Napelemes melegvíz előállítás

Share Button

A napkollektorokat és napelemeket könnyen összetéveszthetjük, de fontos, hogy míg előbbi hőenergiát, addig az utóbbi elektromos energiát állít elő. Azonban sokszor előfordul, hogy valaki napelemmel melegvíz előállítását célozza meg. Ez szerencsére nem lehetetlen feladat, csupán rendszerünket kell célirányosan kialakítani, vagy egy speciális rendszer kiépítésébe is belekezdhetünk, ha még nem rendelkeznénk napelemmel.

Napelemmel melegvíz előállítás

A napelemmel történő melegvíz előállítására 2 módszert különböztethetünk meg. Most a „fapados” megoldásként is emlegethető megoldással foglalkozunk. Ennél költségesebb, összetettebb de egyben hatékonyabb megoldást a hibrid napelem nyújthat.

Napelemes rendszerünket használhatjuk arra, hogy a megtermelt elektromos árammal melegvízes bojlert működtessünk. Egy 200 literes bojlerhez 1,5 kWp (6 darab 250Wp- os napelem) nagyságú rendszer ajánlott.

A melegvíz napelemmel történő előállítására tehát megvan a lehetőségünk, ráadásul számos előnyt is tapasztalhatunk a napkollektorokhoz képest:

  • nem szükséges csővezeték

  • nincs fagyveszély

  • nem csepeg

  • nem koszol

  • nincsenek forgó és mozgó alkatrészek (szivattyú),

Hibrid napelemes rendszer

A hibrid napelemes rendszerek a mai napelem kínálat legösszetettebb típusai. Ezek a rendszerek ugyanis ötvözik a napelemek és a napkollektorok technológiáját, így melegvíz előállítására is alkalmasak.

A hibrid napelemes rendszerek működése a legegyszerűbben úgy összegezhető, hogy egy hagyományos napelem hátoldalán folyadékot áramoltatunk és ez közben hűti a napelemet. A napelem ezáltal jobb hatásfokon működik, mert nem melegszik túl még meleg nyári napokon sem. Mindeközben a felmelegített folyadékkal meleg vizet állíthatunk elő. Ezzel egyszerre megvalósul az elektromos áram hatékony termelése és a melegvíz előállítása.

Hibrid napelem előnyei

  • a napelem hatékonysága nagyobb

  • kisebb helyigény

  • mono- és polikristályos napelemekkel is alkalmazható

  • egyenletes teljesítményt nyújt

  • kivitelezése kisebb költségű.

Hibrid napelem hátrányai

  • llegköltségesebb napelem típus.

  • összetett rendszer, így a hibák lehetősége is nagyobb

Hibrid napelem hatásfoka

Hatásfok témakörében a hibrid napelemet vizsgálva megállapíthatjuk, hogy annak hatásfoka elérheti a 18-24%-ot. Tehát sokkal jobb hatásfokon tud működni, mint a hagyományos napelem rendszerek, holott ugyanazt a napelem technológiát használja.

Hibrid napelem teljesítménye

A jobb hatásfok következményeként a hibrid napelem teljesítménye is jobb, kiegyensúlyozottabb. Megközelítőleg 20-30%-os teljesítmény javulást érhetünk el a vízkeringetésből nyert hűtésnek köszönhetően.

Hibrid napelem mérete

Méretezését tekintve sokkal kevesebb mennyiségű hibrid napelem elég ugyanahhoz a teljesítmény eléréséhez. Ezért sokkal kevesebb helyet foglal a háztetőn vagy ahova telepítik.

Hibrid napelem élettartam

A gyártók többnyire ugyanannyi időt vállalnak a hibrid napelemekre is. A 25 év a gyakori, átlagban 80%-os teljesítmény romlás mellett.

Hibrid napelem ár

Az ár gyártónként és típusonként ugyan eltér, de általánosságban elmondható, hogy a legdrágább napelem típusok közé tartozik, hiszen bonyolult rendszerről beszélünk.

Összegezve:

Napelemmel tehát alapvetően is lehetőségünk van melegvíz előállítására, de a hibrid napelem egy sokkal hatékonyabb opciót jelent, aminek segítségével egyszerre állíthatunk elő hő- és elektromos energiát is.