MNNSZ javaslata a METÁR Tender kiértékeléséhez

Share Button

Dr. Palkovics László Miniszter úr részére

Innovációs és Technológiai Minisztérium

Budapest

Fő utca 44-50.

1011

 

Tárgy: MNNSZ javaslata a METÁR tender kiértékeléséhez

 

Tisztelt Miniszter Úr!

Mint a legnagyobb hazai napelemes szakmai érdekképviseleti szervezet, a több mint 300 tagvállalattal rendelkező Magyar Napelem Napkollektor Szövetség képviselője az alábbi javaslattal fordulok Miniszter úrhoz:

Nagy örömünkre szolgál, hogy ismét igen sikeres lett a METÁR tender! Hatszor több naperőmű beruházási ajánlat érkezett, mint a meghirdetett pályázati keret, mely jól tükrözi a hatalmas naperőművi beruházási szándékot, valamint a hazai villamosenergia piac és politika iránti hosszútávú befektetői bizalmat!

A Pályázati Kiírás szerint két kategóriában:

  • 0,3 MW-1 MW-ig 40 GWh termelésre összesen 390 millió HUF/év, illetve
  • 1 MW -49,9 MW-ig 350 GWh termelésre 600 millió HUF/év ártámogatás

mindösszesen 390,0 GWh termelésre 800,0 millió HUF ártámogatás kiosztására kerülhetne sor.

A piaci várakozásokhoz képest alacsonyabb átvételi ajánlati árakon érkeztek nagyszámban érvényes pályázatok, mindösszesen 2.199 GWh termelésre (+528%), melyek várhatóan csak részben merítik ki a meghatározott 800 M Ft-os éves támogatási keretet.

Hazánk és a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség tagvállalatai érdekében szeretnénk javaslatot tenni, hogy elérhessük a 2030-ra kitűzött Kormányzati célt, a 6.000 MW napelemes villamosenergia termelői kapacitást.

Javaslatunk szerint a meghirdetett 350 GWh felett is hirdessen a pályázat bírálója eredményt a kiírási feltételekben meghatározott 800 M Ft-os éves támogatási keret mértékéig, és fogadja be az eredeti villamosenergia termelési kereten felüli pályázatokat is a döntéshozó.

 

 

 

Javaslatunk elfogadása esetén:

  • 528%-kal nagyobb napenergia alapú villamosenergia termelést tenne lehetővé, az eredeti támogatási keretösszeg felhasználásával,
  • a hazai naperőművekkel megtermelt decentralizált villamosenergia mennyiség részben vagy egészében kiváltaná a nappali fogyasztási csúcsok idején a villamosenergia importunkat, amikor a legmagasabbak a tőzsdei árak, ugyanakkor csökkentené az importkitettségünket, növelve a hazai ellátásbiztonságot.
  • a megépülő 1.378 MW új naperőmű kapacitás ~350 Mrd Ft működő tőkebefektetést hozna hazánk számára, mely az államnak és az önkormányzatoknak jelentős adó és járulékbevételeket generálna
  • A Prognos független kutatóintézet felmérése szerint 1 MW napelemes kapacitás kiépítése 45–60 munkahelyet teremt a gyártás, a tervezés, a kivitelezés és az üzemeltetés területén. Mivel a napelem erőművek építése és üzemeltetése jelentős élőmunka ráfordítást igényel, így több tízezer munkahelyet teremtenénk meg, amelynek jelentős része hazánkban jönne létre!

 

A tervezett naperőmű beruházások megvalósulása Hazánk érdekeit, valamin a piaci szereplők és az állam érdekeit is szolgálják!

Nagy érdeklődéssel várjuk a következő METÁR tendert!

Sok sikert kívánunk, hogy mielőbb elérhessük a kitűzött 6.000 MW napelemes kapacitást hazánkban!

Budapest, 2020. 12. 01.

 

Tisztelettel:

 

 

Kiss Ernő

MNNSZ elnök