Napelem ideális dőlésszöge

Share Button

Napelem rendszerünk hatékonyságát számos tényező befolyásolhatja, a típustól kezdve a dőlésszögön, és tájoláson át, a területi és földrajzi viszonyokig. Bármi csökkentheti, vagy épp növelheti a napelem panelek hatásfokát.

Az alábbiakban a napelemek ideális dőlésszögéről és tájolásáról lesz szó, hogy a legoptimálisabb helyet választhassuk jövőbeni napelem rendszerünknek.

Ideális napelem dőlésszög

Napelemek esetén egyértelműen a 30-40 fok közötti dőlésszög lehet a legcélravezetőbb, déli tájolással párosítva. A legjobb, ha napelem paneljeink felületét merőlegesen érje a napfény, tehát a beesési szög mindig 90 fok legyen.

Déli tájolással érhetjük el az ideális villamos energia termelést, hiszen ez esetben inkább délután éri jobban a napfény a paneleket.

A legjobb déli irányú tájoláshoz képest feltételezve az ideális dőlésszöget, a dél-kelet és dél-nyugat irányú telepítés kb. 5%-os veszteséget okoz. A nyugati vagy keleti tájolás megközelítőleg 15%-os veszteséget jelent. A lehető legrosszabb választás az északi tájolás lehet, ez esetben a veszteség még az előbbieknél is nagyobb mértékű.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

mnnsz-hu-szovetseg-a-magyar-napenergiaert

Nem megfelelő napelem tájolás

Akkor a legrosszabb a napelem tájolása és egyben nem is javasolt a telepítése, ha kelet-nyugati iránytól északra eltér a fekvése. Ilyenkor érdemes más lehetőségeket számításba venni, hiszen lehet telepíteni a földre, garázs vagy egyéb más kiegészítő épület tetejére.

Természetesen az ideális tájolás érdekében érdemes a plusz költségeket is számításba venni, hiszen több tartószerkezettel, vagy egyéb építményre történő telepítéssel lehetséges jobb dőlésszög és tájolás elérése és így a hatásfok is növekedhet.

Jól látható tehát, hogy a dőlésszög és a tájolás jelentősen befolyásolhatja a napelem hatásfokát és ezzel együtt a megtérülését is.

Napelem árnyékolása

Napelem elhelyezésekkor azt is számításba kell venni, hogy egyes tetőfelületek nem csak részben de akár egészben is árnyékba kerülhetnek a nap folyamán, ami kisebb felület-takarás esetén is 30-40 %-kal csökkentheti a napelemek teljesítményét. Egy sávban takaró villanyoszlop, vagy egy időszakosan árnyékoló fakorona is komoly hozamcsökkenést okozhat.

A tetőn a nem azonos dőlésszögű és irányú tetőrészletek szintén árnyékolhatnak. Ebben az esetben leggyengébben teljesítő napelem határozza meg a többi napelem és így a teljes rendszer maximális teljesítményét.

Napelem lapostetőn

Rendkívül fontos lapostetők esetében a megfelelő teherbírás. A tető anyagától függ, hogy alkalmas a napelem telepítésre vagy sem. Többnyire ahhoz, hogy hatékonyan súlyozhassák a napelemeket, komoly teherbírással kell rendelkeznie a lapostetőnek. Ebben az esetben a dőlésszög meghatározása könnyű feladat lesz, hiszen a kivitelezőn múlik, hogy hogyan állítja be a napelem paneleket. Így el lehet érni a legjobb dőlésszöget.

Napelem tartó szerkezetek

Az ideális dőlésszög és tájolás eléréséhez a nappal együtt mozgó szerkezetek telepítésére is lehetőség van. Ezekben az esetekben viszont a költségek is emelkednek, nem csak a speciális tartó szerkezet miatt, hanem azért is, mert ezeknek a szerkezeteknek a karbantartása és meghibásodása is gyakoribb lehet.

Összegezve

A napelemek telepítésekor a dőlésszög és tájolás a legfontosabb szempontok között található, hiszen a rendszer hatékonyságát is komolyan befolyásolhatják. A megfelelő tervezés emiatt hatványozottan fontos beszerelés előtt, mert így a rendszer megfelelő működése is biztosítva lehet, sok jövőbeni problémát elkerülhetünk és plusz költségekkel sem kell számolnunk.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!