Monokristályos napelem

Share Button

A legrégebbi napelem technológiának a monokristályos napelem tekinthető. Hosszú évtizedek óta szerte a világban számos háztartás és napelem park használja a monokristályos napelem paneleket. Az alábbi cikkben ennek a rendszernek a legfontosabb tulajdonságait, ismerheti meg a kedves érdeklődő.

Mi a monokristályos napelem?

Ez a típusú napelem több cellából, ugyanakkor egy szilícium tömbből áll. A monokristályos napelem lényege, hogy a szilíciumot egyetlen tömbbe henger alakúra alakítják. A monokristályos “egy kristályos” napelem több cellából épül fel. Cellánként homogén megjelenésű szürkés árnyalatú kristályból épül fel, tehát minden cella egy kristályszerkezetet alkot.

A napelemet alkotó cellák jellegzetes formája abból adódik, hogy a henger éleit levágják, így nyolcszög alakú vékony cellákat kapva, amik így könnyebben elhelyezhetőek a napelem modulon.

Azok a napelem technológiákat, amik szilícium kristályos előállítási eljárással készítenek, kristályos napelemeknek hívjuk. A monokristályos, a polikristályos és vékonyrétegű napelemek is ide tartoznak.

Monokristályos napelem élettartama

A napelem panelek egyszerű készülékeknek tekinthetőek, hiszen nincsenek olyan érzékeny alkatrészeik, amik elromolhatnának. A gyártók többnyire 25-30 évet garantálnak, de a 80-as évek elején telepített panelek jelentős része még mindig termel. Természetesen típustól, gyártótól függően változhat az élettartam, de a hosszú tartós élettartam szinte minden esetben garantált.

A szélsőséges időjárást, mint például a jégesőt jól bírják, hiszen edzett üvegből készülnek ugyanúgy, mint a tetőtéri ablakok, amik szintén ellenállnak az ilyen körülményeknek.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

monokristalyos-napelem

Monokristályos napelem hatásfoka

A legjobb hatásfokkal rendelkező napelem típus, megközelítőleg 17-19%-os hatásfokon képes működni. Tehát a napenergia felhasználása, ennél a típusnál a leghatékonyabb. Természetesen ez az ideális körülményekre igaz, amikor nem melegszik túl a napelem panel. Minél nagyobb a hőmérséklet, annál gyengébb hatásfokon működik.

Monokristályos napelem teljesítménye

A hatásfoka a legjobbnak mondható, de a teljesítményét természetesen több tényező is befolyásolja, ezért Magyarország éghajlatán nem a monokristályos napelem nyújtja a legjobb teljesítményt.

Ez azért van, mert a teljesítményt befolyásolja az északi vagy déli féltekén való fekvés, a felhős órák száma, a napsugárzás. A monokristályos napelem ott teljesít jobban, ahol több a direkt napsugárzás, vagyis a forró éghajlatú területeken, szórt napfényben viszont jelentősen csökken a hatékonysága.

Monokristályos napelem mérete

Mivel a monokristályos napelem hatásfoka nagyobb, ezért lehetséges a kis felületekkel rendelkező helyekre telepítése is. Az igényektől, a kihasználtságtól és a pénzügyi lehetőségektől függően mérete egyedileg változhat.

Összefoglalva

A monokristályos napelemek bár hatékonyabb hatásfokon képesek működni, de egyéb tulajdonságai miatt, mint a szórt fényben való gyengébb működés és a kisebb helyigény a monokristályos napelemekbe való beruházás egy komolyan megfontolandó lépés, ezért mindenképp forduljon szakemberhez a döntés megkönnyítéséhez.

Segítünk összehasonlítani a mono- és polikristályos napelemeket a Monokristályos és polikristályos napelem összehasonlítása című cikkben.

 

Érdekli a napelem téma? Rendszeresen frissülő tartalommal, a legújabb hírekkel, újdonságokkal és hasznos információkkal várjuk a Napelem oldalunkon! Érthetően szakemberektől!