Napelem tartószerkezet földre

Share Button

Amennyiben nincs lehetőségünk a ingaltanunk tetőszerkezetére telepíteni leendő napelemes rendszerünket, akkor sem érdemes kétségbe esni és lemondani a megújuló energiaforrások iránti igényünkről. A napelemek tartószerkezetének földre helyezésével ugyanis alternatív telepítési megoldások is rendelkezésünkre állnak. Az alábbiakban ezzel foglalkozunk részletesebben.

Földre telepített napelem tartószerkezetek

Meglepő lehet, de a napelemes rendszerek elhelyezésére sok esetben nincs megfelelő tájolású vagy teherbírású tetőfelület. Ekkor jöhet szóba az alternatív megoldás, vagyis a napelem mező földre telepítése.

Földre telepített tartószerkezet előnye

A földre telepített napelem telepítési mód főleg vidéki településeken lehet előnyös. Ennek oka, hogy ezeken a részeken általában nagyobb a szabad terület a napelemek elhelyezésére. Ez már önmagában is komoly előny lehet egyeseknek, de az alábbiak miatt is jó alternatívát nyújthat a földre szerelt tartószerkezet kialakítása:

  • nagyobb méretű napelemes rendszer is tervezhető

  • nincs a tartószerkezet élettartamát befolyásoló küldő tényező (pl.: tetőszerkezet öregedése)

  • könnyebb karbantartások

  • könnyebb bővíthetőség

Földre telepített tartószerkezet tervezése

A földre telepített napelemes tartószerkezetek esetében a tervezés ugyanúgy fontos, mint a tetőszerkezetre szerelt rendszerek esetén. Emiatt az alábbiak szerint az alábbiakat szokás figyelembe venni tervezés során:

Tájolás

A földre telepített napelemek tájolását lehetőleg pontosan délire kell beállítani, tehát ugyanazok a szabályok érvényesek e téren, mint a tetőszerkezetes rendszerek. Ennek alapján a napelemek dőlésszöge ugyanúgy 25-45 fok kell, hogy legyen.

Árnyokolás

A napelemek tartószerkezetét úgy kell megtervezni és elhelyezni, hogy a beüzemelést követően lehetőleg ne képződjön árnyékhatás a napelem paneleken. Emiatt azonban néhány egyéb tényezőt is figyelembe kell venni, melyek az alábbiak:

  • környező növényzet növekedése

  • panelek árnyékhatása

A földre telepített napelemes rendszereket úgy kell megtervezni és telepíteni, hogy az esetlegesen körülötte növekvő fű se képezzen árnyékot a napelemeken.

A napelem sorok kiosztásánál fontos, hogy a napelemek egymásra se vessenek árnyékot, hiszen ez rontja a rendszer hatékonyságát.

Terhelés

A napelemek földre telepítésénél a napelemes tartószerkezeteket is úgy kell megtervezni, hogy bizonyos szintű terhelést kibírjanak. E plusz terhelést leggyakrabban a szél és hó jelenti, ami szélsőséges időjárási körülmények között akár komoly károkat is okozhat egy nem megfelelően tervezett rendszer esetén. A nagyobb terhelhetőség érdekében a tartós rozsdamentes váz mellett az alapozásra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Emiatt a napelem tartó szerkezeteket általában fölbe alapozzák vagy nehéz betonkockákra csavarozzák le.

Földre szerelt tartószerkezet típusok

A földre szerelt napelemes tartószerkezetek esetében két nagyobb csoportot különíthetünk el, melyek az alábbiak:

  • fix kialakítású szerkezetek

  • napkövető kialakítású szerkezetek

A fix kialakítású rendszerek esetében, amiennyiben megbízható tervező és kivitelező gárda végezte a munkálatokat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a napelemek élettartamával legalább megegyező élettartamú szerkezetet kapunk pénzünkért. Ennek érdekében a rozsdamentes szerkezet az egyik alapvető követelemény.

Napkövető kialakítás esetén többletköltségek árán egy hatékonyabb rendszert kaphatunk, ám érdemes szem előtt tartanunk, hogy az ilyen kialakításban a mozgó alkatrészek miatt, gyakoribb karbantartásra is szükség lesz, ha valóban hosszú élettartamú rendszert szeretnénk a magunkénak tudni.

Összegezve:

A napelemek telepítése során tehát lehetőségünk van földre szerelt tartószerkezetek kialakításra is, amik tervezésekkor ugyanúgy fontos tényezőket kell figyelembe venni, hogy lelendő rendszerünk hatékonyan tudjon üzemelni a mindennapokban is.