Kertész Sándor – Infoware Zrt. erősíti az MNNSZ elnökségét

Share Button

Köszöntő

Tisztelt MNNSZ tagok!

Nagy örömmel fogadtam el Kiss Ernő elnök úr felkérését az alelnöki pozíció betöltésére. Rendszeres konzultációink során egyre jobban kikristályosodott az a gondolat, hogy a napelemes rendszerek még tudatosabb alkalmazása céljából mélyebb műszaki és rendszertechnikai ismeretet is szeretnénk  Önöknek nyújtani mind a műszaki kérdések, mind a megoldások terén. Ezért létrehoztuk az MNNSZ „Napelemes rendszerek hálózati integrációja” tagozatot. Szeretnénk, ha a tagozat nem csak egy irányban nyújtana ismereteket, hanem az Önök tapasztalataival a hálózati szakemberek is gazdagodhatnának, ezért szívesen fogadjuk az Önök ezzel kapcsolatos információit is.

Bemutatkozás

Kertész Sándor villamosmérnök vagyok. 1982-ben végeztem a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán 1982-ben. Ezt követően a BME Automatizálási Tanszékén oktattam és fejlesztő mérnökként tagja voltam annak a csapatnak, mely az elsők között hozott létre Magyarországon korszerű számítástechnikai berendezéseket irodai és ipari célokra. Alapító tagja vagyok az 1990-ben alakult INFOWARE Zrt-nek (www.infoware.hu), ahol vezérigazgatói pozíciót töltök be. Vezetésem alatt az INFOWARE mindig az elsők között volt a villamosenergia-ipari alkalmazásokban. Jelenleg a megújuló energia rendszerek (RES) megvalósításában, integrációjában és alkalmazásában járunk élen Magyarországon többek között a naperőműves rendszerek és az akkumulátoros energiatárolók terén.

Oktatási tevékenységemet továbbra is folytatom az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán, ahol kitüntettek a címzetes egyetemi docens fokozattal.  Előadási tematikám az energetikai irányítástechnika. Együttműködünk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karával, valamint szerződött partnerei vagyunk a Debreceni Egyetemnek is.

Napelemes rendszerek hálózati integrációjának kérdései

Magyarországon egyre nagyobb mértékben épülnek be a HMKE és kiserőmű méretű PV napelemes rendszerek. A tervek szerint 2030-ra 6645 MWp összes csúcsteljesítményű PV erőmű fog beépülni. Ez a termelési csúcsidőszakban teljes mértékben fedezné hazánk jelenlegi villamosenergia igényét. Természetesen ez nincs így termelési csúcsidőszakon kívül: éjszaka, télen vagy felhős időben. Előrejelzéseink szerint 2020 végére ebből már közel 2000 MWp megvalósul.

Ahhoz azonban, hogy ezt a kapacitást megbízhatóan, a lehető legnagyobb mértékben fel tudjuk használni, meg kell oldani ezen PV erőművek hálózatba illesztését, mely komoly kihívások elé állítja nem csak a beruházókat és kivitelezőket, hanem a magyar átviteli és elosztói hálózatok üzemeltetőit és irányítóit is. A teljesség igénye nélkül néhány műszaki kérdéskör, amit a közeljövőben meg kell oldanunk:

  • A hagyományos centralizált energiatermelés helyett az elosztott termelők energiájának eljuttatása a fogyasztókhoz az elosztói és az átviteli hálózaton keresztül.
  • Az időjárásfüggés miatti termelési ingadozások kezelése.
  • A csúcsidőszaki termelés/fogyasztás miatt fellépő hálózati túlterhelések csökkentése.
  • A hagyományos termelés forgógépes inerciájának (forgó lendület) kisebb aránya miatti instabilitások kiküszöbölése.
  • Az elosztó hálózatra telepített termelők által okozott feszültségingadozások csökkentése.
  • A PV erőművek és a többi elosztott energia egység optimális irányítása.

Ezen kívül komoly kihívás a fenti műszaki feladatok megoldására kidolgozandó új törvényi és energiahivatali szabályozások kidolgozása, bevezetése.

Tagozatunk elsősorban műszaki kérdésekkel és azok megoldási lehetőségeivel foglalkozik, de érinti a jogi szabályozás legfontosabb kérdéseit is.

Célunk, hogy a fenti ismeretek birtokában a naperőműves rendszerek beruházói, alkalmazói és a villamosenergia felhasználók szélesebb-körű ismeretet kapjanak a naperőművek alkalmazásával kapcsolatban, ezáltal még tudatosabban tekinthetnek erre a nagyszerű energiaforrásra és jobban megértik annak rendszerben való elhelyezkedését, használatát. Az Önök által megosztott tapasztalatokat felhasználva még magasabb színvonalon megbízhatóbbá és biztonságosabbá szeretnénk fejleszteni és optimalizálni hazánk villamosenergia ellátását.

Üdvözlettel: Kertész Sándor MNNSZ alelnök