Napelem telepítés folyamata

Share Button

A napelem telepítés folyamata során már a tervezőasztalon is lényeges információk dőlhetnek el, de a kiépítés során is számos váratlan fordulattal nézhetünk szembe. Az alábbiakban sorra vesszük a napelemes rendszerek telepítésének lépéseit, hogy mindenki teljes képet kaphasson ennek a megújuló energiaforrásnak a kialakításáról.

Napelem telepítés lépései

Egy napelemes rendszer telepítésének lépcsőfokait néhány főbb csoportba oszthatjuk. Ezek mindegyike jól elkülöníthető, de szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Ahhoz tehát, hogy napelemes rendszerünk legyen, az alábbi fázisokon kell végig küzdenünk magunkat:

  • tervező kiválasztása és ajánlatkérés

  • tervezés és helyszíni felmérés

  • kivitelező kiválasztása,

  • engedélyeztetés

  • rendszer kiépítése

Tervező kiválasztása, ajánlat kérés

Amennyiben eldöntöttük, hogy napelemes rendszerbe szeretnénk beruházni megtakarított pénzünket, akkor az első fontos lépés, hogy egy tapasztalt tervezőt, vagy tervező céget kérjünk fel a leendő rendszer megtervezésére. Ebben nagy segítséget jelenthet számunkra, az internet, ahol számos portfoliót is találhatunk már, így könnyebben meggyőződhetünk a kiszemelt partner rátermettségéről.

Tervezés és helyszíni felmérés

Amikor az anyagi források adottak és megvan a szimpatikus tervező partner is, akkor jöhet a tényleges kivitelezés első lépcsőfoka, ami nem más, mint a tervezés.

Az optimális tervezéshez mindenképp szükséges a telepítési helyszín jellemzőit megvizsgálni. A fejlesztésre szánt ingatlan jellemzői ugyanis nagyban befolyásolják a leendő terveket. A tervezési fázisban az alábbi 3 fő kérdés mindenképpen fel kell mérni:

  • napelem tájolásának lehetőségei

  • elérhető dőlésszög

  • tetőszerkezet teherbírása

Ezeken túl a megfelelő szintű tervezéshez az is fontos, hogy tisztában legyünk vele mekkora teljesítményű napelemes rendszerre is van szükségünk. Ezt az éves fogyasztás meghatározásával érhető el a legkönnyebben, ami viszont háztartásonként is roppant különböző lehet.

Kivitelező kiválasztása

Miután a tervek által körvonalazódott a leendő napelemes rendszer, a tervek birtokában a kivitelező kiválasztása lesz a következő lépésünk. Szerencsére ma már számos esetben találkozhatunk olyan esettel, hogy a tervezést végző cég, magát a kivitelezést is vállalja, ezzel teljeskörű szolgáltatást nyújtva.

Engedélyeztetés

A kivitelező kiválasztása után, a tervek alapján kezdetét veheti az engedélyeztetés folyamata is. Ezt azért szükséges a lehető legkorábban elkezdeni, mert a teljes kivitelezési folyamatból a szükséges engedélyek megszerzése tarthat a legtovább

Amennyiben hálózatra visszatápláló napelemes rendszert szeretnénk kiépíteni, akkor mindenképp szükségünk lesz a helyi áramszolgáltató engedélyére, valamint az általa engedélyezett inverterekből választhatunk csak.

Az engedélyek megadásához a szolgáltató minden esetben rendelkezésünkre bocsátja a szükséges kritériumokat, melyeknek meg kell majd felelnünk. Ilyen kritérium lehet többek között a megfelelő földelés kiépítése, valamit az óraszekrény cseréje is.

Szerencsére ma már az engedélyeztetéssel sem kell bajlódnunk, hiszen a kivitelezők ezt is magukra vállalják, hogy a kiépítés végére minden engedélyünk is meglegyen a működőképes napelemhez.

Napelemes rendszer kiépítése

Miután az engedélyeztetés folyamata elindult, a kiépítés is elkezdődhet ezzel párhuzamosan. Ez a folyamat számos kisebb lépést foglal magába. Természetesen először is a tervek alapján szükséges szerelékek és berendezések beszerzése az elsődleges. Miután az alapanyag is biztosított az alábbi lépéseken át zajlik le a kiépítés folyamata:

  • rögzítőelemek felszerelése

  • tartósínek felhelyezése

  • napelem panelek rögzítése

  • inverter telepítése

  • napelem panelek és inverter rendszerbe kötése

  • védelmi rendszerek kiépítése

  • napelemes rendszer tesztelése

  • villanyóra csere

Összegezve:

A napelem telepítésének folyamata tehát számos lépcsőfokból áll, amik végén kialakulhat megálmodott napelemes rendszerünk. A legfontosabb azonban az, hogy a tervezés és a kivitelezés során is megbízható, szakképzett partnereket válasszunk.

További olvasnivalónak a Milyen napelemet vegyek? című bejegyzésünket ajánljuk.