Napelem tartószerkezet típusok

Share Button

A napelemek tartószerkezete bár nem kap sok figyelmet, hiszen a napelem típusok, inverterek típusok és az ezekhez kapcsolód technikai részletek kapnak hangsúlyos szerepet, de komoly szerep hárul a tartó elemekre is. Nélkülük nem is beszélhetnénk megbízható, tartós napelemes rendszerekről. Az alábbiakban éppen ezért a napelem tartószerkezet típusokról és azok részleteiről ejtünk néhány szót.

Tartószerkezet feladata

A tartószerkezetek természetesen elsősorban azt a feladatot látják el, hogy napelem paneljeinket, illetve az egyéb kapcsolódó rendszertartozékokat megfelelően és tartósan rögzítik. Ezen felül azonban a tartószerkezetek felelnek azért is, hogy a panelek a lehető legjobb dőlésszög paraméterrel rendelkezhessenek működésükhöz.

Minőségi tartószerkezet jellemzői

A tartószerkezeti rendszer garantálja számunkra azt, hogy a talajra vagy éppen családi házunkra telepített rendszerünk akár több évtized múlva is ugyanolyan stabilan és ugyanabban a pozícióban tartsa a napelem paneleket. A napelem paneleknek ugyanis még szélsőséges időjárási körülmények között is stabilan, a megfelelő szögben kell állniuk, ellenkező esetben a rendszer épsége és hatékonysága is csorbulhat.

Emiatt a tartószerkezetekkel szemben támasztott legalapvetőbb elvárás, hogy anyagukat tekintve teljesen rozsdamentesek legyenek. Tovább a várható hőtágulást is megfelelően kell kezeljék az alkotóelemek.

Tartószerkezet típusok

Alapvetően három nagyobb csoportot különböztethetünk meg a tartószerkezetek típusai között, melyek az alábbiak:

  • ferde tetőre szerelt tartószerkezet

  • lapos tetőre szerelt tartószerkezet

  • földre szerelt tartószerkezet

Ferde tetőre szerelt tartószerkezetek

A ferde tetőkre való telepítés esetén alapvető kérdés a tetőszerkezet megfelelő állapota. Ennek oka, hogy a tetőnek magának is ki kell bírnia ugyanazt az idő intervallumot, amit a rászerelt tetőszerkezetnek. Ezzel komoly költségektől óvhatjuk meg magunkat a jövőben. Nem véletlen, hogy már a tervezési fázisban szokás bevizsgálni a tetőszerkezet kialakítását és teherbírását is.

Ezeknek a tartószerkezeteknek alapvető elemei az úgynevezett tetőkampók, illetve tetőrögzítők. Ezekre kerül aztán a tartósínekből álló szerkezet, ami a napelemeket hivatott tartani.

Lapos tetőre szerelt tartószerkezetek

Lapos tető esetén merőben eltérő a tartószerkezet rögzítési módja, hiszen a ferde tetőnél alkalmazott megoldások itt nem állják meg a helyüket. Emiatt lapos tetők esetén két telepítési altípust is megkülönböztethetünk:

  • lesúlyozott tartószerkezet

  • lehorganyzott tartószerkezet

A lesúlyozott tartószerkezet kialakításakor tulajdonképpen betonsúlyokhoz kerül rögzítésre a tartószerkezet, tehát mintegy horgonyként tekinthetünk a beton elemekre, amik helyükön tartják az elemeket. Lesúlyozott szerkezetek esetében komoly tervező mérnöki munkát igényel a kellő súlyú és mennyiségű betonelem meghatározása, amit összhangba kell hozni a tetőszerkezet teherbírásával is.

A lehorganyzott tartószerkezet esetén a lapos tetőhöz kerül rögzítésre a tartószerkezet, de az időjárási viszontagságok kivédése érdekében jóval nagyobb igénybevételnek kell megfelelnie ezeknek a szerkezeteknek, mint a ferde tetős változatok esetén.

Földre szerelt tartószerkezetek

Földre szerelt tartószerkezetek esetén a lapos tetős változatokhoz hasonlóan több típust is megkülönböztethetünk a rögzítési technika szerint. Ezek az alábbi nagyobb típusokra bonthatók:

  • fölre cölöpözött, horganyzott

  • talajcsavaros

  • napállást követő szerkezetek

Földi telepítés esetén a tartószerkezeteket rendszerint betonozzák, vagy talajcsavarokkal rögzítik a felszínre. A telepítés összetettségéből és a helyi adottságokból adódó speciális igények miatt ezeket a napelem tartó rendszereket a kivitelezők alaposabban megtervezik, hogy ellenálljanak az időjárás szélsőségeinek.

A napállást követő tartószerkezetek egy speciális típusnak tekinthetők, hiszen rendkívül összetettek, számos mozgó alkatrészt tartalmaznak, miközben meg kell felelniük a magas igényeknek tartósság és strapabíróság terén is. Nem véletlen, hogy ezek miatt ez az egyik legköltségesebb telepítési mód.

Összegezve:

Napelemes tartószerkezetek terén tehát adott a hagyományosnak mondható ferde tetőre szerelt kialakítás, de azoknak sem kell kétségbe esniük, akiknek nincs erre lehetőségük, hiszen a lapos tetőre, vagy földre szerelt tartószerkezetek is jó opciót kínálnak. Mindehhez csupán megfelelő tervezés és minőségi kivitelezés szükséges.