Napelemes műszaki megoldások társasházaknak

Share Button

A társasházak esetében a napelemes rendszerek telepítése igaz kihívás lehet az ott lakó ingatlan tulajdonosoknak és a kivitelezőknek is. Ez adódik egyrészt a társasházak egyedi helyzetéből, másrészt a véges helykínálatból is a napelemek számára. Az alábbiakban éppen ezért sorra vesszük a napelemes műszaki megoldásokat társasházak számára is, hogy mindenki tisztába kerülhessen a lehetőségeivel.

Napelem telepítés társasházra

Attól függően, hogy régi típusú, panel társasházról van szó, vagy egy modern pár lakásos társas épületről az alkalmazható megoldások nagyban eltérhetnek, de a problémák gyökere döntően ugyanonnan eredeztethető.

Napelemes panelház buktatói

Egy társasház esetében több olyan tényező is felmerülhet, ami lassíthatja, sőt akár gátja is lehet bármiféle napelemes fejlesztésnek. Ezek közül a régi típusú, több lakásos panelházak esetén az osztatlan közös tulajdon a leggyakoribb hátráltató tényező.. Ennek oka ugyanis, hogy mind a falak, mind pedig a tetőszerkezet a ház mindenkori lakóinak osztatlan közös tulajdona, vagyis senki nem dönthet úgy öncélúan, hogy átalakítást, fejlesztést végez.

Mindemellett nehezíti a napelemes beruházások megvalósítását, hogy a hazai szabályzat szerint egy rendszerre egy mérőóra lehet csatlakoztatva, egy inverterrel, így osztott megoldásra nincs lehetőség.

Ráadásul a régebbi építésű társasházak tetőszerkezete sem feltétlenül úgy épült, hogy alkalmas legyen napelem panelek elbírására, vagyis megerősítés, átalakítás nélkül lehetetlenség lenne.

Napelem felszerelése panelházra

Panelházak esetében a napelem panelek felszerelésének egyik legáltalánosabb módja a tetőszintre történő telepítés. A legtöbb ilyen épület tetőszerkezete a lapostetőkre emlékeztető megoldást alkalmaz, vagyis a napelemeket tartószerkezetekkel rögzíthetjük megfelelően. Ezzel a tájolást és a dőlésszöget is biztosíthatjuk a panelek számára, de számítanunk kell arra, hogy a tetőn található szabad terület véges mennyiségű.

Panelházak esetében ritka, de létező megoldás, hogy a tartószerkezeteket a panelházak oldalára telepítik, így tulajdonképpen a napelem panel is a ház oldalára kerül. Ehhez ugyan szintén szükséges minden lakó jóváhagyása, de jóval nagyobb terület állhat rendelkezésre ezáltal. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy így az ideális tájolás és dőlésszög sem biztosított, ami miatt az oldalra telepített napelemek döntően tavasszal és ősszel teljesíthetnek jól.

Újépítésű napelemes társasházak buktatói

Az új, pár lakásos társasházak olyan szempontból előnyösebb helyzetben vannak, hogy kevesebb lakó engedélyét kell kikérnünk, vagyis már emiatt is gördülékenyebbek lehet az engedélyeztetés. További könnyítő körülmény lehet, hogy manapság már egyre több új építésű ingatlant, ezzel együtt társasházakat is úgy terveznek és kiviteleznek, hogy minél energiatudatosabbak legyenek.

Vagyis a lakások fűtése is teljes egészében elektromos, hiszen a gázzal fűtés, mindamellett, hogy veszélyes és sok káros anyagot termel, közel sem olyan hatékony, ráadásul a külső hőszigetelést is akadályozza.

Az elektromos forrásból működtetett fűtő berendezések azonban áramellátást igényelnek, és már egy pár lakásos társasház központi fűtése is igencsak meg tudja emelni a közös villanyszámlát, közös költséget.

Napelem felszerelése társasházra

Amennyiben adott a többi lakó engedélye, akkor a modern társasházak esetében találkozhatunk a hagyományos tetőre szerelt napelemes rendszerekkel, melyek mind lapos, mind nyeregtetős megoldás esetén alkalmazhatók. Azonban ha még így is helyszűkében szenvednénk napelemes rendszerünkkel, és rendelkezésre áll zöldterület a társasház tulajdonában, akkor a telekre is telepíthető néhány panel, melyet külön tartószerkezetekkel rögzíthetünk.

Közös költség csökkentése napelemmel

A napelemes rendszer tulajdonképpen erre lehet ideális megoldás panel és társasházak esetében, hiszen ha nem az egyes lakások számára, hanem a közös helyiségek és a fűtésrendszer ellátására termeli az áramot, akkor az valóban látványosan alacsonnyá teheti a rezsiköltségeket.

Akár az építtető befektető, akár a lakóközösség dönt úgy, hogy a központi fűtést és a közös helyiségek világítását napelemek termelte árammal szeretnék fedezni, akkor a megtakarított költségekkel a beruházás már középtávon is megtérülhet.

Összegezve:

A társasházak esetében tehát ugyanúgy telepíthető napelemes rendszer, de mindenképp érdemes felkészülni arra, hogy a szükséges engedélyek beszerzése, valamit a beépíthető terület végessége miatt a kivitelezés némileg elhúzódhat, vagy alternatív műszaki megoldások után kell néznünk.