfelelő és hosszútávú tartást biztosíthat, viszont a betonozási munkálatok miatt némileg hosszabb a telepítési ideje.

Összegezve:

A napelem tartószerkezetek tehát nem bonyolult szerkezetek, hiszen az egyszerűséggel általában a tartósság is jelen van. Mindezt a rozsdamentes kialakítás csak még tovább hosszabbíthatja.