Napenergia körkép: az Apple bővítette nap- és szélenergia kapacitásait – 4,7md dollár értékű zöld kötvény

Ahol még bővülés várható: A GE Renewables technológiát szállít egy szolár + tárolás típusú létesítménybe, és a NREL kutatói újragondolják a cellák elrendezését, hogy segítsék a napelemek homlokzatokba integrálását.

Share Button

 

Az Apple 2020-ban saját zöld kötvény kezdeményezésével gyűjtött tőke felhasználásával bővítette nap- és szélenergia kapacitását.

Kép: Pixabay

 

Az Apple azt közölte, hogy több mint 350MW megújuló kapacitás bővítést hajtott végre 2020-ban saját tervezett 4,7md dolláros zöld kötvénye ráfordításaként.

A teljes 2020-as év során az Apple globális szinten 17 projektet finanszírozott, ezek összesített termelési kapacitása 1,2 GW-ot tett ki.

Nevada államban, Reno-ban az Apple 50 MW-tal bővítette napelemes kapacitását, hogy egyik adatközpontja ellátását biztosítsa. A projekt három másik három, az Apple által támogatott projektet egyesít az államban, ahol az összesített kapacitás 270 MW lett.

Virginia államban az Apple az Etsy, az Akamai és a SwissRE cégekkel működött együtt 165 MW napelemes fotovoltaikus kapacitás fejlesztésében, amely a régió hálózatába került majd betáplálásra.

A cég virtuális energiavásárlási megállapodást vett igénybe a Chicago területén jelentkező elektromos áram igényének egy Illinois-i szélerőműből történő fedezéséhez. A projekt több vásárlót fogott össze, így a kisebb vásárlóerővel bíró végek számára is hozzáférhetővé vált a megújuló energia.

Dániában az Apple befejezte a munkálatokat azon a két szélturbinán, amelyek évente várhatóan 62 GWh energiát fognak előállítani. Az áram az Apple adatközpontját fogja támogatni minden a dán hálózatba jutó plusz energiával.

A vállalat első zöld kötvényének kibocsátására 2016-ban került sor 1,5 milliárd dollár értékben. A második körben ezt 1 milliárd dollárral egészítették ki 2017-ben. 2019 novemberében az Apple kibocsátotta harmadik zöld kötvény sorozatát, míg Európában az elsőt, a két kötvénykibocsátás értéke egyenként 1 milliárd eurót tett ki (körülbelül 2,2 milliárd amerikai dollárt).

Az Apple közlése szerint zöld kötvényei ráfordításának több mint felét már allokálták – és folytatni kívánják a szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos projektekbe történő beruházásokat. Tavaly júliusban a cég jelezte, hogy 2030-ra kívánja elérni a szén-dioxid-semlegességet a vállalat egészére vonatkozóan, beleértve a gyártás beszállító láncait és a termék életciklusokat.

GE technológia a szolár+tárolás projekthez

GE Renewable Energy a Convergent Energy + Power-rel szerződött napelemes inverter és energiatárolási csomag szállítására, amely egyenáramú rendszerként fog működni egy 123 MWh méretű hibrid szolár-plusz-tárolás projektben, amely három helyszínt kapcsol össze New York állam északi részén.

Az építés már megkezdődött és a kereskedelmi célú üzemeltetés várhatóan idén nyáron kezdődik majd. A GE 20évre szóló szolgáltatási szerződést is nyújt.

A rendszer közvetlen egyenáramú csatlakoztatott konfigurációval fog működni, egyetlen inverterrel és egy keresztmetszeti ponttal, amelyen osztozni fog a napelem sorozat és a tárolási rendszer. A kialakítás módja várhatóan hozzájárul a rendszer egészének energia kimenő teljesítményéhez, ugyanakkor optimalizálja a berendezések és a telepítés költségeit, és fokozza az egész rendszer megbízhatóságát.

 

A napelem cella kialakításának újragondolása

A perovszkitból készült napelem cellák szerkezetének módosítása megnövelheti hatékonyságukat, és az épületeken és más helyeken történő felhasználásukat, ez az Egyesült Államok Nemzetközi Megújuló Energia Laboratóriumában (National Renewable Energy Laboratory, NREL) dolgozó kutatók megállapítása.

A perovszkit fotovoltaikus cellák több anyag rétegeiből, szendvicsként rögzítéssel készülnek, ezek közül a legfelsőbb és a legalsó réteg kulcsfontosságú a napfény elektromos árammá alakításában. A cella új kialakítása növeli a napfénynek kitett területet azzal, hogy a fém csatlakozókat egymás mellé helyezi a cella hátoldalán.

Az új perovszkit szerkezet megnyitja a felszínt, így lehetővé teszi több napfény elnyelését.

Kép: NREL/Kevin Prince

 

A felül található anyagok eltávolítása magasabb elméleti hatékonyságot eredményez, mivel a perovszkit így több napfényt képes megkötni, foglalták össze a kutatók.

A fémrétegeknek az elülső felületről történő eltávolítása azt is lehetővé teszi, hogy a napelem panelek jobban integrálhatók legyenek az épületek homlokzatába. A kialakítás javítja a cellák esztétikáját és lehetővé teszi a több anyagból történő gyártást is, ami az üvegtől a fémlemezekig terjedhet.

A perovszkitok – amelyek egy kristályszerkezettel írhatók le – napelem cellaként jelentős haladást értek el a hatékonyság terén. A perovszkit napelem cellák jelenlegi rekordja 25,2%, amelyet hagyományos szerkezettel teljesítettek.

Eltérő cellaszerkezet alkalmazásával a kutatók 10% körüli hatékonyságú napelem cellát voltak képesek létrehozni. Azonban a szerkezet elméleti hatékonysága meghaladja a jelenlegi teljesítménybeli rekordot tartó cellákét. További finomításokkal a cella hatékonysága elérheti a 27%-28%-os hatékonyságot.

A közlemény a Cell Reports Physical Science című folyóiratban jelent meg, és a NREL kutatóihoz és az Ohio-i Bowling Green Állami Egyetemhez köthető.

Forrás: pv-magazine