Napelemmel termelt áram szaldó elszámolása- most és 2024-től

Share Button

A következő években a hálózatra visszatápláló napelemes rendszerek nagy változások elé néznek elszámolás tekintetében. A korábbi jól ismert szaldó elszámolás ugyanis megszűnik és helyébe az úgynevezett bruttó elszámolás lép. Az alábbi cikkben éppen ezért összegyűjtöttük a lényeges tudnivalókat a napelemmel termelt áram szaldó elszámolásáról most, és a 2024-től árható változásokról.

Miért kell elszámolni a napenergiával?

A napelemes rendszerek működésük során az év különböző időpontjait vizsgálva nem egyenletesen termelnek. A napelemes rendszer köztudottan nappal termel energiát, és a nyári nappali termelés mennyisége akár több százszorosa is lehet a télinek.

Az átlagfogyasztók azonban nemcsak napközben és nyáron fogyasztanak áramot, hanem folyamatosan, esténként és éjszakánként is, és télen is. A nyári napi termelést ugyanakkor nem fogyasztják el azonnal. Amit nem fogyasztanak el, azt a rendszer feltáplálja a hálózatba, az áramszolgáltatók pedig máshol hasznosítják ezt az áramot, amikor pedig a rendszer nem termel elég áramot, akkor azt épp ellenkezőleg a hálózatból vételezik ilyenkor a háztartások.

Ily módon 3 különböző módon felhasznált energia típust különböztethetünk meg hálózatra visszatápláló napelemes rendszerek esetében:

  • megtermelt és el is fogyasztott

  • megtermelt, de azonnal el nem fogyasztott (hálózatba visszatáplált)

  • a hálózatból vételezett energia (amikor nem eleget termel a napelemes rendszer)

Utóbbi kettő esetében szükséges elszámolnunk a helyi áramszolgáltatóval, attól függően, hogy a visszatáplált, vagy a vételezett energia van túlsúlyban. Erre eddig az úgynevezett szaldós elszámolás szolgált, amit 2024-től felvált a bruttó elszámolásos rendszer.

Napenergia elszámolás jelenleg: szaldós elszámolás

A jelenlegi, szaldós elszámolás azt jelenti, hogy az áramszolgáltató évente megnézi, mennyit termelt az adott napelemes rendszer, valamint hogy mennyit fogyasztottak ugyanezen helyen az adott évben.

A kettő különbözetét vagy a fogyasztónak kell rendeznie az áramszolgáltató felé (amennyiben többlet fogyasztás mutatkozik), vagy az áramszolgáltatótól igényelhető vissza egy bizonyos össze (ha többet termel mutatkozik).

A ma is használt éves szaldós rendszerben az áram ára szinte minden esetben nagyjából 38 Ft és amit a fogyasztók feltáplálnak a rendszerbe, azt ugyanannyiért veszi meg tőlük az áramszolgáltató, mint amennyiért a fogyasztó maga is venné. Ez a szaldós rendszer a 2023 végéig telepített napelemes rendszereknél érvényes, és ezek esetében a szaldós elszámolás megmarad 2024 után is.

Túltermelés

A hálózatra visszatápláló rendszerek esetében a túltermelés az egyetlen olyan eset jelenleg, amikor az ár nem 38 Ft/kWh, hanem mindössze nagyjából 15 Ft. Emiatt érthető, a szakemberek véleménye is, miszerint nem éri meg túltervezni a napelemes rendszert, hiszen az áramszolgáltató jóval alacsonyabb áron veszi meg a túltermelést, mint amennyi egyébként az áram ára.

Napenergia elszámolás jövője: a bruttó elszámolás

A bruttó elszámolás a szaldós rendszerhez képest egy kicsit bonyolultabb, és az általános vélekedés szerint a felhasználóknak valamivel kedvezőtlenebb elszámolási mód is lesz. A 2024-től telepített napelemes rendszerek esetében már ezt az elszámolási módot fogják alkalmazni.

A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy az áramszolgáltató alacsonyabb áron fogja megvásárolni a fogyasztók által a hálózatba feltáplált energiát, mint amennyiért a fogyasztó vételezné azt szükség esetén.

Az ár, amit az áramszolgáltató fog fizetni a hálózatba feltáplált energiáért még nem ismert, ezt a kormány a későbbiekben fogja meghatározni

A 2024-től telepített napelemes rendszerek esetében már az új, bruttó elszámolásos rendszert fogják alkalmazni. A 2024 előtt telepített napelemes rendszerek esetében azonban megmarad a szaldós elszámolás de fontos. hogy ez egészen addig érvényes a korábban kialakított rendszerekre, amíg nincs szükség új hálózati csatlakozási szerződésre (pl. amíg nincs inverter csere).

Összegezve:

Az elszámolás tekintetében tehát komoly változásokra számíthatnak a fogyasztók. Emiatt nem meglepő, hogy a napelemes rendszerekbe történő beruházások száma még jelentősen emelkedni fog, hogy még a kedvezőbb szaldós elszámolás szerint történjen az áramszolgáltatókkal való elszámolás.