Modul árak az EU-s azonnali piacokon: klímacélok, napelem ár trendek 2030-ra – működőképes elegy?

Több pénz a klímavédelemre ebben egyeztek meg a G7 államfők legutóbbi Cornwall-ban, az Egyesült Királyságban megtartott csúcstalálkozójukon. Ez magában fogja foglalni a megújuló energiák terjedési jelenlegi ütemének növelését szolgáló sokkal több forrás rendelkezésre állását is.

Share Button

EU azonnali piacok, modulárak technológiánként

Kép: pvXchange.com

 

Miután sikeresen kezelték a klímaváltozás elleni elégtelen fellépés alkotmányos kihívásait, Németország kormányzó pártjai az utóbbi hetekben előrukkoltak saját klímavédelmi terveikkel. Az ország most már a klíma semlegesség 2045-ig történő elérése mellett kötelezte el magát 2050 helyett. Megnövelték a 2030-ra elérendő klímavédelmi célkitűzés szintjét is, mivel az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátását az eredetileg javasolt 55% helyett 65%-kal fogják csökkenteni. Mindazonáltal a klímaügyi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy még ezek a célok sem elégségesek a globális felmelegedés 1,5°C fokra korlátozásához. A Párizsi Éghajlatváltozási Megállapodásban foglalt célok eléréséhez 2030-ra legalább 200 GW telepített kapacitásra lesz szükség a jelenlegi 55 GW helyett. Ez csak Németországban a fotovoltaikus eszközök legalább évi 15 GW+-tal bővítését jelenti – ami igen távol esik az utóbbi évek 2 GW és 3 GW közötti évi bővítéseitől.

 

 

EU azonnali piacok, modulárak technológiánként

Kép: pvXchange.com

 

De hogyan érhető el ekkora növekedés, amikor a jogi akadályok és a bürokrácia még érvényesülnek? A „piacnak” milyen módon kellene irányítania a bővítést, amikor a közepes és nagy nagyságrendbe tartozó létesítmények egyre drágábbak és egyre kevésbé gazdaságosak az emelkedő árak miatt?

Júniusban a pvXchange árindexének szinte minden értéke ismételten nőtt, körülbelül csúcsidőszaki wattonként 0,01 euróval, és a kétoldalas moduloknál még 0,02 eurós ugrás is tapasztalható volt. Ez azt jelenti, hogy bizonyos modultípusoknál jelenleg 20%-kal magasabb árral kell számolni, mint 2020 negyedik negyedévében, amikor a modulárak történelmi mélypontot értek el. A nyersanyagok árainak és a szállítás költségeinek jelenlegi növekedése mellett az energiatermelés összes formája egyre drágábbá válik, de különösen a szél- és a napenergia. Bár az inverterek és a tárolás beszerzési költségei továbbra is jórészt stagnálnak, a napelempanelek ára az egekbe szökik, a tartószerkezetek és a telepítéshez szükséges anyagok áraihoz hasonlóan. Ez több tényező mellett a poliszilícium szárnyaló áraira vezethető vissza. 2021 eleje óta csaknem háromszorosára nőttek a poliszilícium költségei. A kapacitáshiány és a hszincsiangi üzemben nemrégiben bekövetkezett baleset kapcsán kieső poliszilícium miatt csak a szűk keresztmetszet súlyosabbá válására lehet számítani, ami még jobban felhajtja az árakat.

A réz és az acél felfelé kúszó árai is gondot jelentenek. Magas réztartalmuk miatt a napelem kábelek beszerzési feltételeit szinte havonta felfelé igazítják, és hasonló trend rajzolódik ki a szerelési rendszereknél is. Továbbá az áruk globális szállítási költségeinek szélsőséges megugrása is negatívan érinti a részesegységek árait – a tavalyi évben hét-nyolcszorosára emelkedtek a nemzetközi szállítási díjak. Ennek megváltozása nem várható a közeljövőben. A szállítási árak alacsonyabb szintre érkezéséhez először a Kínán kívüli gazdaság kilábalása szükséges, valamint az ázsiai kikötőkben kialakult konténer felhamozódás megszüntetése.

Vannak elemzők, akik már korrigálják a globális napelem bővülésre vonatkozó idei előrejelzéseiket, mivel sok tervezett projekt megakadt. Egyesek a tiszta szilícium árának tartósan magas költségéből a polikristályos modulok újbóli térnyerésére következtetnek, valamint a mono PERC cellákéra. Azonban már nem a cellák jelentik a modulon belül a döntő tényezőt, és ha az összes többi gyártási költség állandó, akkor ebben nem rejlik jelentős árbeli előny. Jelenleg nem látok semmilyen új rendelkezésre állást a nagybani ágazat területén. Az egyetlen jelentős modulgyártó, amely továbbra is következetesen a polikristályos technológiát alkalmazza, az a Canadian Solar. Ettől eltekintve csak régi készleteket lehet találni, rendszerint 300 W alatti modulokból.

 

Jelenleg a nemzetközi azonnali piacokon olcsóbbak a napelempanelek, mint a gyártóktól megrendelve, amely elsősorban feleslegeket és meg nem valósult projektek miatti visszaküldéseket takar. A termékárak egy részének tárgyalására még az utóbbi hónapok áremelkedései előtt került sor, ami azt jelenti, hogy a kis és közepes méretű erőművek még a várakozásoknak megfelelően épülhetnek meg. Számos hatalmas projektet valószínűleg parkolópályára kell majd állítani a helyzet enyhülésééig. Még nyitott kérdés, hogy a kínai piac a magas árak mellett az előrejelzések szerint fog-e teljesíteni, és általánosságban az általa az év második felében gyártott modulok jelentős hányadát elnyeli-e. Hiszen a kínai projektfejlesztők nem függenek annyira az elérhető árú tengeren túli, Európába irányuló szállításoktól. Ha ezek a várakozások nem teljesülnek, akkor legkorábban a negyedik negyedévben számíthatunk a helyzet enyhülésére. De a közeljövőben egyáltalán nem számíthatunk arra, hogy visszatérnek a 2020-ban minden korábbinál alacsonyabb modulárak.

A napelemek piacának jó ötletekre van szüksége arra nézve, hogy miként ösztönözhetnék a közepes és ipari léptékű naperőművek építését a közeljövőben. Az egyetlen lehetséges és észszerű intézkedés az, ha a törvényhozók gyorsan felszámolják a piaci korlátozásokat, ugyanakkor jelentősebb pályázati volumenekre is szükség lenne, különösen a kisebb szereplők esetében.

 

Árak áttekintése technológiákra lebontva 20201. áprilisában, beleértve az előző hónap óta bekövetkezett változásokat (2021. június 14-én)
Modul osztály euró/Wp Trend
2021
május óta
Trend
2021
január óta
Leírás
Kristályos modulok
Kétoldalas 0,37 +5,7% +8,8% Kétoldalas cellákból álló modulok, átlátszó hátlapok, vagy üveg-üveg, kerettel és anélkül
Kiemelkedő hatékonyság 0,34 +3,0% +6,3% Kristályos panelek 335 Wp és e fölött, PERC, heteroátmenetes, n-típusú, vagy hátul csatlakoztatott cellák, illetve ezek kombinációi
Tiszta fekete 0,35 +2,9% +6,1% Fekete hátlappal, fekete keretekkel rendelkező modulok, amelyeknek névleges teljesítménye 290 Wp és 390 Wp közötti.
Legjelentősebb 0,25 0,0% +8,7% A rendszerint 60 cellából álló modulok, szabványos alumínium kerettel, fehér hátlapokkal és 275 Wp és 330 Wp közötti teljesítménnyel.
Alacsony árfekvésű 0,18 +5,9% +12,5% Gyári másodosztályú termékek, fizetésképtelenségből származó áruk, használt vagy alacsony teljesítményű modulok, és korlátozott garanciájú vagy garancia nélküli termékek
 

Megjegyzés: A napelemmodulok adómentes árait tüntettük fel, ahol a bemutatott árak az európai azonnali piacon mért átlagáraknak felelnek meg (vámolás után).
Forrás: pvXchange.com

Forrás: pv-magazine